Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rozpoznać wiarygodne biuro podróży?

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Po upadku biur podróży Sky Club i Triada, kilka tysięcy Polaków ...
Po upadku biur podróży Sky Club i Triada, kilka tysięcy Polaków ... Sxc.hu
Po upadku Sky Clubu i Triady kilka tysięcy Polaków musiało przerwać wakacje. Sprawdź, jak się przed tym ustrzec.

Sky Club i Triada odwołały wyjazdy. Upadek biur podróży

- Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że biuro, z którego usług korzystamy, rzeczywiście jest wiarygodne i nie ma kłopotów finansowych - mówi Wojciech Biliński, szef Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. - Ja zawsze polecam sprawdzić faktycznego organizatora wycieczki.

Może się bowiem okazać, że wykupujemy wczasy u pośrednika, który współpracuje także z innymi touroperatorami. Wówczas warto spytać, jak długo trwa ta współpraca i czy nie zdarzały się dotychczas sytuacje, przy których wydawać by się mogło, że główne biuro ma kłopoty finansowe. Szczera rozmowa z agentem, który namawia nas do kupna wycieczki, może jednak nie wystarczyć. Warto poszukać informacji o biurze także na własną rękę.

Po pierwsze internet

- Przede wszystkim przed podpisaniem umowy z biurem warto zrobić rekonesans, przeglądając fora internetowe czy blogi - twierdzi Wojciech Biliński. - Jeżeli inni turyści byli zadowoleni z organizacji wczasów przez określone biuro, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i my wrócimy usatysfakcjonowani.

Nasza wiedza nie powinna jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do opinii internautów. Cierpliwi mogą sięgnąć po Krajowy Rejestr Długów.

W końcu nadchodzi jednak moment, kiedy musimy zdecydować się na biuro, z którego usług będziemy korzystać. Przed podpisaniem umowy tuż przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jedną z najważniejszych jest oferta biura. Sprawdźmy, czy na pewno jest ona taka sama jak przy pierwszej rozmowie z agentem.

Sprawdź umowę

- To biuro ma dostosować się do klienta, nie klient do biura. Oferta touroperatora powinna pozostawać niezmienna - wyjaśnia Biliński. - Prawda jest też taka, że nie powinniśmy winić biur, które są tylko pośrednikami. Wina spoczywa tylko i wyłącznie na biurze, które splajtuje. Agencje pośredniczące często nie mają zielonego pojęcia o stanie zadłużenia biura, którego ofertę mają w sprzedaży.

Zdarza się, że biura oferują nam czasem promocyjne ceny. Czy powinniśmy być podejrzliwi? Okazuje się, że niekoniecznie, ale przy wyjątkowo tanich ofertach należy wzmóc czujność. Okazuje się, że cena wycieczki powinna być w każdym biurze taka sama bądź podobna. Inaczej może być w przypadku oferowanych przez biura hoteli. Niektóre firmy mają kontrakty z ośrodkami wczasowymi lub hotelami i wtedy na dany hotel otrzymują zniżki dla klientów, stąd różnice w cenach za pobyt w takim samym hotelu, ale w przypadku ofert z różnych biur.

Duże czy małe biuro?

- Zastanawianie się, czy lepiej wybrać duże, znane biuro czy małego touroperatora, specjalizującego się w wycieczkach w obrębie jakiegoś jednego regionu, nie ma większego sensu - uważa Wojciech Biliński. - Duże firmy mają większe polisy, ale jest też duże niebezpieczeństwo, że splajtują, bo obracają większymi pieniędzmi. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że o upadku małych biur po prostu nie mówi się w mediach.

Nawet przy zachowaniu ostrożności może się okazać, że biuro nagle ogłasza upadłość. W przypadku Sky Club klienci do ostatniej chwili wykupywali wycieczki.

czytaj też: Sky Club i Triada zbankrutowały. W internecie zawrzało

- Turyści Sky Clubu, którzy byli w tym samym hotelu co my, musieli mieć skrócony pobyt. Dowiedzieli się, że w ciągu czterech godzin mają się spakować i opuścić Tunezję - mówi Agnieszka Jamroży-Jany, która była klientką Sky Clubu. - Okazało się, że ludzie przyjechali na dwa tygodnie, a w Tunezji byli trzy dni. My mieliśmy szczęście. Kiedy biuro ogłosiło upadłość, my już i tak mieliśmy wracać.

Ci, którzy chcą domagać się odszkodowania, muszą dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego kopię dowodu wpłaty i kopię umowy oraz wypełnić formularz zgłoszenia o roszczenie. Wnioski można składać do 16 września 2013 roku. To nieprzekraczalny termin. Odszkodowania będą wypłacane po tym terminie.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto