Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komputer pomoże przenieść myśli

Lidia Rafa
Czy kiedykolwiek marzyliście o tym, by czytać w ludzkich myślach i przesyłać informacje do innych osób, nie wypowiadając ani słowa? Do tej pory wydawało się to czystą fantazją, ale to się powoli zmienia. Taka komunikacja na odległość bez wypowiadania słów może być możliwa dzięki brytyjskim naukowcom.

Twierdzą oni, i to z całym przekonaniem, że udało im się opracować system pozwalający na "komunikację między mózgami" - wysyłanie wiadomości stworzonych przez sygnały mózgowe jednej osoby do mózgu odbiorcy za pośrednictwem połączenia internetowego.

Profesor Christopher James, który wraz naukowcami z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton opracował przełomowy system komunikowania, powiedział, że ich eksperyment to "pierwszy dziecięcy krok" ku technologiom, które pozwolą przesyłać myśli, słowa i obrazy bezpośrednio do mózgu osoby oddalonej o wiele kilometrów.

- Rozwiązanie, nad którym właśnie pracujemy, przyda się przede wszystkim ludziom uwięzionym we własnym ciele, na przykład w stanie śpiączki, którzy nie są w stanie mówić ani nawet mrugać, - twierdzi profesor James.

Wynalazek został już przez niektórych naukowców okrzyknięty prawdziwą przyszłością internetu, nowym sposobem komunikowania się bez konieczności dotykania klawiatury, telefonu, a nawet bez poruszania ustami. Niezbędne jest jednak do tego jedno: przyzwoite łącze internetowe. Biorąc pod uwagę korzyści, to chyba niewiele.

Profesor James przyznał, że wciąż jednak daleko nam do tej niemej przyszłości, którą na razie znamy jedynie z filmów science fiction, gdzie bohaterowie mogą swobodnie prowadzić rozmowy między sobą za pomocą wysoko rozwiniętej telepatii. W tej chwili między ludzkimi mózgami można przesyłać tylko ciągi cyfr. I to jedynie w systemie dwójkowym, czyli w sekwencjach zer i jedynek.

Naukowcy wykorzystali do tego tak zwany interfejs mózg - komputer, dobrze znaną technikę, pozwalającą komputerowi analizować sygnały mózgowe. Wynalazek profesora Jamesa polega jednak na transmisji tych sygnałów niejako w drugą stronę, a mianowicie do mózgu innej osoby. Odbywa się to za pośrednictwem internetu.

Podczas procesu przesyłania informacji nadawca i odbiorca pozostają przez cały czas podłączeni do specjalnych elektrod. Mierzą one aktywność określonych części mózgu. Nadawca niejako generuje serię zer i jedynek, wyobrażając sobie, że porusza lewą ręką, gdy chce przekazać zero, i prawą, gdy ma na myśli jedynkę.

Wytworzone w ten sposób sygnały elektryczne w mózgu są wychwytywane przez podłączone do głowy elektrody i wysyłane do komputera. Następnie komputer nadawcy rozpoznaje myśli w kodzie dwójkowym, a potem przesyła je przez internet do komputera odbiorcy. Ten z kolei odczytuje otrzymaną informację, błyskając światełkiem o częstotliwościach różnych dla jedynek i zer. Ten sam komputer później analizuje sygnały mózgowe wysyłane przez odbiorcę wpatrującego się w błyskającą lampę i przetwarza je na sekwencję cyfr.

Cała procedura, jak wyraźnie widać, jest jeszcze dość skomplikowana, co wskazuje dopiero na początki prac nad ową technologią. Także przesłanie w ten sposób czterech cyfr trwa dość długo. Zajmuje trzydzieści sekund. Biorąc jednak pod uwagę, iż podczas tego procesu następują bardzo skomplikowane procesy nie tylko w ludzkim mózgu, ale również w pamięci komputerów, to można rzec, że jest to "tylko" trzydzieści sekund.

Profesor Christopher James jest jednak pełen nadziei w sukces swoich badań nad bezprzewodowym i bezsłownym przekazywaniem informacji z mózgu do mózgu. Zapowiada, że następnym krokiem badań jego uniwersyteckiej ekipy naukowców będzie znaczne przyspieszenie i tym samym znaczne uproszczenie całego tego systemu.

- To nie jest żadna telepatia - powiedział James niezwykle zaintrygowanym wynikami doświadczeń dziennikarzom, na specjalnie zwołanej przez władze wydziału konferencji prasowej. - Tu nie chodzi o żadne świadome tworzenie myśli przez jedną osobę i pojawianie się tej myśli w głowie drugiej osoby. Kolejne eksperymenty mają doprowadzić do tego, by odbiorca był świadomy, że ktoś przesyła mu informację - tłumaczył profesor.

Zdaniem brytyjskiego naukowca jego wynalazek dowiódł jednak ponad wszelką wątpliwość, że w przyszłości możliwe będzie opracowanie systemu pozwalającego przesyłać wiadomości wyłącznie za pomocą myśli.

Prawdopodobnie wymagać to będzie jednak ingerencji zewnętrznej polegającej choćby na podpięciu specjalnych elektrod we wnętrzu czaszki, a może nawet bezpośredniego wszczepienia ich do mózgu.
Uczony przyznał, że to niejedyne problemy, z jakimi przyjdzie się zmierzyć w przyszłości, jeśli wynalazek miałby znaleźć praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Profesor przyznaje, że jego wizja wymagać będzie rozwiązania wielu problemów natury czysto etycznej.

- Wprowadzając tę technologię, rodzi się bowiem podstawowe pytanie: jak bardzo można ingerować w ludzki mózg? Jakie będą tego konsekwencje na dłuższą metę? Zasadniczo wszystko to jest możliwe, ale najpierw trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów - zastanawia się uczony, zastrzegając jednocześnie, że na te oraz inne pytania, które zapewne mogą się pojawić w przyszłości, nie ma dobrej odpowiedzi.

Jednak eksperci, którzy również prowadzą podobne badania, od razu uspokajają, że na razie nie ma się czym martwić. Na wymierne korzyści płynące z dzisiejszych eksperymentów prowadzonych choćby przez profesora Christophera Jamesa ludzkości przyjdzie poczekać jeszcze jakieś kilkadziesiąt lat. Jeśli nawet nie więcej.

- Być może za jakieś trzydzieści, może czterdzieści lat wiadomość, o której sobie pomyślę, natychmiast pokaże się na ekranie telefonu komórkowego mojej żony albo jakimś innym komunikatorze, który sprawi, że tak popularne dzisiaj komórki odejdą w zapomnienie - uważa dr Ian Pearson, futurolog, śledzący najnowsze trendy w informatyce i komunikacji.

Dodaje one jednak niemal od razu: - Ale żeby jakaś moja myśl pojawiła się w czyjejś głowie? To nie będzie proste. Więc spokojnie. Jeszcze przez długie dziesięciolecia nie musimy się martwić, że Wielki Brat odczyta nasze myśli.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komputer pomoże przenieść myśli - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto