Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliska Solidarność przypomniała historię I zjazdu [FOTO]

Andrzej Kurzyński
Kaliska Solidarność przypomniała historię I zjazdu
Kaliska Solidarność przypomniała historię I zjazdu Andrzej Kurzyński
Kaliska Solidarność zorganizowała ogólnopolską konferencję z okazji 35. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" i słynnego "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas spotkania, Henryk Siciński, pomysłodawca "Posłania" został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

- Podczas I zjazdu ustalono program i wybrano władze związku oraz podzielono na regiony. Istotnym wydarzeniem o wymiarze europejskim, a być może nawet światowym było było „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej - mówi Jarosław Wilner, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ ‚Solidarność” Wielkopolska Południowa.

Na historycznym zjeździe nasz region reprezentowało 13 delegatów. Pięciu z nich już nie żyje. Do kilku pozostałych udało się dotrzeć i zaprosić do udziału w konferencji. Wśród nich znalazł się Henryk Siciński, ówczesny działacz związkowy z Ostrowa Wlkp. To właśnie on był pomysłodawcą "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej" przyjętego podczas I zjazdu NSZZ "Solidarność" w 1981 roku.

- Zwykły lekarz z prowincjonalnego szpitala raptem doznaje iluminacji. Ale to wynikało z tej atmosfery, która była w kraju i na sali. Wtedy było to odruch moralny.i po prostu bunt na niesprawiedliwość. Cieszę się, że tych ponad 800 delegatów, a potem po tylu latach wszyscy uważają, że to nie było takie durne jak się wszystkim wydawało - mówi Henryk Siciński. - Byłem oszołomiony trybem przyjęcia "Posłania". Pomysłów różnych uchwał, dezyderatów, postulatów było mnóstwo. Nie zapomnę Jacka Kuronia, który gdy wszystko zmierzało do finału był temu przeciwny. Coś się działo. Bogusław Śliwa kiedy wrócił z prezydium i pokazał im to co naskrobałem na karteczce powiedział: "Wiesz co? To im pasuje do ich dalekosiężnej polityki"..

Ostatecznie "Posłanie" zostało przyjęte, choć sam tryb nie do końca był zgodny z regulaminem zjazdu. Doskonale pamięta to Jerzy Buzek, przewodniczący historycznego zjazdu "Solidarności".

- Podczas zjazdu było wiele istotnych wydarzeń, ale to "Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej" może nawet przerastało nasze wcześniejsze oczekiwania. Bez wahania podpisałem się pod jego projektem ponieważ chodziło o to, aby je jak najszybciej odczytać. A w kolejce było około 50 projektów uchwał. Mieliśmy taką procedurę, że to się przyjmuje w dwóch etapach. Po pierwszym czytaniu sala decyduje, czy warto to kontynuować czy nie. Jeśli tak, to wraca do komisji uchwał i wniosków. I po paru lub kilkunastu godzinach jest ponownie głosowane - wspomina Jerzy Buzek. - Głosowanie "Posłania" po pierwszym czytaniu było złamaniem regulaminu zjazdu. Zadawałem sobie sprawę, że należy jednak zrobić wszystko, aby tego posłania już nikt nie naruszył. Jako prowadzący obrady zapytałem delegatów, czy chcą to posłanie zatwierdzić zaraz. Zdecydowaną większością głosów było za. Wówczas ponownie przeczytano posłanie, zapytałem salę kto jest za i "Posłanie" zostało uchwalone po wsze czasy. Ostatecznie procedura nie została złamana, bo tak zdecydował zjazd.

Podczas konferencji w kaliskim ratuszu Henryk Siciński został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Odznaczenie wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

- "Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej" wystosowane przez delegatów I zjazdu "Solidarności" jest jednym z najważniejszych dokumentów jaki wówczas powstał. Była wściekłość i histeryczny atak propagandy komunistycznej. Ale waga tego "Posłania" polega na tym, że patrzyło ono w przyszłość - mówi dr Jarosław Szarek. - Jest to wielka rola działaczy "Solidarności" z Kalisza. Najważniejsze jest też to, ze Kalisz o tym pamięta, jest z tego dumny i przekazuje tę wiedzę młodemu pokoleniu.

Podczas konferencji realia roku 1981 i I Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” przedstawił Sebastian Pilarski z Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi. Natomiast o okolicznościach powstania „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej” opowiedział kaliski historyk Marek Kozłowski. Głos zabrali również Henryk Siciński, Antoni Pietkiewicz i Jerzy Buzek. Prelekcji wysłuchali m.in. uczniowie kaliskich szkół średnich.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zatytułowana "I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. Zjazd nadziei na samorządną Rzeczpospolitą". Została ona przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Ekspozycja powstała w trzydziestą rocznicę I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto