Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Żydowski Warszawa Singera 2018. Międzynarodowo i wielokulturowo podczas 15. edycji wydarzenia

Ewelina Żółkowska
pixabay
Jubileuszowy Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2018 to wielodniowe, kulturalne święto stolicy, w którym każdy znajdzie coś interesującego. Tegoroczna edycja to 9 dni kulturalnej fety, ponad 200 wydarzeń, ponad 250 artystów z Polski i różnych części świata. Wszystko inspirowane jest kulturą żydowską, zarówno tradycyjną, jak i współczesną. W tym roku trwać będzie od 25 sierpnia do 2 września 2018 roku. Szczegóły w artykule poniżej.

Tegoroczna edycja Festiwalu Warszawa Singera 2018 jest specjalną, jubileuszową, 15. odsłoną wydarzenia. Będzie trwać od 25 sierpnia do 2 września 2018 roku, czyli na przełomie wakacji i nowego roku szkolnego. Epicentrum wydarzeń festiwalowych są okolice Placu Grzybowskiego, Synagogi i ul. Próżnej. Teatry, sale koncertowe klubokawiarnie czy plenery – od Pragi po Wolę – wypełnią się koncertami, spektaklami, spotkaniami literackimi i wieloma innymi wydarzeniami kulturalnymi.

15. edycja Festiwalu Warszawa Singera 2018 będzie bardzo międzynarodowa

Przybędą na nią gwiazdy m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Francji. Nie zabraknie również twórców z Danii, Belgii, Hiszpanii oraz Japonii.
Jak co roku wystąpią gwiazdy oraz młodzi wykonawcy. Wydarzenie zostanie zainaugurowane uroczystym, premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. W tegorocznej edycji wystąpią bracia Yaakov i Shulem Lemmer z USA. Towarzyszyć im będzie chór kantoralny Kolot Israel z Jerozolimy.

Jazzowa odsłona Festiwalu

Podczas jazzowej odsłony Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2018 będzie można usłyszeć projekt TRANSGRESSION Oleś Brothers & Theo Jörgensmann, którzy po kilku latach przerwy ponownie spotykają się na jazzowej scenie Festiwalu Warszawa Singera. Wydarzeniem muzycznym jubileuszowej edycji będzie również najnowszy projekt Jazz Band Młynarski – Masecki.

W finale festiwalu będzie można zobaczyć skrzypka Ary Malikiana, który w swojej muzyce łączy wątki żydowskie, arabskie, argentyńskie, hiszpańskie i romskie. Muzyk, poza własnymi kompozycjami, zaprezentuje klasyczne dzieła takich kompozytorów jak Vivaldi, Mozart, Paganini czy kultowe kompozycje Led Zeppelin, Jimmiego Hendrixa, i Davida Bowiego.

Teatralna Warszawa Singera 2018

Miłośnicy teatru wiedzą, że Festiwal to czas scenicznej uczty, w której można poznać zarówno polskie, jak i zagraniczne spektakle w różnych formułach scenicznych. W tym roku program teatralny jest szczególnie bogaty. Przede wszystkim miło nam zapowiedzieć Teatr Yiddishpiel z Izraela, z doskonałym spektaklem „Tylko głupcy się smucą” – hitem Dana Almagora, uwielbianym na wielu scenach świata, m.in. na Broadwayu.

Również z Izraela przybędzie grupa Nephesh z własną adaptacją sceniczną klasycznego „Gimpla Głupka” Isaaca B. Singera i „Hana’s suitcase” Emila Shera. Warszawski Teatr Żydowski zaprezentuje na festiwalowej scenie swoje najlepsze aktualnie spektakle, m.in.: „Idę Kamińską”, „Ostatniego syna”, „Wierę Gran”, Chumesz Lider”, „Jak w przedwojennym kabarecie”, „Kilka obcych słów po polsku”, „Miasteczko Kasrylewkę”.

Różnorodność festiwalowych propozycji

Oprócz koncertów i spektakli Festiwal Warszawa Singera 2018 będzie obfitował w wiele wydarzeń: promocje książek, spotkania autorskie, spotkania z artystami, projekcje filmowe, warsztaty kulinarne, warsztaty dla dzieci, spacery edukacyjne po żydowskiej Warszawie i mnóstwo innych. Wspomnijmy choćby o spotkaniach literackich Remigiusza Grzeli – m.in. z Włodzimierzem Paszyńskim, autorem świeżo wydanej pozycji „Książki z dobrej półki” czy promocji książki Krystyny Gucewicz „NOTES KRYSTYNY GUCEWICZ czyli Fołtyn w śmietanie ”. Jedno ze spotkań poświęcimy książce Remigiusza Grzeli „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”

30-lecie Fundacji Shalom

Szczególny charakter tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2018 uwydatnia fakt, że jego inicjator i organizator, Fundacja Shalom, obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Fundacja, z jej założycielką Gołdą Tencer na czele, realizuje misję kultywowania i upowszechniania bogactwa tradycji żydowskiej w Polsce. Festiwal jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć Fundacji.

Więcej informacji dotyczących programu na stronie wydarzenia


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto