Kielce - ptaki odlatują - jesień coraz bliżej...

Chociaż lato jeszcze w pełni, to w przyrodzie można już zauważyć oznaki zbliżającej się jesieni. Założyciel Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom "Ptasi Azyl" w Ostrowie koło Kielc - Janusz Wróblewski informuje, że z Polski ...

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij
Chociaż lato jeszcze w pełni, to w przyrodzie można już zauważyć oznaki zbliżającej się jesieni. Założyciel Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom "Ptasi Azyl" w Ostrowie koło Kielc - Janusz Wróblewski informuje, że z Polski odleciały już pierwsze ptaki. W podróż do cieplejszych krajów wybrały się kukułki, wilgi i czajki. Do odlotów przygotowują się jaskółki i bociany.

W upalne dni można zaobserwować, jak ćwiczą przed odlotem. Wkrótce w dolinach rzek bociany będą zbierać się na sejmikach. Odlecą w kierunku Afryki w drugiej połowie sierpnia.

Bociany będą leciały między innymi nad Ukrainą, Bułgarią, Turcją, Izraelem, Egiptem i Kenią. Ich podróż zakończy się dopiero w grudniu. Ptaki najchętniej wędrują w pogodne dni, a na wylot wybierają godziny popołudniowe, kiedy tworzą się tak zwane kominy termiczne, ułatwiające szybowanie.
∨ Czytaj dalej


Według ludowych przekazów, jeśli ptaki odlatują przed 24 sierpnia, to moża się spodziewać wyjątkowo mroźnej zimy. Im późniejszy wylot, tym zima łagodniejsza.

Najwięcej bocianów mieszkających w Europie buduje gniazda w Polsce. W sumie jest ich około 40 tysięcy. Do Polski wrócą w drugiej połowie marca.

Jako ostatnie pod koniec września wylecą z Polski szpaki.

IAR (Anna Róży, Radio Kielce) IAR (Anna Róży, Radio Kielce)
źródło: Naszemiasto.pl

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię