Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kama - ostatnia taka antylopa we wrocławskim zoo. Na świecie tylko cztery (ZDJĘCIA)

O kamach opowiada Mirosław Piasecki, kierownik działu hodowlanego zoo
Pośród żyraf, zebr i strusi na wybiegu przechadza się dostojnie jedna, jedyna antylopa. Jest to kama, jeden z podgatunków bawolca należącego do wielkiej rodziny krętorogich.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

W ich naturalnym środowisku, na sawannach afrykańskich rozciągających się na południe od Sahary, kama jest dość często spotykana. To średniej wielkości antylopa o masie 120-200 kg i wysokości w kłębie 130-145 cm.

Jej umaszczenie jest brunatnorude, podobne jak u naszych jeleni i saren. Na głowie, w okolicy pyska, oraz na grzbiecie sierść jest ciemniejsza. Charakterystyczne dla tych antylop są występujące zarówno u samców, jak i u samic mocne, wyposażone w poprzeczne zgrubienia i skręcone rogi o długości do 70 cm. U nasady rogi są zrośnięte.

Antylopy te żyją w grupach od 5 do 20 osobników, ale widywano też stada, których liczebność dochodziła do 300 sztuk. Często były to stada mieszane z innymi antylopami, zebrami i strusiami.

Zobacz tort urodzinowy dla wrocławskich nosorożców

Już 3-4-letnie samce walczą o terytoria (jest to zazwyczaj obszar o powierzchni ok. 30 ha), który później znakują wydzieliną zapachową z gruczołów znajdujących się pod oczami. Bronią tego obszaru przed innymi samcami, a na widok samic przystępują do zalotów. Podbiegają do nich z wyciągniętą szyją i wyprostowanym ogonem i przyklękają przed nimi.

Antylopy te nie mają określonej pory godowej. Młode (zazwyczaj jedno) rodzi się po 8-miesięcznej ciąży. Obserwuje się większe nasilenie porodów w porze deszczowej. Matka karmi młode przez cztery miesiące. Dojrzałość płciową osiągają w 2-3 roku życia.

Kamy, jak wszystkie bawolce, to trawożercy. Podczas upału lubią kąpiele w błocie. Czasami, by lepiej porozglądać się po okolicy, wchodzą na kopiec termitów albo inną górkę. Robi to jeden "zwiadowca", a pozostałe reagują na jego sygnały. Ich naturalnymi wrogami są lwy, lamparty, hieny, gepardy i likaony. Podczas ataku drapieżnika uciekają nawet z prędkością 80 km/h. Kamy żyją w naturze maksymalnie 19 lat.

Ssaki te jeszcze do lat 80. ubiegłego wieku były zwierzętami popularnymi w ogrodach zoologicznych. Obecnie, gdy ustały importy, stały się rzadkością. W światowych zoo żyją cztery kamy. Nasza, jedna w Arnhem w Holandii, a jedna para w zoo Taiping w Malezji. Nasza kama przebywa teraz na zimowisku niedostępnym dla publiczności, ale już wiosną zapraszamy, by ją odwiedzić.

Zobacz też:
Zimowi przybysze we wrocławskim zoo (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto