Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia cyferki nr "2". Czyli wizytówka MPK Wrocław [zdjęcia]

Redakcja
Wrocławskie MPK oraz galeria Dizajn BWA
Wrocławskie MPK oraz galeria Dizajn BWA Piotr Bera
Wrocławskie MPK oraz galeria Dizajn BWA

Już niedługo na wrocławskie ulice wyjadą tramwaje i autobusy w nowych oznaczeniach. Na szczególną uwagę zasługuje cyfra "2", której korzenie sięgają początków 1887 roku, czyli początków transportu miejskiego we Wrocławiu.

Ponad rok temu grupa miejskich typoaktywistów (aktywistów zajmujących się liternictwem) zainteresowała się historią cyfr wykorzystywanych w numeracji wrocławskich tramwajów i autobusów. Okazuje się, że pomimo burzliwych dziejów i wielu przemian, wrocławskie cyfry praktycznie się nie zmieniły.

Czytaj: Gdzie będą kontrole biletów w MPK we Wrocławiu? [lista autobusów i tramwajów]

- Na każdym tramwaju oraz autobusie znajdują się cztery cyfry inwentarzowe. Są w naszym taborze od zawsze i okazało się, iż zainteresowały grupę osób. Zgłosili się do nas artyści, którzy chcieli je zbadać. Udostępniliśmy im swoje archiwa oraz otworzyliśmy zajezdnie. Najbardziej charakterystyczną cyfrą jest "2", która może zostać symbolem Wrocławia. Na pewno każdy mieszkaniec miasta kojarzy "2" z charakterystycznym okrągłym zamknięciem - mówi Agnieszka Korzeniowska z MPK.

Ponad 30-osobowa grupa pasjonatów oraz artystów, przez cały rok badała w trakcie cyklicznych spotkań historię cyfr taborowych.

- Podczas warsztatów przyglądaliśmy się temu jak powstają cyfry taborowe. Prześledziliśmy materiały historyczne na przestrzeni dziesiątek lat i okazało się, że mimo zmian technologicznych, politycznych i ludnościowych, obraz opisywanych cyfr nie zmienił się - opowiada Marian Misiak, koordynator akcji z ramienia Dizajn BWA. - Cała typografia miasta jest intrygująca. Zwłaszcza "2", której design pojawił się razem z nowoczesnym formatem i całą komunikacją miejską w 1887 roku.

Podczas warsztatów artyści poprawili mankamenty, który wynikały ze zmieniających się technologii powielania cyfr taborowych, co mogło przyczynić się do utraty jakości ich charakteru. Wszystko zostało opisane i zdigitalizowane, a MPK zdecydowało oficjalnie objąć ochroną swoje cyfry. Katalog z opisem cyfr trafił do obowiązującego w spółce systemu oznakowania taboru. Działania artystów wykonano pro publico bono.

- Przy typografii nie pracowali tylko i wyłącznie amatorzy. Nie zabrakło również uznanych artystów jak Paweł Pawlak, który wykonał logo miasta czy Wojciecha Piotrowskiego.

Wszystkie cyfry w autobusach wrocławskiego MPK są czarno-srebrne, a w tramwajach żółto-czarne. Jak zapowiada MPK, nowe cyfry będą sukcesywnie zastępować stare.

W sobotę, 27 września w galerii Dizajn BWA została otwarta wystawa "Typoaktywni", gdzie można oglądać efekty prac kilkudziesięciu osób.

Kliknij w zdjęcie, żeby przejść do galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto