18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować psa na wizytę u weterynarza

Marcin Wierzba
Marcin Oliva Soto
Wizyta z psem u lekarza weterynarii wcale nie musi być nadmiernie stresująca. Im dokładniej przeprowadzimy socjalizację zwierzęcia i im więcej go nauczymy, tym łatwiej mu będzie poddawać się różnym zabiegom, a praca lekarza będzie łatwiejsza.

Zaczynamy od wypracowania u psa pozytywnych skojarzeń związanych z gabinetem weterynaryjnym. Najlepiej zacząć, gdy zwierzę jest jeszcze szczeniakiem, ponieważ wizyty u weterynarza są wtedy częstsze, a pies jest w okresie intensywnej nauki i poznawania świata. Ze starszymi psami postępujemy podobnie, choć może to zająć nieco więcej czasu.

Na początku, zamiast karmić psa w domu, zabieramy zwierzaka i smaczny posiłek do lecznicy i tam mu go dajemy. Można poprosić personel gabinetu, by podawał psu smakołyki. Miejsce, "które karmi", nie może być przecież straszne. Zwierzę przyzwyczai się w ten sposób do ludzi, którzy potem będą się nim zajmować, a ponadto oswoi się z pomieszczeniem, sprzętem i zapachami. Na takie wizyty najlepiej się jest umówić z lekarzem weterynarii, tak by nie przeszkadzać w zabiegach oraz nie narażać swojego psa na kontakt z chorymi zwierzętami. Większość szczeniaków już po kilku takich karmieniach będzie radośnie biec do lecznicy (i to nawet, gdy nie planujemy do niej wejść!).

Gdy pies zna już kilka podstawowych komend ("siad", "leżeć", "stój", "zostań"), utrwalamy je na wadze i stole weterynaryjnym, pamiętając o sowitym nagradzaniu zwierzęcia. Można i należy to robić przy rutynowych wizytach kontrolnych. Psy robią to, co jest dla nich opłacalne, tak więc Twój pies będzie po takim treningu sam wchodził na wagę lub przyjmował określone pozycje na stole bez konieczności użycia siły czy podnoszenia głosu. W domu należy przyzwyczajać psa do różnych zabiegów higienicznych i leczniczych.

Jak samemu nauczyć psa komend, które będą później bardzo przydatne u weterynarza, przeczytasz w następnym odcinku naszego cyklu. Zoopsycholog Marcin Wierzba przybliży posiadaczom czworonogów trzy najważniejsze polecenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto