Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gromnik (393 m.) - Rummelsberg

[email protected]
  Gdzie spać? Hotel Maria w Strzelinie Najwyższy szczyt Wzgórz Strzelińskich. Zbudowany jest z granitu i ma kształt pochyłego stożka.





 
Gdzie spać?

  • Hotel Maria w Strzelinie
  • Najwyższy szczyt Wzgórz Strzelińskich. Zbudowany jest z granitu i ma kształt pochyłego stożka. Nazwa pochodzi od słowa grom (czeskiego hrom) i oznacza górę odwiedzaną przez pioruny. Szczyt był od wieków wykorzystywany jako miejsce do budowli obronnych. Pierwszą był gród z potrójnym pierścieniem wałów ziemno-kamiennych z 650-400 r. p.n.e.

    Wiązany jest z ludnością kultury łużyckiej. Pozostałości są praktycznie niewidoczne. W 1439 roku na szczycie Gromnika Hayn i Opitz von Czirnaw, bracia, którzy dorobili się na wojnach husyckich, wybudowali zamek, który służył im jako baza do rozbojów w okolicy. Doszło do tego, że rada miasta Wrocławia postanowiła zorganizować przeciwko nim wyprawę. Zamek się bronił, ale w 1443 roku został zdobyty i całkowicie zniszczony. Kilka lat później bracia von Czirnaw wrócili na Gromnik i szybko zamek odbudowali. Historia powtórzyła się jeszcze raz... W 1482 roku książę legnicko-brzeski Fryderyk I wykupił zamek od rodzeństwa Opitza von Czirnaw i kazał go zburzyć. Budowli więcej nie odbudowano, chociaż pod koniec XV wieku wrócił ponownie do rodziny von Czirnaw.
    W 1761 roku wojska pruskie wykorzystały Gromnik jako punkt obserwacyjny skierowany przeciwko stacjonującym w Przewornie wojskom austriackim. To było ostatnie militarne wykorzystanie szczytu. Od tego czasu Gromnik stał się atrakcją turystyczną. W 1825 roku na ruinach zamku zbudowana została wieża widokowa, a 20 lat później gospoda. Pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku było to popularne miejsce wycieczek, często uwieczniane na pocztówkach.
    Wieża i gospoda zostały zniszczone w 1945 roku i dziś są już tylko pozostałości i bardzo ciężko jest odróżnić, co jest resztką zamku a co wieży...
    Na Gromnik najlepiej wybrać się ze Strzelina czerwonym szlakiem, przejdziemy przez główny grzbiet Wzgórz Strzelińskich. Ok. 1,5 km. przed szczytem znajduje się znaleziony kilka lat temu tzw. cygański krzyż pokutny. Według legendy cyganie z okolicznych lasów zamordowali dziecko. Krzyż ma 175 cm wysokości i ma uszkodzone ramiona.


    od 7 lat
    Wideo

    Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto