Konik na biegunach sprzyja rozwojowi mięśni Konik na biegunach sprzyja rozwojowi mięśni

Konik na biegunach sprzyja rozwojowi mięśni (© Fot. IKEA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

73 procent dzieci wolałoby zwykłą zabawę w pokoju, od oglądania TV. Problem w tym, że większość dziecięcych pokoików nudzi maluchy i nie sprzyja rozwojowi dziecka, w efekcie czego jedyną atrakcją jest telewizor.

- Pokój dziecka powinien być nie tylko miejscem, w którym przechowujemy zabawki i w którym dziecko śpi. To powinno być miejsce, które rozwija kreatywność, bawi, edukuje, a przede wszystkim wciąga w aktywną zabawę. Dlatego oprócz łóżka, regałów i maskotek, w pokoju powinny znaleźć się specjalne zabawki i akcesoria sprzyjające rozwojowi dziecka - mówi Magdalena Nawrot, dekorator.

Czytaj także: Urządzanie pokoju dziecka - jak go dobrze zaplanować, by był bezpieczny i funkcjonalny?

Eksperci radzą, żeby urządzając pokój dziecka stworzyć w nim prawdziwy plac zabaw, który stymuluje wyobraźnię malucha, a także wspiera jego rozwój na każdym etapie.

- Każdy pokój dla dziecka powinien mieć kącik plastyczny, w którym rządzić będą bele papieru, farby, kredki, tablice, plastelina. Domowe zajęcia plastyczne sprawią, że dzieci rozwiną umiejętności, przydatne między innymi podczas nauki pisania. Maluchy nauczą się także koncentracji i skupienia - wyjaśnia Magdalena Nawrot.

Obok kącika przyszłego artysty, pokój powinien być wyposażony w meble i zabawki umożliwiające aktywną zabawę. Obowiązkowo na wyposażeniu pokoju powinien znaleźć się fotel obrotowy dla dziecka. Okazuje się, że kręcenie się na nim rozwija u dziecka równowagę, a w konsekwencji wpływa na późniejszą zdolność uczenia się. Zwykła zabawa może więc uchronić dziecko w przyszłości nie tylko przed problemami w szkole, ale także przed chorobą lokomocyjną czy lękiem wysokości, przyspieszy także naukę wchodzenia po schodach.

Czytaj także: Nowoczesny pokój małego mieszkańca

Zwykłe wyposażenie pokoju dziecięcego może wiele malucha nauczyć. Dlatego też pokój powinien być zaopatrzony w piłki, które uczą dzieci koordynacji i zabawy fair play w gronie przyjaciół. Z kolei koń lub łoś na biegunach rozwija u dziecka ścięgna i mięśnie. Dziecko także dzięki zabawie uczy się ograniczeń. Doświadczenie to pomoże maluchowi w nauce jazdy na rowerze, a później nauce jazdy samochodem. Lampka zawieszona nad łóżkiem lub postawiona przy łóżku, może rozbudzić w dziecku pasję czytania przed snem. Specjaliści zalecają także montaż huśtawki w domu, zwłaszcza jeśli w okolicy nie ma placu zabaw.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!