Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak odkorkować Wrocław?

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
Pierwszy odcinek obwodnicy autostradowej miasta, studenci, Wszystkich Świętych i zakupy bożonarodzeniowe wpłyną na koordynację ruchu na drogach Wrocławia.

W związku z zakończonymi remontami dróg, oddanym pierwszym odcinkiem obwodnicy autostradowej oraz ze spodziewanym zwiększeniem natężenia ruchu przewidywane są nowe rozwiązania organizacji ruchu.

Obwodnica to priorytet?

W najbliższym czasie zostanie oddany do użytku pierwszy odcinek obwodnicy autostradowej. Jednocześnie kończy się remont na ulicy Strzegomskiej. Uruchamiany odcinek nie obiega całego miasta, powoduje to utrudnienia w ruchu.

Pierwsza część autostradowej obwodnicy Wrocławia zostanie oddana na odcinku od drogi nr 8 prowadzącej w kierunku Kudowa-Słone do węzła na ul. Granicznej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje otwarcie w grudniu 2010 r. Nie rozwiąże to wszystkich problemów miasta związanych z ruchem tranzytowym, jednak cześć ulic zostanie odciążonych.

- Uruchomiony odcinek obwodnicy autostradowej pozwoli dostać się do centrum miasta, na lotnisko oraz usprawni tranzyt w kierunku Poznania - mówi Elwira Nowak, Zastępca Dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej. - Poprzez ul. Graniczną i Strzegomską nastąpi szybkie połączenie z obwodnicą śródmiejską. Strzegomska jest przygotowana do przyjęcia dodatkowo 500 pojazdów na godzinę. Nie będzie doprowadzony ruch do autostrady A4.

Nowy odcinek obwodnicy odciąży część miasta: ul. Karkonoską, Powstańców Śląskich, Hallera, Klecińską, Avicenny i Satnisławowską. Pojawi się natomiast większy ruch na Granicznej, Strzegomskiej, Muchoborskiej, Traktowej. Wszystkie stanowią dojazd z węzła "Lotnisko" do obwodnicy śródmiejskiej.

- Dopiero po uruchomieniu wyremontowanej ulicy Strzegomskiej zostanie oddany odcinek obwodnicy. Chcemy najpierw sprawdzić, czy wszystkie założenia na tej ulicy mogą zostać zrealizowane - zapewnia Elwira Nowak.

Plan na Wielką Trójkę

Urząd miasta we współpracy z policją oraz strażą miejską szykuje się na okoliczność większego natężenia ruchu we Wrocławiu. "Wielka Trójka" to powrót studentów pod koniec września i na początku października, Wszystkich Świętych oraz zakupy bożonarodzeniowe.

- Wydział Inżynierii Miejskiej w okresie zwiększonego ruchu, we współpracy ze strażą miejską oraz policją, będzie eliminowało utrudnienia na drogach - zapewnia Wojciech Gryczyński, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej. Policja będzie prowadziła nadzór na newralgicznych skrzyżowaniach. Funkcjonariusze dopilnują, by kierowcy nie blokowali skrzyżowań oraz będą kierować ruchem, kiedy zaczną robić się korki - dodaje.

Od 20 września do 15 października na pewnych skrzyżowaniach, przede wszystkim na odcinku drogi nr 8 od mostu Szczytnickiego przez Sienkiewicza, Wyszyńskiego, Wróblewskiego aż do Pułaskiego policja będzie pilnować, by kierowcy przestrzegali przepisów. Przede wszystkim chodzi o blokowanie prostopadłych pasów na skrzyżowaniu.

- Kiedy kierowca wjeżdża na żółtym świetle, często nie ma możliwości opuszczenia skrzyżowania, zostaje na tym skrzyżowaniu, automatycznie blokując płynność ruchu – mówi Wojciech Gryczyński.

Na Wszystkich Świętych policja pomoże w organizacji ruchu i zabezpieczy dojazd do cmentarzy. Kolejnym takim wydarzeniem będą zakupy świąteczne, wtedy działania służb również skierowane zostaną na usprawnienie ruchu.

Nowe rozwiązania

Urzędnicy przygotowują nowe rozwiązania techniczne oraz infrastrukturalne, które mają za zadanie poprawić komunikację samochodową.

- Zauważyliśmy, że brak dyscypliny wśród kierowców dezorganizuje ruch. Newralgiczne miejsca jezdni wymalowaliśmy na czerwono, aby kierowcy zachowali na tych odcinkach szczególną czujność i dyscyplinę - mówi Wojciech Gryczyński.

Pomalowane zostały skrzyżowania w rejonach ulic Swobodnej i Zielińskiego oraz placów Legionów i Dominikanskiego. Dodatkowo kierowcy na bieżąco będą informowani o utrudnieniach na drogach oraz proponowanych objazdach przez interaktywną mapę drogową. Wytyczona strefa "dziewięć ton" ma odciążyć centrum miasta od samochodów ciężarowych w godzinach szczytu.

- Tak jak w ubiegłym roku dofinansowujemy patrole policji – mówi Wojciech Adamski wiceprezydent Wrocławia. – Ten zastrzyk gotówki dla Komendy Miejskiej jest po to, aby udało się zrealizować nasze plany. W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel 70 tysięcy złotych. Policja już weszła na skrzyżowania i realizuje ten program - dodaje.

Trwa proces przetargowy na Inteligentny System Transportu, który pozwoli lepiej koordynować ruchem we Wrocławiu. Termin rozstrzygnięcia konkursu to koniec października. Po roku powinien się pojawić system ciągłego monitoringu ruchu, który będzie powiązany z systemem świateł. Nowe rozwiązania mają ulepszyć komunikację w naszym mieście.



Czytaj też:

Koszykarski Puchar Śląska Wrocław Avant Art Festiwal po raz trzeci [program, bilety]
Ale obciach! Czego wstydzi się WrocławPhoto Day 10.0 w Protramie - głosowanie na galerie

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto