Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historię fotela poznasz w Muzeum Narodowym

Hanna Wieczorek
Jeśli ktoś nie wierzy, że przedmioty codziennego użytku mogą być sztuką, powinien wybrać się do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jego wątpliwości rozwieje wystawa „Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia”, którą przygotowała Małgorzata Korżel-Kraśna.

- Sprzęty do siedzenia mają wybitnie służebny charakter, ale w przeszłości niepozbawione były też prestiżowych wyróżników i funkcji symbolicznej - wyjaśnia Małgorzata Korżel-Kraśna, kurator wystawy. - Najprostszym meblem był stołek, który następnie ewoluował w krzesło (przez dodanie oparcia) i w fotel (gdy do krzesła dodano podłokietniki). Siedziska pełniły funkcje polityczne, np. w Egipcie dostępne były dla rodziny faraona; na dworze Ludwika XIV jedynie wybrani przez króla mieli prawo zasiadać na taboretach. Najbardziej prestiżowy stał się fotel z wysokim oparciem, zwany tronem, używany przez władców świeckich i kościelnych, który do dziś jest atrybutem władzy.

Warto wybrać się na wystawę, choćby po to, by prześledzić historię naszego najwygodniejszego na świecie domowego fotela. Czy wiecie Państwo, że pierwszymi siedziskami człowieka były drewniana kłoda lub pniak? W neolicie, kiedy wynaleziono kamienną siekierę, zaczęto wyrabiać proste meble, które później udoskonalano. Średniowiecze np. rozpowszechniło skrzynię służącą także do siedzenia, a w renesansie powstało krzesło włoskie...

Wystawa „Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia” czynna będzie do 28 lutego. Bilety w cenie 10 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny)

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto