Komfort życia i zysk dla środowiska

Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Markiem Mielczarkiem, prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Czy patrząc na efekty prac dofinansowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) nie obawia się Pan negatywnego wpływu kryzysu ekonomicznego?

Jestem spokojny o środowiskowe i gospodarcze efekty realizacji POIiŚ na Dolnym Śląsku. Realizowane z pomocą WFOŚiGW we Wrocławiu zadania z gospodarki wodno-ściekowej mają bezpośredni wpływ na poprawę komfortu życia, a to generuje korzyści w otoczeniu nie tylko finansowe, ale także wzrost aktywności społecznej i gospodarczej. Odpowiedzialne zarządzanie funduszami unijnymi musi dać pozytywny efekt. Poza tym jest to taki obszar aktywności gospodarczej, w którym każda złotówka jest wydawana na rzeczy niezbędne.

Jak ocenia Pan dotychczasowe dokonania Programu?
Najsprawniej realizowana jest obecnie rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej i sieci dróg. W tym zakresie najwięcej nam brakowało do spełnienia standardów Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o tą pierwszą to na Dolnym Śląsku zgłaszanych jest coraz mniej projektów, a to oznacza, że po prostu osiągamy wyznaczone cele. Obecnie WFOŚiGW we Wrocławiu obsługuje 10 projektów z zawartymi umowami i 4 nowe zadania z Miękini, Wrocławia, Nowogrodźca i Oławy, dla których jest planowane zawarcie umów w I kwartale 2013 r. Łączna wartość tych projektów to około 800 milionów złotych. W budowie jest 450 kilometrów wodociągów i kanalizacji. Zakończono prace w nowych oczyszczalniach ścieków w Ziębicach i Sulikowie. Zmodernizowane zostały obiekty w Środzie Śląskiej, Nowogrodźcu, Strzelinie i Oławie.

Poprawia się tylko stan środowiska?
To jeden z najważniejszych efektów. Realizacja POIiŚ przyczynia się także do rozwoju gospodarczego, turystyki czy poprawy kondycji zdrowotnej społeczeństwa. Nie można także zapominać o kapitale wiedzy i doświadczenia, które gromadzą beneficjenci Programu. Spółki komunalne mogą go wykorzystać w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020.

A czy są obszary, w których wyniki powinny być lepsze?
To z pewnością projekty związane z gospodarką odpadami. W tym sektorze musimy jeszcze popracować, by dogonić unijne standardy. Spodziewamy się jednak wzrostu zainteresowania projektami z tej dziedziny. Mamy nowe, rewolucyjne prawo. Odpowiedzialność za odpady przejęły gminy, a mechanizmy zarządzania odpadami wyglądają obecnie zupełnie inaczej niż dotychczas.

Czy oznacza to, że już zgłaszane są projekty związane z gospodarką odpadami?
Powiedziałbym, że wielu zainteresowanych czeka "z bronią u nogi". Dostajemy wiele szczegółowych pytań dotyczących tego obszaru środowiskowego. Myślę, że od pierwszego stycznia zacznie się prawdziwy "boom" projektów technicznych, które dostosują ten rynek do wymagań europejskich. Zwłaszcza że samorządy nie będą ponosić aż takich kosztów, jak w przypadku inwestycji w gospodarce wodno-ściekowej.
Wraz z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego zajmujemy się projektem o roboczej nazwie "Wrzosowe Wzgórza". To zadanie dofinansowania rekultywacji ponad 80 zamkniętych składowisk odpadów. Chcielibyśmy, aby po zakończeniu prac wysypiska stały się elementem krajobrazu przyrodniczego, a w przyszłości zostały udostępnione społeczeństwu na cele rekreacyjne. Pewną trudnością związaną z tym projektem może być wymóg współpracy 72 gmin, na obszarze których są położone te wysypiska. W chwili, gdy porozumienia zostaną osiągnięte, ten naprawdę prosty z inżynieryjnego punktu widzenia projekt, będzie mógł zostać realizowany.

Czy w stosunku do poprzednich lat procedury przyznawania dotacji zostały w jakiś sposób zmienione?
Jeśli mówimy o projektach dotyczących gospodarki wodno-ściekowej - to nie. WFOŚiGW we Wrocławiu udziela beneficjentom pożyczek na opracowanie dokumentacji: długoterminowych na realizację projektu, krótkoterminowych na bieżące płatności. Ta oferta jest bardzo istotna. Unia Europejska nie przyznaje dofinansowania, jeżeli beneficjent nie wykaże finansowego wkładu własnego na realizację projektu.

W przyszłym roku kończy się finansowanie w POIiŚ - czy jednostki samorządowe spełniające wymagania Programu mogą jeszcze zgłaszać projekty do realizacji?
W POIiŚ są jeszcze pieniądze na nowe inwestycje. Z tym, że zgłaszane projekty muszą gwarantować możliwość rozliczenia ich do końca 2014 roku. Jest to dość ostre wymaganie i wiąże się z bardzo surową selekcją. Beneficjenci mogą liczyć na merytoryczne wsparcie z Funduszu. WFOŚiGW we Wrocławiu monitoruje przygotowanie projektów do udziału w konkursach. Uczestniczymy także w procedurze konkursowej, dokonując oceny formalnej i merytorycznej na każdym jej stopniu. Fundusz zawiera umowy dla projektów objętych dofinansowaniem i przekazuje środki unijne. Rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji oraz osiąganie efektu ekologicznego. Przykładem dobrej praktyki jest projekt z Nowogrodźca, który osiągnął już 100-procentowy efekt rzeczowy i ekologiczny.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał:
Piotr Telichowski


Publikacja współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowsko

ROLA WFOŚiGW WE WROCŁAWIU
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na mocy porozumienia z Ministrem Środowiska obsługuje projekty dolnośląskich samo rządów o wartości do 25 mln euro z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekty dotyczą osi priorytetowych: I. Gospodarki wodno-ściekowej i II. Gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi.

Miliardy euro na rozwój
Program Infrastruktura i Środowisko to najważniejsze źródło finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce. Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację POIiŚ na lata 2007-2013 wynosi 37,7 mld euro, z czego wkład unijny to 28,3 mld euro, zaś wkład krajowy - 9,4 mld euro. To największa kwota pośród programów realizowanych kiedykolwiek w Unii Europejskiej, służąca rozwojowi infrastruktury, budowie dróg, kolei, mostów i kanalizacji, jak również obiektów nauki czy urządzeń sportowych. Ponad 5 miliardów euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. POIiŚ jest realizowany w Polsce od roku 2007 i potrwa do 2013 r.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3