Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs. Brave Films 2013. Wygraj bilety na filmy! [patronat MM]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Samsara
Samsara Materiały prasowe
7 lipca rusza dziewiąta edycja Brave Festivalu. Zobacz, jakie filmy zostaną pokazane w tym roku.

Czytaj również: Brave Festival 2013. Sprawdź program i ceny biletów

Zobacz:

Podobnie jak w dwóch ubiegłych latach Przegląd Filmowy 2013 podzielony zostanie na trzy główne cykle tematyczne: Brave Focus, Brave People Doc i Brave Context. Filmy można oglądać w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego.

Cykl Brave Focus obejmuje obrazy, które w odważny i bezkompromisowy sposób prezentują współczesną kulturę danego, wybranego przez organizatorów kraju. Jego podstawowym zamierzeniem jest ukazanie różnorodnych procesów, w tym głównie tych związanych z gwałtownie postępującą w dzisiejszym świecie globalizacją.

Kolejny cykl Przeglądu Filmowego, czyli Brave Contexts będzie, jak co roku, bezpośrednio nawiązywał do tematu przewodniego tegorocznej edycji, czyli Zaginionego Rytmu. W jego ramach zaprezentowanych zostanie m.in. pięć unikalnych obrazów, które poszerzą, a w niektórych przypadkach zaproponują zupełnie nową interpretację głównego motywu edycji i jego artystycznego credo. Na tegoroczny cykl Brave Contexts składa się więc wybitna trylogia Godfrey'a Reggio „Koyaanisqatsi”, „Powaqqatsi”, „Naqoykatsi” oraz „Baraka” i „Samsara” w reż. Rona Friecke.

Ostatni z trzech cykli Przeglądu to Brave People Doc, prezentujący filmy o ludziach odważnych, którzy świadomie podejmują ważne dla danej społeczności tematy i zdobywają się na wysiłek zmierzenia się z otaczającą ich rzeczywistością w imię ochrony pewnych wartości.

Przegląd Filmowy Brave Films - opisy filmów

BRAVE CONTEXTS: Naqoyqatsi
reż. Godfrey Reggio, USA, 2002, 89 min

Reżyser pochyla się nad relacją człowiek–natura oraz człowiek–technologia. Z każdą minutą nabierający tempa obraz stanowi wyjątkowo trafną paralelę dla świata globalizacji i rozwijającej się w zawrotnym tempie techniki, której podporządkowane zostają wszelkie aspekty życia.

BRAVE CONTEXTS: Powaqqatsi
reż. Godfrey Reggio, USA, 1988, 99 min

Reżyser rozwija myśl, którą zapoczątkował Koyaanisquatsi. Zostaje jednak poszerzona o Afrykę, Azję i Amerykę Południową. Sam tytuł można tłumaczyć jako „życie w przejściowej formie” lub też „życie w transformacji”.

BRAVE CONTEXTS: Baraka
reż. Ron Fricke USA 1992, 96 min

To poetycki zapis cudów dnia codziennego: narodzin, życia, przemijania. W „Barakce”, prócz niewątpliwych walorów estetycznych, istotny jest również pierwiastek metafizyczny. Fricke, używając kamery, poszukuje w świecie duchowości w różnych jej aspektach. Nie analizuje i nie wartościuje, lecz prowokuje widza do namysłu nad kwestiami umykającymi w natłoku spraw bardziej przyziemnych.

BRAVE CONTEXTS: Koyaanisqatsi
reż. Godfrey Reggio, USA 1982, 86 min

Wykorzystując teledyskową konwencję, reżyser prowadzi widza przez meandry wielkomiejskiej egzystencji USA, ukazując świat cywilizacyjnego pędu, który mimo że stworzony dla ludzi i przez ludzi, okazuje się w gruncie rzeczy ograbiać uczestnika z człowieczeństwa i refleksyjności.

BRAVE CONTEXTS: Księga tundry
reż. Aleksiej Wachruszew, Rosja 2011, 105 min

Rozpisana na 22 rozdziały filmowa „Księga Tundry” to kronika codziennego życia należącej do ludu Czukczów rodziny Wukwukai (co oznacza „Mała Skała”). To też rzadka okazja do przyjrzenia się tej mało znanej kulturze.

BRAVE CONTEXTS: Samsara
reż. Ron Fricke, USA, 2011, 102 min

Samsara - termin ten wywodzi się z filozofii buddyjskiej i oznacza nieustający ruch, przepływ, niekończący się ciąg narodzin i śmierci. **

BRAVE CONTEXTS: Słuchając płaczu Boga
reż. Elpida Skoufalou, Grecja, 2011, 84 min**

Reżyserka realizowała swój film aż przez 11 lat – tyle czasu zajęło jej skompletowanie materiału do tego niebywałego projektu. Swoją pracą umożliwiła publiczności wejście w niezwykły świat obrzędów ze sfery sacrum, przeniknięcie do domeny Boga.

BRAVE CONTEXTS: Życie daleko stąd
reż. Marc Weymuller, Portugalia/Francja, 2011, 81 min
Dzieło Marca Weymullera to intrygująca próba oddania na ekranie specyfiki pewnej miejscowości położonej w północnej Portugalii, w górskim regionie Barroso. Życie tutaj jest surowe i toczy się zgodnie z cyklem pór roku, a mieszkańcy są wierni tradycjom swoich przodków.
BRAVE FOCUS: Artyści ze spalonego teatru
reż. Rithy Panh, Francja/Kambodża, 2005, 85 min

Niezwykły film o teatrze i sile, jaką może dać wiara w moc sztuki. Aktorzy Teatru Narodowego w Phnom Penh, położonej u ujścia rzeki Tonle Sap do Mekongu stolicy Kambodży, pozostają bez pracy. Czerwoni Khmerowie niszczyli bowiem wszystko, co w jakikolwiek sposób wiązało się ze sztuką.

BRAVE FOCUS: Kraina wędrujących dusz
reż. Rithy Panh, Francja/Kambodża, 2000, 100 min

Rithy Panh towarzyszy z kamerą symbolicznemu wprowadzaniu tego kraju w cybernetyczną nowoczesność – obserwuje prace przy położeniu kabla światłowodowego łączącego Kambodżę z Tajlandią i Wietnamem. Kabel staje się tutaj, u schyłku XX stulecia, symbolem łączności z przyszłością; ale zarazem podczas prac uparcie daje o sobie znać tragiczna przeszłość.

BRAVE FOCUS: Ludzie z Angkor
reż. Rithy Panh, Francja/Kambodża, 2006, 86 min

Angkor to teraz największa turystyczna atrakcja Kambodży, co roku odwiedzana przez tłumy przybywające z całego świata. Widz poznaje młodego sprzedawcę lokalnych pamiątek, który utrzymuje się właśnie z oprowadzania turystów, ale martwi się swoją przyszłością, bo jest zbyt biedny, by pójść do szkoły. Trudno mu poza tym utrzymać więź duchową z tradycją własnego domu.

BRAVE FOCUS: Nie da sie zawinąć żaru w papier
reż. Rithy Panh, Francja/Kambodża, 2006, 86 min

To jeden z najsłynniejszych filmów Rithy Panha, w którym twórca zabiera nas w podróż po dzielnicach biedoty w Phnom Penh, do świata prostytucji w stolicy Kambodży. Utwór ten z jednej strony jest przenikliwym studium problemu prostytucji, z drugiej zaś prezentuje poruszające historie poszczególnych bohaterek.

BRAVE FOCUS: S21 – Maszyna śmierci Czerwonych Khmerów
reż. Rithy Panh, Francja, Kambodża 2003, 101 min

Tytułowe S21 to nazwa największego więzienia dla przeciwników Czerwonych Khmerów. Usytuowane w centrum Phnom Penh szybko zyskało ponurą sławę zakładu, z którego praktycznie się już nie wychodziło. Przetrwali jedynie nieliczni.

BRAVE PEOPLE DOC: Angielski chirurg
reż. Geoffrey Smith, Wielka Brytania 2007, 93 min

POKAZ Z AUDIODESKRYPCJĄ Bohaterem filmu jest Henry Marsh, jeden z najwybitniejszych angielskich chirurgów dokonujących operacji mózgu. Jego specjalizacja jest bardzo wąską dziedziną współczesnej chirurgii; do przeprowadzania tych zabiegów, oprócz znakomitych fachowców, konieczny jest kosztowny, nowoczesny sprzęt. Ale… czy aby na pewno owa skomplikowana aparatura jest tak niezbędna?

BRAVE PEOPLE DOC: Nazywam się Jagdish Bhatt
reż. Günter Heinzel, Niemcy, 2005, 74 min

Slumsy najczęściej kojarzą się z rzeczywistością, w której przede wszystkim toczy się walka o przetrwanie i niejeden pomyślałby, że absolutnie nie ma tam warunków na artystyczną aktywność. Tymczasem okazuje się, że są na świecie takie miejsca, gdzie istotnie warunki życia są takie jak w slumsach, jednak codzienność ich mieszkańców toczy się wokół doskonalenia swojego kunsztu.

BRAVE PEOPLE DOC: Opowieść Griota
reż. Adam Różański, Francja/Polska/Burkina Faso, 2008, 55 min

Głównym bohaterem filmu jest Adama, potomek rodu griotów Drame z Burkina Faso. Griotowie to szczególny typ artystów sztuki muzycznej i słownej, pochodzący z Afryki Zachodniej. Ród Drame należy do strażników dawnych, często wielowiekowych już tradycji ludu Malinke – grupy etnicznej, dla której charakterystyczny jest kastowy podział obowiązków społecznych.

BRAVE PEOPLE DOC: Ostre światło. Gdy duchowość łączy się z działaniem
reż. Velcrow Ripper, Kanada 2008, 97 min

Ten film to dokumentalny zapis nietypowej wyprawy, którą odbył Velcrow Ripper; odwiedził on Meksyk, Nową Zelandię, Afrykę, Indie, Sri Lankę, Wietnam i USA poszukując potwierdzenia pewnej tezy. Otóż żyjemy w trudnych czasach nieustannych zmian ‏– w rozpędzonym korowodzie cywilizacji tak często gubi się to, co dla człowieka ważne.

BRAVE PEOPLE DOC: Tablice
reż. Samira Makmalbaf, Iran/Japonia/Włochy, 2001, 85 min

„Tablice” za punkt wyjścia bierze bardzo prostą, lecz niemal surrealistyczną sytuację. Bohaterem filmu jest bowiem grupa nauczycieli, którzy dźwigając na plecach tablice, wędrują w poszukiwaniu uczniów. Wyraźnie więc widać, że już na poziomie scenariusza Samira sięga po symbol, czyniąc najważniejszymi postaciami historii osoby, których zadaniem jest nauczanie i wychowywanie.

POKAZ SPECJALNY: Żywi bogowie
dir. Rupesh Tillu, Indie/Szwecja 2013, 60 min

„Żywi Bogowie” to opowieść o tym jak nadzieja i wiara mogą zatrzeć granicę pomiędzy światami, pozwalając bogom i ludziom na współistnienie. Jest to też historia o tym, jak ojciec i syn próbują ocalić tradycję.

Repertuar

8 lipca, poniedziałek

16.15 BRAVE PEOPLE DOC:  Ostre światło. Gdy duchowość łączy się z działaniem
/Fierce Light: When Spirit Meets Action reż. Velcrow Ripper, Kanada 2008, 97 min.
DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

17.15 BRAVE FOCUS: Kraina wędrujących dusz
/The Land of the Wandering Souls reż. Rithy Panh, Francja, Kambodża 2000, 100 min.
DCF, sala Lalka, *10/12 PLN

18.00 BRAVE CONTEXTS:  Koyaanisqatsi
reż.Godfrey Reggio, USA 1982, 86 min, DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

19.00 BRAVE FOCUS: Artyści ze spalonego teatru
/The Burnt Theatre reż. Rithy Panh, Francja, Kambodża 2005, 85 min. DCF, sala Lalka, *10/12 PLN

9 lipca, wtorek

16.15 BRAVE PEOPLE DOC: Opowieść Griota
/A Griot’s Story reż. Adam Różański, Francja, Polska, 2008, 55 min. DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

17.15  BRAVE FOCUS: Nie da sie zawinąć żaru w papier
/Paper Cannot Wrap Ember reż. Rithy Panh, Francja, Kambodża 2006, 86 min. DCF, sala Lalka, *10/12pln

18.00 BRAVE CONTEXTS:  Powaqqatsi
reż. Godfrey Reggio, USA 1988, 99 min. DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

19.00  BRAVE FOCUS: Ludzie z Angkor
/The People of Angkor reż. Rithy Panh, Francja, Kambodża 2003, 90 min. DCF, sala Lalka, *10/12 PLN

20.15 BRAVE PEOPLE DOC: Tablice
/Blackboards reż. Samira Makmalbaf, Iran, Japonia, Włochy 2001, 85 min. DCF, sala Warszawa,*10/12 PLN

10 lipca, środa

16.15 BRAVE CONTEXTS: Księga tundry
/The book of tundra reż. Aleksiej Wachruszew, Rosja 2011, 105 min. DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

17.15 BRAVE FOCUS: Artyści ze spalonego teatru
/The Burnt Theatre reż. Rithy Panh, Francja, Kambodża 2005, 85 min. DCF, sala Lalka, *10/12 PLN

18.00 BRAVE PEOPLE DOC: Nazywam się Jagdish Bhatt
/My name is Jagdish Bhatt reż. Günter Heinzel, Niemcy 2005, 74 min., DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

19.00 BRAVE FOCUS: S21 – Maszyna śmierci Czerwonych Khmerów
/ S-21: The Khmer Rouge Killing Machine reż. Rithy Panh, Francja, Kambodża 2003, 101 min.
DCF, sala Lalka, *10/12 PLN

20.15 BRAVE CONTEXTS:  Naqoyqatsi
reż. Godfrey Reggio, USA 2002, 89 min. DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

11 lipca, czwartek

16.15 BRAVE CONTEXTS: Życie daleko stąd
/A life long way away reż. Marc Weymuller, Portugalia, Francja 2011, 81 min., DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

17.15 BRAVE FOCUS: Ludzie z Angkor
/The People of Angkor reż. Rithy Panh, Francja, Kambodża 2003, 90 min., DCF, sala Lalka, *10/12 PLN

18.00 BRAVE CONTEXTS: Słuchając płaczu Boga
/I Heard God Crying reż. Elpida Skoufalou, Grecja 2011, 84 min. DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

19.00 BRAVE FOCUS: Kraina wędrujących dusz
/The Land of the Wandering Souls reż.  Rithy Panh, Francja, Kambodża 2000, 100 min.. DCF, sala Lalka, *10/12 PLN

20.15 BRAVE CONTEXTS: Baraka
reż. Ron Fricke USA 1992, 96 min. DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

12 lipca, piątek

16.15 BRAVE CONTEXTS: Księga tundry
/The book of tundra reż. Aleksiej Wachruszew, Rosja 2011, 105 min. DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

17.15 BRAVE FOCUS: S21 – Maszyna śmierci Czerwonych Khmerów
/ S-21: The Khmer Rouge Killing Machine reż.. Rithy Panh, Francja, Kambodża 2003, 101 min. DCF, sala Lalka, *10/12 PLN

18.00 BRAVE PEOPLE DOC: Angielski chirurg
/The English Surgeon reż. Geoffrey Smith, Wielka Brytania 2007, 93 min. DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

19.00 BRAVE FOCUS: Nie da sie zawinąć żaru w papier
/Paper Cannot Wrap Ember reż. Rithy Panh, Francja, Kambodża 2006, 86 min. DCF, sala Lalka, *10/12 PLN

20.15 BRAVE CONTEXTS: Samsara
reż. Ron Fricke, USA 2011, 102 min., DCF, sala Warszawa, *10/12 PLN

**

Konkurs**

Do rozdania mamy dla Was cztery podwójne bilety. Do wyboru są następujące filmy: "Kraina wędrujących dusz", "Tablice", "Naqoiqatsi" i "S21: Maszyna śmierci Czerwonych Khmerów".

Napiszcie w komentarzu pod tym tekstem, jaki film jest Waszym zdaniem najbardziej odważny i dlaczego? W tytule komentarza wpiszcie tytuł filmu, który najbardziej Was interesuje. Na Wasze wypowiedzi czekamy do 5 lipca do godz. 10. Zaraz potem podamy wyniki konkursu. Szczęśliwców prosimy o maile ze swoimi nazwiskami oraz nazwiskami osób towarzyszących. Na wiadomości czekamy do 5 lipca do godz. 20.

Pod uwagę bierzemy tylko komentarze zarejestrowanych użytkowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto