Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Golec uOrkiestra w Hali Ludowej

Marta Wróbel
Arkadiusz Dembiński
Bracia wystąpią w poniedziałek w Hali Ludowej we Wroclawiu.

Golec uOrkiestra to kapela nierozerwalnie związana z bliźniakami Pawłem oraz Łukaszem Golcem. Przyszli oni na świat 19 lutego 1975 roku w Żywcu (wychowywali się jednak w Milówce). Założyciele grupy Golec uOrkiestra swoje muzyczne zainteresowania odziedziczyli po starszym bracie Rafale, który był założycielem pierwszego miejscowego zespołu rock'n'rollowego.

Swoją pasję szybko przełożyli na konkretne czyny i już jako mali chłopcy w Muzycznej Szkole I Stopnia w Żywcu rozpoczęli naukę gry na trąbce (Łukasz) i perkusji (Paweł). Artystyczną edukację kontynuowali później w Bielsku-Białej, z tym, że drugi z wymienionych instrumentów został zamieniony na puzon. W następnych latach wielokrotnie uczestniczyli w różnych warsztatach muzycznych (w jednym z nich Łukasz uzyskał stypendium od Berklee College of Music w Bostonie) oraz konkursach, w których zawsze zajmowali miejsca w czołówce. Gdy skończyli 15 lat założyli pierwszy zespół z prawdziwego zdarzenia, nazwany "Straight Ahead" (grali muzykę z pogranicza acid-jazzu). Na studia bracia udali się do Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, gdzie powołali do życia kolejne formacje "Head Up" oraz "Acoustic Jazz Sextet - Alchemik" (poruszające się w podobnej, co poprzednio stylistyce).

Kolejnym etapem ich kariery było założenie w 1998 roku zespołu Golec uOrkiestra, z którym odnieśli największy sukces. Grupa zrodziła się podczas spotkań ze znajomymi, na których dochodziło do wspólnego muzykowania. Jego skład od tej pory tworzyli, poza braćmi Golec, Jarek Zawada (skrzypce, śpiew), Edyta Mędrzak (altówka), Grzegorz Juroszek (altówka), Maciek Rosenberg (skrzypce), Andrzej "Juri" Małyjurek (kontrabas), Krzysztof Puszyński (akordeon, śpiew), później dołączyli do niego Jarek Grzybowski - perkusja oraz Zbigniew "Baja" Michałek - skrzypce. Ponieważ każdy z tworzących go muzyków był góralem z "krwi i kości" muzyka, którą proponowali "Golcowie" (jak się ich potocznie określa), od początku była zatem pod silnym wpływem ludowej muzyki góralskiej, uzupełnionej oczywiście jazzem i bluesem. Pierwsze występy formacji odbywały się głównie na wszelkiego rodzaju imprezach okolicznościowych, w rodzaju świąt kościelnych czy państwowych.

Zainteresowanie twórczością kapeli było dosyć spore, więc logicznym krokiem było nagranie debiutanckiego albumu (zespół miał wcześniej na swoim koncie jedynie kasetę demo). 10 osobowa grupa w marcu 1999 roku rozpoczęła rejestrację materiału w studiu w Bielsku-Białej, który pod tytułem "1" ukazał się we wrześniu. Warto dodać, że swój udział w jego powstaniu miał także starszy brat Golec, Rafał wraz ze swoją żoną. Poza zaprojektowaniem koperty, która ozdobiła wydawnictwo, wspomogli oni także Łukasza i Pawła w pisaniu tekstów. Do grupy dołączył też później Wojtek Golec, zasilił on ekipę swoją grą na akordeonie. Golec uOrkiestra stało się więc niemalże rodzinnym przedsięwzięciem. Nagranie okazało się sporym wydarzeniem w Polsce i otrzymało wyróżnienie w postaci nagrody Fryderyk w kategorii "Fonograficzny debiut roku". Sukces szybko zaczął zbierać żniwa. Jeszcze w tym samym roku do braci zgłosił się Michał Urbaniak z prośbą nagrania utworu na sylwestra 2000. I tak w grudniu w Łodzi powstał "New York Baca Millenium Song", który później został wykonany podczas wieczoru sylwestrowego w Warszawie na Placu Zamkowym.

Formacja nie zwalniała tempa, i w następnym roku ku uciesze fanów na sklepowych półkach pojawiły się dwa nowe krążki "2" (z września 2000 roku, który już pierwszego dnia sprzedaży uzyskał status złotej płyty) oraz "Święta z Golec uOrkiestrą". Na pierwszy z wspomnianych albumów trafiła między innymi piosenka "Ściernisco", która w niedługim czasie stała się niezwykle popularna i do dzisiaj jest jednym z największych przebojów w dorobku grupy. Gdyby tego było mało, zespół rozpoczął także pracę nad muzyką do filmu Juliusza Machulskiego "Pieniądze to nie wszystko".

Na kolejnym albumie (konsekwentnie nazwanym "3" wydanym w marcu 2001 roku ) Golców wspomogły zespoły ludowe Mali Grojcowianie z Wieprza koło Żywca i Magurzanie z Łodygowic, a także chór cerkiewny Oktoich z Wrocławia. Wśród 13 kompozycji, które trafiły na niego, znalazł się cover znanego przeboju Wojciecha Gąssowskiego "Gdzie się podziały tamte prywatki" z tym, że z trochę zmienionym, zabawnym tytułem "Gdzie się podziały nasze podatki". Na krążku zespół chciał rozszerzyć brzmienie, stąd obecność takich instrumentów jak gitara akustyczna czy bas. Największym hitem z zestawu okazał się utwór "Pędzą konie", do którego powstał animowany teledysk. W tym samym roku grupa została wybrana przez publiczność podczas kolejnego festiwalu w Sopocie najlepszym zespołem minionego roku. W następnych latach ukazywały się kolejne wydawnictwa sygnowane szyldem Golec uOrkiestra ("4" oraz "Nieziemskie granie dla Ciebie: Kolędy i pastorałki" z lat kolejno 2004 i 2005). Zespół do dnia dzisiejszego koncertuje na terenie całej Polski

Do osiągnięć góralskiej kapeli, poza niezliczoną ilością nagród, zaliczyć można z pewnością także występ w programie telewizyjnym z okazji 80. urodzin papieża Jana Pawła II (Golcowie zagrali także w 2002 roku podczas pożegnania Ojca Świętego na lotnisku w Balicach koło Krakowa). Bracia Golec mają także na koncie specjalną piosenkę, którą napisali dla uczczenia sportowych sukcesów Adama Małysza pod tytułem "Zwycięstwo". Ciekawostką jest to, że Paweł i Łukasz prowadzą własna fundację (Fundacja Braci Golec), której celem jest pomoc dzieciom z trudną sytuacją materialną (z okolic rodzinnego miasta muzyków) w rozwijaniu muzycznych zainteresowań.

Nie sposób w kontekście Golec uOrkiestra nie wspomnieć także o kontrowersjach związanych z grupą, a dokładniej z uprawianym przez nią stylem. Mimo, że zespół tworzą wykształceni instrumentaliści, o niezaprzeczalnych zdolnościach, często zarzuca się, że muzyce, którą wykonują, bliżej jest do disco polo i piosenki biesiadnej niż do muzyki ludowej. W prasie muzycznej często oskarżano zespół o wykorzystywanie koniunktury na muzykę folkową.

Hala Ludowa, ul. Wystawowa 1, 20 maja, godz. 19, bilety: 60 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto