Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontenery na ubrania okradane i niszczone

Elżbieta Węgrzyn
Kontenery na używane ubrania są okradane. To nie jest rzadki widok
Kontenery na używane ubrania są okradane. To nie jest rzadki widok Elżbieta Węgrzyn
Kontenery na ubrania niszczone i rozkradane! Straż Miejską alarmuje liczba zgłoszeń o włamaniach do rozmieszczonych w całym mieście pojemników na używane ubrania

Kontenery na ubrania okradane i niszczone

Złodzieje upatrzyli sobie kontenery z ubraniami. Kradną i pozostawiają po sobie bałagan. Ci, którzy oddają ubrania, z myślą że pomagają biednym, alarmują strażników miejskich.
– Do uszkodzeń kontenerów dochodzi regularnie, odzież jest z nich wyciągana i zabierana. Nie raz też wyciągaliśmy zatopione pojemniki z Pełcznicy – mówi Andrzej Piotrowski, kierownik Referatu Patrolowo-Prewencyjnego wałbrzyskiej Straży Miejskiej. Strażnicy odbierają też zgłoszenia o przewróconych kontenerach i porozrzucanych ubraniach. – Najwięcej takich przypadków zgłaszają mieszkańcy Podzamcza, Piaskowej Góry i Białego Kamienia. Podwykonawcom opiekującym się pojemnikami wystawialiśmy mandaty i kierowaliśmy wnioski do sądu o ukaranie – dodaje Piotrowski.

– Posiadamy w Wałbrzychu około stu kontenerów, na Dolnym Śląsku ponad 2,5 tys. Problem z pojemnikiem należy zgłaszać na umieszczony na nim numer firmy podwykonawczej. Czas oczekiwania na jej interwencję wynosi zwykle dwa dni – mówi Mateusz Bolechowski rzecznik firmy PPHU WTÓRPOL. Jednak nie wszyscy podwykonawcy tej i innych podobnych firm działają równie sprawnie. Od ponad tygodnia straszą rzeczy wyjęte z pojemnika przy markecie przy ul. Moniuszki. Przez kilka dni próbowaliśmy się dodzwonić do firmy opiekującej się pojemnikiem. Bezskutecznie.

Kontenery na ubrania - wałbrzyszanie chcą pomóc, ale nie złodziejom

Wałbrzyszanie są zaniepokojeni skalą kradzieży. – Oddaję niepotrzebne mi ubrania moim znajomym. Ważne dla mnie jest to, że jeszcze się komuś przydadzą – mówi pani Agnieszka, mieszkanka Śródmieścia. Takich jak ona jest dziś niewielu, pozostali wolą, aby przekazaniem rzeczy potrzebującym zajął się ktoś inny. – Swoje zbędne ciuchy wrzucam do kontenera, który znajduje się blisko domu, na podwórku. Niestety nie umiem powiedzieć, co się z nimi dzieje – mówi Czesław Grosicki z Wałbrzycha.
Ostatnio mieszkańców miasta zaalarmował problem przepełnionych i uszkodzonych kontenerów. – Nasz pojemnik często jest przepełniony, bo wrzucają do niego mieszkańcy kilku dużych budynków. Dodatkowo, nie raz widziałam, jak ktoś grzebał w kontenerze i zabierał ubrania – mówi pani Aleksandra z Podgórza. Dodaje też, że nie raz zastanawiała się nad tym, czy faktycznie jej starania są wsparciem dla biednych.

Za ubrania sprzęt dla niepełnosprawnych

Zapytaliśmy też, co dzieje się z darami mieszkańców trafiającymi do 50 tys. pojemników firmy WTÓRPOL ze Skarżyska-Kamiennej i tysięcy kontenerów podobnych firm. – Od 25 lat zajmujemy się przetwarzaniem ubrań. Podobnie jak my działają przedsiębiorstwa w całej Europie – wyjaśnia Bolechowski. Ubrania z kontenerów są sortowane. Te najlepszej jakości trafiają do sklepów z używaną odzieżą w Afryce i Azji, a pozostałe ok. 70 proc. zostaje przetworzona na czyściwo fabryczne. Zyski z tej działalności są częściowo przekazywane fundacjom. Przy wzmiankowanej przy nas firmie działa Fundacja Eco Textil. – Przez 22 lata przekazaliśmy na cele charytatywne ponad 20 mln zł. Wspieramy placówki takie jak noclegownie, zakupujemy sprzęt osobom niepełnosprawnym, zakupione przez nas polary i koce trafiły na ukraiński Majdan – wylicza Bolechowski. Zapewnia też, że ok. 30 rowerów dla osób niepełnosprawnych przekazali na Dolny Śląsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto