Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazio Sponge Talk Show, odc. 1 pt. "Wybory" – bardzo udana premiera dla dorosłych we Wrocławskim Teatrze Lalek

Małgorzata Matuszewska
Anna Makowska-Kowalczyk, Kazio Sponge i Grzegorz Mazoń
Anna Makowska-Kowalczyk, Kazio Sponge i Grzegorz Mazoń Karol Krukowski/WTL
Kto nie zna Kazia Sponge, powinien nadrobić ten brak w październiku. Kazio jest lalką, stworzoną przez Annę Makowską-Kowalczyk, lalkarkę. Ma sześć lat i tyle zamierza mieć zawsze. Razem z Grzegorzem Mazoniem, aktorem Wrocławskiego Teatru Lalek, w sobotę (22 września) doprowadzili do bólu brzuchów ze śmiechu i radości widzów premiery.

Premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek była wspaniała. Szkoda, że – jak zresztą zauważył Kazio – premiera jest w sobotę, a w niedzielę pożegnanie z tytułem. Ale liczymy na następne odcinki. Mam szczęście, że jestem uzależniona od teatru i nie muszę się bać, że uzależnię się od spotkań z Kaziem. Kazio wyszedł na scenę w złotym ubranku, skrojonym z czegoś na kształt anielskich włosów. Cały się świecił. I zaśpiewał piosenkę. – Ja nawet nie wiem, co to jest talk show – wyznał. Pierwszy odcinek cyklu, zagrany w sobotni wieczór (22 września) na Scenie Kameralnej dla dorosłych, został poświęcony nadchodzącym wyborom samorządowym. Kazio zapowiadał, że kto nie wie, na kogo głosować, po obejrzeniu talk show, będzie wiedział jeszcze mniej. Na szczęście wiem, na kogo będę głosować. – Całe życie to pasmo wyborów – stwierdził filozoficznie. Nie pierwszy raz wystąpił w Lalkach. W czerwcu spotkanie z nim było imprezą towarzyszącą Przeglądowi Nowego Teatru dla Dzieci. Wtedy, zamiast zapowiadanych 60 minut, Kazio spędził na scenie 240 minut. I teraz musi trzymać się zapowiadanego czasu. – Usłyszałem, że ktoś wydał opinię „Lupa w Lalkach” – śmiał się.
Kazio wie, kto to Lupa i jak długie przedstawienia tworzy. Może ma tylko sześć lat, ale jest inteligentny bardziej, niż niejeden dojrzały człowiek. Myślę, że odziedziczył to po mamie – Annie Makowskiej -Kowalczyk. Matka Kazia z chłopaczkiem improwizują, wciągają do zabawy widzów i ogólnie przejęli chyba władzę w Lalkach. Nie wiem, co na to panowie dyrektorzy. Ja jestem bardzo za.
Z czego składa się prezydent?
Ten odcinek, jak już pisałam, poświęcili zbliżającym się wyborom samorządowym. Przedstawili wszystkich kandydatów startujących na prezydenta Wrocławia (zdjęcia twarzy zostały doczepione do lalek) i Rafała Dutkiewicza, urzędującego prezydenta, który zrezygnował z kandydowania. Kazio zastanawiał się, z czego składa się prezydent. – Z powietrza, ma długi nos, jak Pinokio, rower (bo jest piewcą ekologii). – Najważniejsze w życiu jest poparcie, bo inaczej jest zwarcie. Czy jakoś tak – śmiał się Kazio, a my razem z nim. I wyznał, że chciałby być prezydentem, bo by sobie wybudował pętlę tramwajową przy chacie.
Śmieszny, dziecinny głosik, a charakter dorosły i wystrzałowy
Dla Kazia Anna Makowska-Kowalczyk wybrała bardzo charakterystyczny sposób mówienia. Nie do podrobienia. Kazio mówi, jak dziecko, sepleniąc. Ale mówi o wiele mądrzej i dostrzegając przeróżne elementy otaczającej nas rzeczywistości. Tak, że jak się tylko odezwie, można pęknąć ze śmiechu. Walczył na miecze z Grzegorzem Mazoniem, do którego zwraca się „wujek Mazoń”. Dodam, że jakkolwiek talent Anny Makowskiej-Kowalczyk jest najczystszy na świecie i zasługuje na podziw bardzo głęboki, to jednak roli Grzegorza Mazonia nie sposób przecenić. Aktor stanął na wysokości zadania, grając Kaziowi na wielu instrumentach (przecież jest multiinstrumentalistą), przywoływany przez chłopczyka, szukającego pomocy, udzielał jej na najwyższym poziomie. Wiem i wszyscy zaangażowani w powstanie widowiska wiedzą doskonale, że bez Grzegorza Mazonia nie obyłoby się. A on jest skromnym aktorem i nie podkreślał na siłę swojej obecności. Chwilami atmosfera zbliżała się do czerwonej nitki, takiej niebezpiecznej. Np. kiedy trzeba było wytłumaczyć, czym jest napięcie przedmięsiączkowe.
Rozmawiano o zieleni miejskiej. Kazio oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie zahaczył o politykę. – Masz kaczą strategię, czuję się, jak u siebie. Ale nie dajcie się manipulować – ostrzegł prawie leżących na podłodze, zaśmiewających się widzów.
– Nie ma żarcia, nie ma picia, ale jazda jest – stwierdził i razem z Wujkiem Mazoniem przyrządzili proteinowy koktajl. Użyli do niego parówki i mleka (fuj), bo przecież w talk show musi być kącik kulinarny. Na koniec Kazio zaśpiewał song „Moje miasto”. Przejmująco! I zaprosił wszystkich, na 21 października, do urn wyborczych.
Użył trochę brzydkiego słowa. – Pamiętajcie, to jest nasz piep... obowiązek – zapewnił. Cieszę się, że dyrektorzy wrocławskich Lalek pozwolili Kaziowi bywać na scenie. Mam na co czekać!
Wrocławski Teatr Lalek: „Kazio Sponge Talk Show. Odcinek 1: Wybory”. Pomysł, scenariusz i reżyseria: Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń, muzyka: Grzegorz Mazoń, teksty piosenek: Anna Makowska-Kowalczyk. Obsada: Kazio Sponge, Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń. Premiera 22 września 2018.
Twórcy:
Anna Makowska-Kowalczyk
Aktorka, lalkarka, twórczyni najbardziej znanej polskiej lalki teatralnej – Kazia Sponge. Absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydział Lalkarski we Wrocławiu (dyplom w 2013) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Nysie w klasie śpiewu solowego i fortepianu. Grała w spektaklach (m.in.) Tomasza Mana („Zostań moim przyjacielem”, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku), Agaty Kucińskiej („W środku słońca gromadzi się popiół”, Wrocławski Teatr Lalek), Michała Zadary („Dziady”, Teatr Polski we Wrocławiu – animacja marionetek), Konrada Dworakowskiego („Balladyny i romanse”, Teatr Pinokio w Łodzi), Eweliny Ciszewskiej i Roberta Balińskiego („Koniec”, Teatr Sztuk we Wrocławiu). Wraz z wyreżyserowanym przez siebie „Kazio Sponge Show” gościła na najważniejszych polskich festiwalach teatralnych, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek dla Dorosłych „Lalka też człowiek” w Warszawie, Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka” w Łomży, Międzynarodowym Festiwalu Ożywionej Formy „Maskarada” w Rzeszowie, Festiwalu „Teatralna Karuzela” w Teatrze Pinokio w Łodzi, Festiwalu Małych Prapremier w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, 20 Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Stypendystka Prezydenta Wrocławia i rektora PWST im. L. Solskiego w Krakowie, laureatka Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy dyplom (2013), a także nagród za najlepsze role: na I Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu (2013) i VII Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowej dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” (Warszawa 2013). Prowadzi gościnne warsztaty teatralne dla dzieci w całej Polsce. Od 2015 roku we Wrocławskim Teatrze Lalek wraz z Nielalką Matyldą prowadzi warsztaty ,,Zrób sobie teatr"
Grzegorz Mazoń
Absolwent PWST im Solskiego w Krakowie – Wydział Lalkarski we Wrocławiu (dyplom w 2008 r.). W zespole Wrocławskiego Teatru Lalek od 2008 r. Muzyk samouk i multiinstrumentalista, twórca muzyki do filmów „Raz, dwa, trzy” w reż. Aleksandry Mazoń i „Isera” w reż. Jędrzeja Taranko, a także do spektaklu pt. „Umwuka” w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu w reż. Jana Naturskiego. Odtwórca jednej z ról w spektaklu pt. „Klaus der Grosse” w reżyserii Maćko Prusaka (spektakl otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu PPA w kategorii OFF).
W 2007 roku nominowany w kategorii „najlepszy aktor” na ROMA TEATRO FESTIVAL w Rzymie. ; w 2012 roku nominowany do nagrody „Gazety Wyborczej” „Warto” w kategorii „Teatr”, w tym samym roku został laureatem nagrody POLEST-u dla Młodego Talentu. Odtwórca głównej roli oraz twórca muzyki do spektaklu pt: „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” w reż. Jakuba Krofty (przedstawienie wygrało XXI Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jako najlepszy spektakl tej edycji). Podczas studiów, w latach 2007-2008 prowadził warsztaty muzyczne w Opolu na Festiwalu Czas Teatru z grupą młodzieży mieszanej – obcokrajowcy, w tym dzieci upośledzone fizycznie i umysłowo. W latach 2013-2014 prowadził warsztaty muzyczno-aktorskie w projekcie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie – LATO W TEATRZE; uczestnikami warsztatów były dzieci i młodzież z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania. Wielokrotnie nagradzany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto