Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodarka: Już 11 raz opublikowaliśmy redakcyjny ranking TOP 100

Ryszard Żabiński
infografika: maciej dudzik
Niekwestionowanym liderem jest KGHM Polska Miedź S.A. Jego roczne przychody ze sprzedaży, przekraczające 12 mld złotych, sprawiają, że prawdopodobnie jeszcze przez długie lata firma ta będzie na czele stawki. Przedsiębiorstwa na naszej liście uszeregowaliśmy bowiem według tego wskaźnika.

Już po raz jedenasty prezentujemy listę TOP 100 największych dolnośląskich przedsiębiorstw. W porównaniu z poprzednimi edycjami, w ścisłej czołówce nastąpiły tylko niewielkie przetasowania.

LISTA TOP 100 - CZĘŚĆ I
LISTA TOP 100 - CZĘŚĆ II

Otrzymaliśmy obraz dolnośląskiej gospodarki
W rankingu prezentujemy również inne parametry określające działalność firm: roczne przychody z działalności, liczbę zatrudnionych, zysk netto i nakłady inwestycyjne. Dane te wpisaliśmy na podstawie ankiet, które otrzymaliśmy od przedstawicieli firm zainteresowanych udziałem w naszym rankingu. Chcemy za to serdecznie podziękować. Na podstawie tych danych można sobie wyrobić pogląd na temat struktury i kondycji dolnośląskiej gospodarki. Na Dolnym Śląsku więc bardzo silnie reprezentowana jest branża górnicza (wydobycie miedzi i węgla brunatnego), motoryzacyjna, informatyczna i finansowa. Kopalnie węgla brunatnego i elektrownie znajdują się w ogólnopolskiej strukturze PGE.

Finanse to nasza specjalność
Dolnośląskim fenomenem jest z pewnością branża finansowa. W pierwszej dziesiątce znajduje się aż trzech jej przedstawicieli: stworzony przez Leszka Czarneckiego Getin Holding GK Wrocław, Lukas Bank i Eurobank. Co ciekawe, większość przedsiębiorstw z tej branży powstała po 1989 roku. Niektóre - jak Europejski Fundusz Leasingowy, Lukas Bank, czy Eurobank - zostały przejęte przez zagranicznych inwestorów, inne (jak np. spółki Leszka Czarneckiego) związane są z polskim kapitałem.

Nasz region określa się również mianem zagłębia motoryzacyjnego. Największe firmy z tej branży to Toyota Motor Poland z Wałbrzycha, Volvo, GKN Driveline Oleśnica, Sitech Polkowice czy Wabco we Wrocławiu. Pocieszające jest to, że w porównaniu z rokiem 2008 koncerny motoryzacyjne zna-cznie poprawiły swoje wyniki. A przecież właśnie ta branża jako jedna z pierwszych padła ofiarą kryzysu z roku 2008.

Nasz region jest dobrym miejscem do prowadzenia biznesu. Coraz więcej firm chętnie tu inwestuje. Przyciąga je przede wszystkim dobra lokalizacja i wykształceni, wykwalifikowani pracownicy. Do tego dochodzą korzystne warunki do działania, które występują w specjalnych strefach ekonomicznych czy parkach technologicznych. Na naszej liście TOP 100 znajduje się bardzo wielu inwestorów ulokowanych właśnie w specjalnych strefach ekonomicznych: LG Electronics, Toyota, Sitech i wielu innych. Po raz pierwszy też w naszym rankingu znalazł się Wrocławski Park Technologiczny. Parki technologiczne, jak sama nazwa wskazuje, powinny nie tylko przyciągać i wspierać biznes, ale także powodować rozwój innowacyjnych technologii. Pod tym względem na najwyższe wyróżnienie w naszym regionie, ale także daleko poza jego granicami, zasługuje właśnie Wrocławski Park Technologiczny.

Wrocławski Park Technologiczny przed laty był skromną inwestycją wrocławskiego samorządu. Obecnie działa tam 90 innowacyjnych firm, a niektóre z nich mogą się już poszczycić wielkimi osiągnięciami. WPT uhonorowany jest też wieloma prestiżowymi nagrodami za rozwój innowacyj-ności.

Docenili dolnośląską innowacyjność
Za największy sukces należy uznać wybranie go, w 2008 roku, do grona 26 najlepszych innowacyjnych projektów w unijnym konkursie Regio-stars. Zorganizowała go Komisja Europejska wspólnie z Komitetem Regionów.

Wrocławskiej placówce nie udało się zdobyć "medalowego" miejsca, jednak obecność na krótkiej liście najlepszych projektów w dziedzinie transferu technologii należy uznać za spore osiągnięcie. Na tej liście znalazły się tylko dwa projekty z tzw. nowych państw członkowskich Unii, dwa z Polski. Do konkursu zgłoszono projekt: Inkubator - Centrum Technologii, budowa budynku z infrastrukturą i wyposażeniem.

Cieszy zwłaszcza to, że do WPT garną się młodzi, innowacyjni przedsiębiorcy. Mają tam bardzo korzystne warunki do rozwoju, niskie koszty funkcjonowania, a przede wszystkim możliwość wynajmowania na określony czas specjalistycznych laboratoriów i urządzeń.

Sposób na kryzys
Menedżerom wrocławskie-go parku sukcesu pozazdrościli samorządowcy województwa dolnośląskiego. Postanowili oni wspólnie z władzami gminy w Brzegu Dolnym zostać udziałowcami parku chemicznego. Inicjatorem tego przedwsięwzięcia była zlokalizowana w Brzegu Dolnym firma chemiczna PCC Rokita. W ChemiParku Technologicznym mają być tworzone innowacyjne rozwiązania w branży chemicznej.

Przed rokiem w Szczawnie--Zdroju powstał też Dolnośląski Park Technologiczny. Jego głównym zadaniem jest przyciąganie inwestorów działających w obszarze wysokich technologii.

Eksperci są zgodni co do tego, że w warunkach kryzysu gospodarczego czy nawet tylko spowolnienia najważniejszym kryterium oceny firmy powinna być innowacyjność. Na dłuższą metę nie da się bowiem wyjść z gospodarczych kłopotów tylko redukując koszty, zwalniając ludzi. Trzeba wprowadzać innowacje, unowocześniać swoje wyroby, proponować klientom nowe produkty. Pojedyńczej firmie najczęściej trudno jest osiągnąć zadowalające efekty w tej dziedzinie. Dlatego też w najbardziej rozwiniętych gospodarkach dominują klastry technologiczne, a więc grupy firm, placówek naukowo-badawczych, uczelni, które pracują nad nowymi technologiami i produktami. Na Dolnym Śląsku też tworzy się takie klastry, ale są to dopiero początki i mamy w tej dziedzinie jeszcze sporo do zrobienia.
Bardzo ciekawą inicjatywą jest powołanie klastra Nutribiomed, w skład którego wchodzą wrocławskie uczelnie i kilkanaście prywatnych firm z branży żywnościowej, biotechnologicznej i biomedycznej. Najbardziej jednak znany klaster na Dolnym Śląsku tworzą firmy LG i Toshiba w Kobierzycach, gdzie powstają podzespoły i gotowe telewizory LCD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto