Jazz nad Odrą 2014 program

Gregory Porter (© materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jazz nad Odrą 2014 (program). Jubileuszową edycję jednego z najstarszych europejskich festiwali jazzowych wypełnią gwiazdy. Wśród nich amerykański trębacz Terence Blanchard.

Tegoroczny 50. Jazz nad Odrą potrwa od 4 do 13 kwietnia. W programie jest ponad 30 koncertów, na których wystąpi ponad 150 artystów. Będą wystawy, projekcje filmowe z muzyką na żywo, parada nowoorleańska, która przejdzie ulicami Wrocławia, a z wieży ratuszowej zabrzmi hejnał jazzowy. Setka dzieci weźmie udział w filmowo-muzycznym wydarzeniu Echo Jazz.

- Wystąpi Terence Blanchard, pięciokrotny zdobywca nagrody Grammy. To jego Wynton Marsalis rekomendował na swoje miejsce do Jazz Messengers - mówi Igor Pietraszewski, jazzman i socjolog, członek Rady Artystycznej Jazzu nad Odrą. Blanchard znany jest jako kompozytor muzyki filmowej, przede wszystkim do filmów Spike'a Lee. Artysta zagra ze swoim kwintetem. Igor Pietraszewski czeka również na koncert wschodzącej gwiazdy jazzu (według magazynu DownBeat).

- Ambrose Akinmusire to także trębacz, choć zaczynał jako pianista, w wieku trzech lat - opowiada i zaraz dodaje, że z festiwalowym Big Bandem na Gali Jazzu wystąpi Jon Fadis - mistrz trąbki. - Jest wirtuozem, jako jeden z niewielu potrafi zagrać to, co zagrał Dizzy Gillespie - zachwyca się Igor Pietraszewski.
Równie niecierpliwie czeka na pewnego pianistę.

- Billy Childs zagra w kwartecie. Gra niezwykle wyrafinowaną współczesną muzykę, niewątpliwie jazzową, ale też przekracza jej granice - podkreśla Pietraszewski.

Przyjadą też Gregory Porter i Houston Person.
- Houston Person to artysta z generacji odchodzących mistrzów saksofonu. Ma osiemdziesiąt lat, jest ciągle w świetnej formie i wciąż nagrywa - opowiada Igor Pietraszewski. - Potrafi budować przepiękne melodie.
Saksofonista Kenny Garrett, który gościł na festiwalu w 2007 roku i przyjedzie znów, by zagrać w kwintecie, uznawany jest za najzdolniejszego spadkobiercę tradycji Johna Coltrane'a.

Inną gwiazdą festiwalu będzie pianista Peter Cincotti.
Żądni nie tylko świetnej muzyki, ale także wizualnych wrażeń podczas koncertów, powinni posłuchać Japonki Hiromi.

- Jest wirtuozką fortepianu, robi błyskawiczną karierę, odnajduje się świetnie w świecie jazzu, przyjeżdża z Anthony'm Jack-sonem (bass) i Simonem Phillip-sem, grającym na perkusji - mówi Igor Pietraszewski .
- Nasz człowiek w Los Angeles, wrocławianin z urodzenia, Darek Oleszkiewicz, który wystąpił w zeszłym roku z koncertem "Tribute to Charlie Haden", teraz zagra "Victor Young Project" z wrocławskim pianistą Kubą Stankiewiczem.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!