Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosław Furgała oraz anioły patriotyzmu i wiary

Hanna Wieczorek
Jarosław Furgała oraz anioły patriotyzmu i wiary
Jarosław Furgała oraz anioły patriotyzmu i wiary Fot. Muzeum Narodowe we wrocławiu
Jarosław Furgała znany jest z rzeźb. Okazuje się, że potrafi także malować. Jego anioły możemy oglądać w Muzeum Etnograficznym.

Jarosław Furgała urodził się w 1919 roku w Lubaczowie (woj. przemyskie), po II wojnie światowej przyjechał na Dolny Śląski i osiadł w Polwicy niedaleko Oławy. I okazało się, że ma prawdziwy talent - jego rzeźby zachwyciły nie tylko specjalistów. Był wielokrotnie nagradzany - w 1990 roku został laureatem nagrody im. Oskara Kolberga.
Nic więc dziwnego, że część jego prac trafiła do wrocławskiego Muzeum Etnograficznego, w którym możemy oglądać między innymi ule figuralne Jarosława Furgały. A także sceny biblijne, historyczne, legendarne, z życia wsi oraz kompozycje na wzór szopek. Duże zainteresowanie wzbudzały jego anioły - "furgałki" - jak sam o nich wielokrotnie mówił.

Jarosław Furgała zajął się malowaniem i papierem

Ostatnio Jarosław Furgała zajął się... malowaniem i tworzeniem przestrzennych prac z papieru. Ta zmiana została trochę wymuszona, przeprowadził się bowiem do Brzegu Opolskiego i zamieszkał w bloku. Rzeźbienie nie jest cichą sztuką i mogłoby przeszkadzać sąsiadom. Znalazł więc inną dziedzinę twórczości.

We wrocławskim Muzeum Etnograficznym otwarto właśnie wystawę z jego pracami. "Anioły" Jarosława Furgały opatrzone komentarzami artysty są patriotyczne i pełne wiary. Nawiązują też do kolei jego życia, między innymi pobytu w Warszawie.

Kilka prac poświęconych jest aniołom i Fryderykowi Chopinowi. Choćby ta, na której dwa z nich odnajdują w roku 1948 odlew głowy artysty z pomnika stojącego w warszawskich Łazienkach na złomowisku w Pafawagu. Są też anioły w mundurach, i te czuwające nad Polską. Z odręcznie napisaną notatką: "A to Polska właśnie. Przez te lasy, przez te pola, przeszła dola i niedola".

Jarosław Furgała - wystawa

Wystawa "Anioły Jarosława Furgały" w Muzeum Etnograficznym przy ul. Traugutta 111/113 czynna będzie do 19 stycznia. Odwiedzając Muzeum warto zajrzeć na jeszcze jedną ekspozycję - szopek przygotowanych na konkurs ogłoszony przez wrocławski MDK Śródmieście. Szopki zostały zrobione przez dzieci i młodzież. Ich wyobraźnia czasami zadziwia i zachwyca. Bo kto uwierzyłby, że można zrobić szopkę składającą się tylko z... papierowych walców pomalowanych w kolorowe pasy?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto