Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia wrocławskiego Gądowa pisana na nowo

km
Kiedyś funkcjonowało tu największe lotnisko w tej części regionu. W latach 70 ubiegłego wieku Rada Miasta postanowiła zbudować na terenie lotniska nowoczesne osiedle dla 36 tysięcy mieszkańców, które byłoby wizytówką miasta. Projektu nigdy nie dokończono. Dopiero kilkadziesiąt lat później dopisano ostatni rozdział historii wrocławskiego osiedla Gądów Mały.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego przygotowanego przez Lokum Deweloper, w którym szerzej o historii Gądowa Małego opowiadają między innymi wrocławski przewodnik miejski Bronisław Zathey, Halina Okólska z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu oraz architekt miejski Piotr Fokczyński.

">

Po tym jak Rada Miejska Wrocławia postanowiła przenieść lotnisko z Gądowa Małego na Strachowice, ogłoszono konkurs na zaprojektowanie nowego wrocławskiego osiedla. Uczestnicy konkursu mieli stworzyć projekt osiedla dla 36 tysięcy osób mieszkających na powierzchni 160 ha. Autorami zwycięskiego projektu byli Andrzej Chachaj i Zbigniew Malinowski. Ambitne jak na tamte czasy założenia polskich architektów zostały zrealizowane tylko częściowo. Wybudowano między innymi bloki mieszkalne, pomiędzy którymi zadbano o tereny zielone. Nie powstał jednak bulwar spacerowy zaplanowany pomiędzy ulicami Bajana i Drzewieckiego. Nie udało się wybudować w pełni funkcjonalnych przestrzeni pozwalających na odpoczynek czy korzystanie z niezbędnych usług.

Nowe osiedle – nawiązanie do historii

To czego nie udało się projektantom w latach 70 ubiegłego stulecia realizuje prawie 50 lat później Lokum Deweloper. Pamiętając o charakterystycznej zabudowie Gądowa Małego, firma finalizuje realizację swojego projektu pod nazwą Lokum da Vinci. Za wyjątkowo udane połączenie historii z funkcjonalną nowoczesnością deweloper został wyróżniony drugim miejscem w konkursie „Piękny Wrocław”. Kapituła konkursu doceniła między innymi bardzo dobrze zrealizowane przestrzenie publiczne, które nadają osiedlu wyjątkowego charakteru i nawiązują do pierwotnych planów polskich architektów. Części wspólne osiedla zaprojektowano ze szczególną starannością. Fontanna z pergolę stylizowaną na tej przy Hali Stulecia przykuwa uwagę, podobnie jak bogata i oryginalna zieleń. Mieszkańcy mogą skorzystać z usług pasażu handlowego, w którym znajduje się między innymi sklep spożywczy, pizzeria, bistro, lodziarnia, lunch bar czy klub malucha.

Koniec ostatniego etapu budowy jeszcze w tym roku
Już w II kwartale 2016 roku zakończy się budowa IV etapu osiedla Lokum da Vinci, w ramach którego powstały 183 mieszkania. To już ostatni etap budowy osiedla inspirowanego życiem i twórczością Leonarda da Vinci. Do tej pory powstało 499 mieszkań, które znalazły już nowych właścicieli. To największe osiedle mieszkaniowe w zachodniej części Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto