Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino Nowe Horyzonty: zobacz filmy mistrzów

MIS
Kino Nowe Horyzonty/materiały prasowe
Kino Nowe Horyzonty: O filmach Pasoliniego, Viscontiego, Żuławskiego i Królikiewicza na pierwszych Akademiach Filmowych.

Kino Nowe Horyzonty zaprasza na zajęcia Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego oraz Akademii Polskiego Filmu. Pierwsze zajęcia 13 i 14 października o godz. 17 w Kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21. Oba wykłady wygłosi wybitny historyk filmu, profesor Tadeusz Szczepański z PWSFTViT w Łodzi.
– Zapraszamy na filmy i wykłady poświęcone mistrzom kina włoskiego, a później amerykańskiego – mówi dr Małgorzata Kozubek, filmoznawca, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. – Kino amerykańskie reprezentować będą m.in.: Stanley Kubrick, Peter Bogdanovich, Elia Kazan, Francis Ford Coppola, Robert Altman, Martin Scorsese i Woody Allen – dodaje. Akademia to także prezentacja kina mistrzów brytyjskich, hiszpańskich, rosyjskich. – Stawiamy nie tylko na reżyserów, ale na nurty. Pokazujemy filmy twórców o znanych nazwiskach, ale też np. Ilji Averbacha, który jest trochę zapomniany – opowiada.

Kino Nowe Horyzonty – już dziś

We wtorek (13 października), uczestnicy kursu historii kina światowego wysłuchają wykładu poświęconego mistrzom kina włoskiego, a następnie obejrzą Króla Edypa (1967) Pier Paolo Pasoliniego i Śmierć w Wenecji (1971) Luchino Viscontiego. W kinie lat 60. Pasolini należał do najbardziej intrygujących i kontrowersyjnych twórców. Był artystą bardzo wszechstronnym: uprawiał poezję i powieściopisarstwo, eseistykę i teorię filmu, pisał scenariusze i reżyserował filmy. W swojej twórczości zajmował się przede wszystkim poszukiwaniem skrywanych prawd o człowieku, bardzo wyraźnie zainteresowany był archetypami kultury. Sięgając po mit o Edypie odwołał się do fundamentalnych toposów cywilizacji, w której kręgu rozwinął się i pozostawał. Główną rolę w Królu Edypie _zagrał Franco Citti – ulubiony aktor Pasoliniego od debiutu we Włóczykiju (1961), gdzie grał jeszcze jako amator. W filmie wystąpiła również wybitna włoska aktorka – Silvana Mangano (jako Jokasta). Aktorkę tę będzie można podziwiać również w drugim prezentowanym filmie – w _Śmierci w Wenecji Viscontiego zagrała bowiem matkę nastoletniego Tadzia (Björn Andrésen), którym zafascynowany jest główny bohater, Gustav von Aschenbach (Dirk Bogarde). Film jest dosyć wierną adaptacją opowiadania Tomasza Manna – w scenariuszu znalazło się każde znaczące zdarzenie z opowiadania, a malarskie zdjęcia Pasquale de Santisa i szczególnie staranna scenografia stanowią ekwiwalent opisów miasta. Film Viscontiego zdobył szereg nagród filmowych na prestiżowych festiwalach filmowych, był również nominowany do Oscara i Złotej Palmy.

Kino Nowe Horyzonty – polska kinematografia

W środę (14 października), słuchacze historii kina polskiego obejrzą Trzecią część nocy (1971) Andrzeja Żuławskiego oraz Na wylot (1972) Grzegorza Królikiewicza – dwa niezwykle ciekawe osiągnięcia polskiej kinematografii. Pierwszy z filmów, to dramat wojenny; Żuławski proponuje w nim nowatorskie spojrzenie na problematykę okupacyjną, która staje się tłem do rozważań o zagrożeniu i uniwersalnych problemach moralnych: miłości, wierności, odwadze. W rolach głównych Małgorzata Braunek i Leszek Teleszyński. Na wylot to z kolei wyrafinowany formalnie debiut Królikiewicza, który stanowił rozwinięcie założeń teoretycznych z jego pracy Przestrzeń poza kadrem. Film został przyjęty z entuzjazmem zarówno przez krytyków, jak i widzów.
Obie Akademie filmowe są honorowane przez wybrane wrocławskie uczelnie jako zajęcia fakultatywne lub ponadprogramowe, a za udział w nich przyznawane są studentom punkty ECTS. Zajęcia są otwarte także dla tzw. wolnych słuchaczy. Zajęcia Akademii odbywają się zawsze według określonego schematu. – Najpierw w programie jest wykład wprowadzający w kontekst powstania filmu, do twórczości reżysera, a potem widzowie oglądają dwa filmy (z przerwą między seansami) – mówi dr Małgorzata Kozubek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto