18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncerty organowe: Jan van Mol – organy i Cristel de Meulder – sopran

Małgorzata Matuszewska
Koncerty organowe/Wrocławskie Lato Organowe Non Sola Scripta/materiały prasowe
Koncert organowe wypełniają letnie wieczory na Ostrowie Tumskim. W kościele św. Krzyża trwa XXI edycja „Non Sola Scripta Wrocławskie Lato Organowe”.

Koncerty organowe w kościele św. Krzyża są różnorodne, bo nie tylko muzyka organowa wypełnia niedzielne wieczory w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Dźwięki organów brzmią świetnie w towarzystwie chórów, innych instrumentów, muzyki kameralnej.
– Non Sola Scripta znaczy nie wszystko, co zostało zapisane, więc na naszym festiwalu stale obecna jest improwizacja – tłumaczy prof. Andrzej Chorosiński, dyrektor artystyczny festiwalu.
W najbliższą niedzielę (20 lipca) w kościele św. Krzyża wystąpią: Jan van Mol – organy i sopranistka Cristel de Meulder. Początek koncertu o godz. 19.

Koncerty organowe – Jan van Mol i Cristel de Meulder

Jan van Mol jest organistą, klawesynistą i wirtuozem gry na fisharmonii. Uczył w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii i i grał na organach w sławnym kościele św. Pawła w Antwerpii. Jako jeden z pierwszych odkrył autentyczną grę na historycznych fisharmoniach.
Cristel de Meulder studiowała w Royal Flemish Conservatory of Music w Antwerpii. Tam dostała pierwszą nagrodę w dziedzinie muzyki kameralnej. Artystka śpiewa znakomicie, wykonuje rozmaite gatunki muzyki od dawnej do dzieł współczesnych. Koncertuje w Belgii oraz za granicą. W 1992 roku, z programem muzyki barokowej na sopran, trąbkę i organy, koncertowała na Dalekim Wschodzie i w RPA. Najczęściej występuje w koncertach na głos solo z towarzyszeniem organów, harmonium lub fortepianu, więc jej wrocławski koncert zapowiada się na bardzo udany.
Non Sola Scripta to święto muzyki organowej we Wrocławiu, nie tylko z powodu gości zaproszonych przez prof. Andrzeja Chorosińskiego. Atrakcją tego niezwykłego festiwalu jest możliwość wysłuchania koncertu w murach gotyckiego kościoła pw. Świętego Krzyża położonego na Ostrowie Tumskim, zwykle zamkniętego dla zwiedzających. Kolegiata ma nietypowy dla Dolnego Śląska dwukondygnacyjny układ wnętrza, a brak chóru organowego sprawił, że instrument zbudowany przez wrocławskiego inżyniera Remigiusza Cwynara ustawiony został bezpośrednio na poziomie posadzki kościoła. Dzięki temu rozwiązaniu publiczność może wysłuchać koncertów w bezpośrednim kontakcie z wirtuozami.
Bilety na koncert są po 20 zł, ulgowe po 15 zł, można je kupić bezpośrednio przed imprezą.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto