Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolorowe pisanki batikowe[foto]

Redakcja
Ręcznie wykonane pisanki to prawdziwe dzieła sztuki. Zobacz jak je zrobić.

Coraz rzadziej spotyka się osoby, które przed Wielkanocą, w tradycyjny, ręczny sposób przygotują pisanki. Jedną z nich jest Anna Cwynar, która zdradziła nam sekret malowania jajek techniką batikową.
Jajko najlepiej białe

Technika batikowa polega na nakładaniu na jajko gorącego wosku pszczelego i kilkukrotnym jego barwieniu. Potrzebne są do tego oczywiście jajka, najlepiej białe, które dokładnie myjemy płynem do mycia naczyń, ponieważ muszą być całkowicie odtłuszczone. W innym wypadku wosk się do jajka nie przyklei lub „spłynie” podczas farbowania. Następnie dokładnie je osuszamy i zabieramy się do mrówczej pracy.

- Wykorzystujemy do tego wosk pszczeli, ponieważ ma wyższą temperaturę topnienia i w momencie, gdy nałożymy go już na jajko, możemy bez obaw włożyć przyszłą pisankę do lekko ciepłej farby i jesteśmy pewni, że wosk z niej nie spłynie. Wosk roztapiamy w metalowej, małej foremeczce czy pojemniczku. Podczas zdobienia jajek wosk należy cały czas podgrzewać, by był płynny - opowiada Anna Cwynar.

Urządzenie do malowania składa się z dwóch części: kredki lub ołówka oraz szpilki, którą się wbija w końcówkę kredki. Wosk rozprowadzamy po jajku, główką szpilki, która wystaje z naszego przyrządu. Następnie szpilkę zanurzamy w wosku, opierając ją o dno foremki, ponieważ musi ona uzyskać odpowiednią temperaturę. Kiedy szpilka będzie ciepła i tym samym „naciągnie” wosk na siebie, należy od razu przenieść szpilkę na jajko i namalować kreskę.

- Taką czynność cały czas powtarzamy, malując pożądany przez nas wzór na jajku. Jeśli chcemy mieć jednolity kolor pisanki, czyli biały wzór i np. niebieskie tło, należy wykonać około 400 do 500 ruchów. Kolejnym krokiem jest etap barwienia. Możemy użyć do tej czynności zwykłego barwnika ze sklepu lub barwnika, który sami przygotujemy np. z kolorowej bibuły - opisuje.

Po wyciągnięciu jaka z barwnika należy pisankę pozostawić by wyschła. Nie wolno jej wycierać, ponieważ zetrze się kolor. Teraz na pisance można namalować kolejne woskowe wzorki i ponownie zafarbować ją w innym kolorze, pamiętając, że zafarbowanej już pisanki na ciemny kolor, nie przefarbujemy na jasną barwę.

- Kiedy po skończonym farbowaniu, upewnimy się, że jajko jest już suche, to zabieramy się za usuwanie wosku. Usuwamy go nad ogniem, np. nad zapaloną świeczką. Jajko należy zbliżyć do płomienia świeczki z boku, nie z góry, ponieważ jajko nam się „osmali”. Wosk pod wpływem temperatury będzie się powoli roztapiał, a dzięki temu my będziemy mogli delikatnie wycierać go papierowym ręcznikiem.

Po dokładnym usunięciu wosku z pisanki, robimy w niej dwie dziurki, aby pozbyć się zawartości jajka. Następnie czekamy aż puste wnętrze pisanki dokładnie wyschnie i zaklejajmy powstałe dziurki np. kółeczkami, które zostają w dziurkaczu. Następnie jajko lakierujemy, aby ładnie błyszczało.

- Ja używam do tej czynności najtańszego lakieru do włosów – dodaje z uśmiechem Anna Cwynar. Przygotowanie takiej pisanki od początku do końca zajmuje około dwóch godzin.

Z gorącym woskiem nie ma żartów

Powinniśmy pamiętać, że jest to metoda, w której używamy gorącego wosku, którym należy ostrożnie się posługiwać. Zdecydowanie najlepiej przyjść na początek na warsztaty i zobaczyć jak to robią profesjonaliści.

Powrót do tradycji

- Malować jajka woskiem, właśnie tą techniką batiku, nauczyła mnie moja mama bodajże w trzeciej lub czwartej klasie szkoły podstawowej – wspomina Anna Cwynar. - Tak mi się to spodobało, że zajmuję się tym do dzisiaj. Miałam okazje dwukrotnie wystawiać swoje pisanki na największym kiermaszu wielkanocnym jaki organizowany jest w Polsce czyli w Bierkowicach, w Skansenie Wsi Opolskiej – dodaje.

Pani Anna rozdaje zrobione przez siebie pisanki i ozdoby znajomym i rodzinie, albo wystawia je na wielkanocnych kiermaszach. Zdarzało Jej się też przygotowywać pisanki, na specjalne zamówienie.

- Dla brata robiłam pisankę z logo Jego firmy, a dla koleżanki z imieniem „Janek”.- wspomina z uśmiechem Pani Anna. - Rodzina jest już przyzwyczajona, że na święta każdy zostanie obdarowany przez mnie własnoręcznie ozdobionymi pisankami, najczęściej z wymalowaną datą oraz napisem „Wesołych Świąt”- dodaje.



Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolorowe pisanki batikowe[foto] - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto