Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazz nad Odrą: zobacz program festiwalu

Małgorzata Matuszewska
Jazz nad Odrą zaczyna się 26 kwietnia we Wrocławiu
Jazz nad Odrą zaczyna się 26 kwietnia we Wrocławiu Jazz nad Odrą/Marcin Jędrzejczak
Jazz nad Odrą we Wrocławiu będzie mieć w tym roku 53. edycję. Jazzowej muzyki będziemy słuchać od 26 do 30 kwietnia w Imparcie (na dwóch scenach oraz w klubie Autograf) i na placu Społecznym. Sprzedaż biletów rusza 10 marca.

Jazz nad Odrą to tylko pięć dni i ponad 30 koncertów. Oczywiście, nie zabraknie gwiazd, choć Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny JnO od trzech lat i znakomity pianista, uważa, że bardzo ważne jest zapraszanie na festiwal młodych muzyków. – Zatrudnianie wyłącznie gwiazd jest piłowaniem gałęzi, na której się siedzi – tłumaczy Możdżer. – Trzeba zapraszać młodych, bo oni pokazują nowe oblicze jazzu – dodaje. Jazz nad Odrą otworzy więc koncert Kamila Piotrowicza, wyróżniającego się pianisty i kompozytora nowego pokolenia. Na JnO wystąpi także Ravie Coltrane z projektem Coltrane's Sound (Ravi Coltrane – sax, Dariusz Oleszkiewicz – db, Piotr Wojtasik – tpt, Eric Reed – p, Willie Jones III – dr). To projekt będący hołdem dla zmarłego 50 lat temu Johna Coltrane’a – jednego z najważniejszych muzyków w historii jazzu, ojca Ravie'ego. W sekcji "Highlights" znalazł się także koncert Zbigniew Namysłowski Quintet i Polish Jazz – Yes!. To urodzinowy album Zbigniewa Namysłowskiego.
Z kolei amerykański perkusista Kendrick Scott to nowator, a jego poszukiwania muzyczne są efektem współpracy z Terence'em Blanchardem. Posłuchamy też Tii Fueller z jej trio. – Tia Fueller jest saksofonistką, jedną z niewielu kobiet grających na tym instrumencie, w dodatku wybitną – zauważa Leszek Możdżer.

Jazz nad Odrą: projekty specjalne

W koncertach – projektach specjalnych na scenie spotkają się przedstawiciele różnych kultur, świetnie porozumiewający się muzycznie. Z saksofonistą Piotrem Baronem zagra zaproszony przez niego Gary Smulyan (saksofon barytonowy). W projekcie Take Sax wystąpi też m.in słowacki alcista Radovan Tariska. Gitarzysta Marek Napiórkowski zagra premierowy koncert Wroclaw – New York & Cuba.Towarzyszący mu Manuel Valera, obecnie nowojorczyk, pochodzi z Kuby, a obok nich zagrają inni muzycy z NY.
Zeszłoroczny laureat Konkursu Na Indywidualność Jazzową – Skicki-Skiuk, zagra razem z Leszkiem Możdżerem. Granie z laureatem z poprzedniego roku to niedawna tradycja, wprowadzona przez Możdżera do programu JnO. – Nie lubię konkursów, porównywania z natury nieporównywalnych dróg artystycznych. Skicki-Skiuk nagrali płytę w moim studiu, są naprawdę świetni i jeszcze zastanawiamy się, co razem zagramy na festiwalu – zapowiada Leszek Możdżer. Z kolei Piotr Wojtasik prowadzi muzyczny projekt poświęcony legendarnemu warszawskiemu klubowi jazzowemu Akwarium. Pochodzący z Wrocławia Wojtasik zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree
w 1988 roku wraz z zespołem New Presentation.

Jazz nad Odrą: laureaci konkursów

"Pod prąd" żartobliwej nieco niechęci dyrektora artystycznego festiwalu do konkursów, osobną kategorią będzie cykl "Laureaci prestiżowych konkursów jazzowych". Tu usłyszymy m.in.: Mateusz Smoczyński Quintet, Tomasz Chyła Quintet, Tomasz Wendt & Atom String Quartet z premierą Behind the Strings oraz Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio z premierą płyty winylowej Something Personal. Finałem tegorocznej edycji festiwalu będzie Światowy Dzień Jazzu Polskiego. – Ostatni dzień kwietnia ogłoszony został przez UNESCO Światowym
Dniem Jazzu i ten dzień świętowaliśmy także w zeszłym roku w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK Wrocław 2016 i Jazzu nad Odrą. – Tradycja zostaje podtrzymana. Podczas tegorocznej odsłony Jazzu nad Odrą również uczcimy 30 kwietnia jako Światowy Dzień Jazzu, ale polskiego – dodaje. Od wczesnego popołudnia do późnej nocy na czterech scenach Impartu
i scenie plenerowej wystąpi kilkanaście znakomitych polskich zespołów. Wśród nich m.in.: Zbigniew Namysłowski Quartet, Piotr Wojtasik z Tribute to Akwarium, Cracow Jazz Collective, Eskaubei & Tomasz Nowak Quartet ft. Mr Krime, Magda Zawartko i Grzegorz Piasecki, Jachna/Tarwid/Karch Trio z Sundial II i Kuba Stankiewicz z najnowszym projektem Music of Henry Mancini, a także Tęgie Chłopy i Maurycy Wójciński. Specjalny program poświęcony perkusiście Buddiemu Richowi przygotowuje jego wielki fan Zbigniew Lewandowski.
Koncert na placu Społecznym, jam session będą darmowe. Sprzedaż biletów na inne koncerty ruszy 10 marca.

Jazz nad Odrą: zostań Indywidualnością Jazzową

Jeszcze do 31 marca można się zgłosić do konkuru. Konkurs ma charakter otwarty i mogą wziąć w nim udział muzycy instrumentaliści i wokaliści, którzy do 30 kwietnia nie przekroczyli wieku 35 lat i nie są laureatami Grand Prix Jazzu nad Odrą w latach poprzednich. Warunkiem udziału w konkursie jest przedstawienie do oceny przez Komisję Kwalifikacyjną Festiwalu 20–30 minutowego materiału muzycznego na CD (w tym własna interpretacja znanego standardu jazzowego). Do nagrania należy dołączyć wypełnioną i podpisaną Kartę zgłoszenia, zgodnie z udostępnionym przez Organizatora wzorem oraz zdjęcie wraz z notką biograficzną (w wersji elektronicznej). Zgłoszenie musi wpłynąć do siedziby organizatorów do 31 marca. Komisja wybierze 6-8 zespołów i solistów, którzy zostaną zaproszeni do finału.

Jazz nad Odrą: PROGRAM

Program 53. JnO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jazz nad Odrą: zobacz program festiwalu - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto