Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internet bezprzewodowy - szybki, szybszy, HSPA+ [test]

Przemek Dana
Przemek Dana
W Łodzi dostępny jest już mobilny Internet, dzięki któremu można serfować po sieci z maksymalną prędkością 21 megabitów na sekundę. To trzy razy szybciej, niż oferowano dotychczas.

Szybki Internet dostępny jest dzięki technologii HSPA+. Póki co korzystać mogą z niej klienci sieci Plus oraz Era, która instaluje w Łodzi pierwsze nadajniki. - Łódź dołącza do elitarnego grona miast europejskich z najszybszym, bezprzewodowym dostępem do Internetu - mówił podczas niedawnej konferencji prasowej Jarosław Bauc, prezes Polkomtel S.A. - Jestem przekonany, że HSPA+ przyczyni się do szybkiego rozwoju miasta oraz przyspieszy powstanie społeczeństwa informacyjnego.

Dane są imponujące, ale jak jest w praktyce?
W ofercie operatorów dostępny jest modem USB Huawei E1820 HSPA+, który pozwala wykorzystać najnowsze prędkości Internetu. Umożliwia on przesyłanie danych z sieci do komputera z prędkością łącza do 21 Mb/s oraz wysyłanie danych z komputera do sieci z prędkością łącza do 5,76 Mb/s. Jak zapewniali na konferencji przedstawiciele Plusa, pozwala to na swobodne surfowanie po internecie, oglądanie filmów, ściąganie muzyki, czy przesyłanie dużych plików. Przetestowaliśmy modem i sprawdziliśmy, jak w rzeczywistości działa najnowsza usługa Plusa.

Lekka aplikacja

Test nie mógł się rozpocząć od niczego innego, jak instalacji. Można o niej powiedzieć jedno - jest prosta i nie wymaga wykwalifikowanego informatyka do jej przeprowadzenia. Sama aplikacja jest także bardzo "lekka". Laptop, na którym prowadziliśmy testy, nie należy do najnowocześniejszych, a mimo to po włożeniu modemu do gniazda USB uruchamiała się szybko i nie zwalniała w zauważalny sposób pracy komputera.

Różnie z zasięgiem

Era, która później pojawiła się na łódzkim rynku z technologią HSPA+ oficjalnie przyznaje, że miasto nie jest jeszcze "pokryte" zasięgiem najszybszego Internetu i korzystać można z niego jedynie w wybranych miejscach. Plus, który był pierwszy, oferuje już znacznie lepsze warunki, ale niestety nie wszędzie. Modem wspiera wszystkie dostępne technologie transmisji danych (HSDPA, HSUPA, 3G, EDGE i GPRS) i korzysta z takiej, która w danym miejscu jest bardziej dostępna. Podczas naszych testów nie zawsze zdarzało się, by było to HSPA+. Z siecią łączyliśmy się przede wszystkim w naszej redakcji przy ul. Wróblewskiego czyli prawie w centrum. Tutaj rzeczywiście nie było większego problemu z dostępem do najszybszego Internetu, choć wskaźnik zasięgu na pięć możliwych kresek pokazywał zazwyczaj 2-3. Oznacza to, że byliśmy daleko od maksymalnych prędkości przesyłu danych. Będąc w mieszkaniu na Dąbrowie było już dużo gorzej. Okienko na pulpicie, które informuje, z jakiej technologii obecnie korzystamy, zazwyczaj wyświetlało EDGE czyli o wiele starszą i wolniejszą. Tym samym, choć teoretycznie do komputera podłączony był modem z dostępem do najszybszego Internetu i tak nie można było wykorzystać jego zdolności, bo nie było zasięgu.

A jak w innych miastach?
Mobilny Internet, jak sama nazwa wskazuje, powinien działać wszędzie. W czasie trzytygodniowych testów sprawdziliśmy możliwości modemu i usługi Plusa między innymi w Warszawie, Sopocie (w obydwu miastach operator zapewnia, że można korzystać z technologii HSPA+) oraz w pociągu na trasie Łódź-Warszawa. W miastach sytuacja przedstawiała się podobnie, jak w naszej redakcji. Podczas podróży PKP sygnał był jednak na tyle słaby, że czasami w ogóle zanikał. To oczywiście wynik tego, że technologia HSPA+ wprowadzona jest póki co w największych miastach, ale pokazuje też, jak dużo jest jeszcze do zrobienia.

Inwestycja w przyszłość

Każda nowa technologia, która wchodzi na rynek, ma swoje minusy. Warto przypomnieć sobie, jak trudno w wielu miejscach było jeszcze 10 lat temu złapać zasięg zwykłym telefonem komórkowym. Operatorzy muszą postawić maszty, dzięki którym zwiększą zasięg, co jest kosztowne i czasochłonne. Jeśli ktoś już dzisiaj wykupi dostęp do najszybszego mobilnego Internetu, z czasem będzie mógł z niego korzystać w coraz większej ilości miejsc. Musi się jednak uzbroić w cierpliwość, bo dzisiaj, opuszczając Łódź czy Warszawę, jego modem będzie zazwyczaj przesyłał i odbierał dane z podobną prędkością, jak starsze modele. Kupno modemu obsługującego HSPA+ to póki co inwestycja w przyszłość.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto