Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już 15-16 września Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

MRA
Przechadzka po Wrocławiu śladami wielkich Polaków, spacer szlakiem wielokulturowości regionu wałbrzyskiego, wykład na temat ratowania zabytków czy też zwiedzanie Krainy Wygasłych Wulkanów – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na Państwa w ten weekend na Dolnym Śląsku.

Przed nami ostatnia odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się pod hasłem „_Niepodległa dla wszystkich_”.

Weekend 15–16 września będzie wyjątkową okazją do zapoznania się z historią Polski oraz Dolnego Śląska w alternatywny sposób. Dzięki spacerowi po Wrocławiu w ramach wydarzenia „Śladami wielkich Polaków” dowiemy się więcej o ważnych dla historii Polski postaciach, które zostały upamiętnione pomnikami bądź tablicami. Oprócz tego uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję do zwiedzenia bogato zdobionej barokowej kaplicy Hochberga przy kościele św. Wincentego.

Nieco dalej od stolicy Dolnego Śląska spragnieni wiedzy o regionie będą mogli dowiedzieć się ciekawostek na temat Jaworzyny Śląskiej w trakcie spaceru, podczas którego przewodnik opowie m.in. o wyjątkowości zabudowy miasta podporządkowanej układowi torów kolejowych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia pierwszej polskiej pośpiesznej lokomotywy parowej. W Gorzanowie teatr pałacowy otworzy podwoje dla zwiedzających podczas uroczystego otwarcia i prezentacji nowej wystawy związanej z teatrem dworskim i historyczną postacią Karla von Holteia, poety, aktora, pisarza, wagabundy i przyjaciela Polaków, twórcy m.in. sztuki teatralnej Stary Wódz, której bohaterem był Tadeusz Kościuszko.

Natomiast katolicka bazylika, prawosławna cerkiew i kościół, będący dawniej synagogą, będą jednymi z głównych punktów spaceru miejskiego, na jaki zabierze uczestników Oleśnicki Dom Spotkań z Historią.

Ciekawi historii nie tylko tej narodowej czy regionalnej również znajdą coś dla siebie: Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprasza na wykład dra Marcina Gołębniaka „Etnografia w badaniach genealogicznych”. Słuchacze dowiedzą się, w jaki sposób etnografia może być pomocna w badaniach historii rodzinnych oraz jak korzystać ze źródeł etnograficznych do ich opisywania.

Dla amatorów sztuki i pięknych krajobrazów Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej w Bukowcu zaplanowała zwiedzanie z przewodnikiem przygotowanych przez nią wystaw, wśród których będzie można m.in. obejrzeć interaktywną ekspozycję „Tajemniczy Las”. Dopełnieniem wydarzenia będzie koncert. Na spotkanie ze sztuką zaprasza również Pawilon Czterech Kopuł, gdzie będzie można wysłuchać wykładu na temat narodowej tożsamości w polskiej sztuce współczesnej.

Z kolei najmłodsi będą mogli po raz kolejny uczestniczyć w rodzinnych grach terenowych oraz zwiedzaniu z przewodnikiem Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów.

Z pełną listą wydarzeń można zapoznać się na stronie www.edd.nid.pl oraz w informatorze dostępnym na stronie Muzeum Etnograficznego w zakładce Europejskie Dni Dziedzictwa -mnwr.pl/edukacja/edd/.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a dolnośląskim – jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddział Muzeum Etnograficzne. Wydarzenia odbywają się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Partnerem regionalnym EDD są Koleje Dolnośląskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już 15-16 września Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto