Ekomuzeum Dobków: Karolina Rudnicka lepi anioły Ekomuzeum Dobków: Karolina Rudnicka lepi anioły

Ekomuzeum Dobków: Karolina Rudnicka lepi anioły (© Piotr Krzyżanowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Partnerstwo lokalne zmienia Dolny Śląsk. Powstają szlaki, ekomuzea, sklepy z rękodziełem.

Pomysł, by samorządy, organizacje pozarządowe i firmy zjednoczyły siły dla rozwoju swojego regionu, na Dolnym Śląsku przyjął się znakomicie. Od 2002 roku zawiązało się tu sześć grup partnerstwa lokalnego. Ich dorobek jest imponujący.

Dzięki Partnerstwu Kaczawskiemu w Dobkowie koło Świerzawy powstało ekomuzeum: cztery rodziny ceramików, dwa gospodarstwa agroturystyczne i pięć pasiek podejmuje rocznie kilka tysięcy turystów, sprzedając przy okazji lokalne produkty: miody pitne, jaja, owczy ser, ręcznie lepione dzbany czy misy. Ustawili w centrum wsi tablicę z mapą, by przyjezdni wiedzieli, jak do nich trafić. Pojutrze robią Kaczawskie Warsztaty Artystyczne - własnymi siłami, bez pieniędzy.

- Czasem wystarczy wykrzesać w ludziach entuzjazm, wyzwolić ich aktywność - mówi Mariusz Foryś, koordynator Partnerstwa Kaczawskiego.
Inna grupa partnerska - Porozumienie Wzgórz Dałkowskich - otworzyła przy trasie Wrocław-Zielona Góra sklepik z wyrobami miejscowych rękodzielników. Można w nim kupić rzeźby w drewnie i haftowane ręcznie serwety.


Na terenie gmin Przemków, Chocianów, Gromadka, Bolesławiec, Lubin i Chojnów w 2004 roku powstała Wrzosowa KrainaNa terenie gmin Przemków, Chocianów, Gromadka, Bolesławiec, Lubin i Chojnów w 2004 roku powstała Wrzosowa Kraina. - Założyliśmy ekomuzeum. Wydaliśmy katalog produktów lokalnych, w których prezentujemy nasze nalewki, pierniki miodowe i sałatki grzybowe. Promujemy kwaterodawców i rękodzielników - wylicza Anita Smoląg z Wrzosowej Krainy.

Grupa Partnerska Kraina Łęgów Odrzańskich powołała do życia fundację, która wspie-ra lokalne inicjatywy grantami. Przyznała ponad 100 dotacji na łączną sumę 300 tysięcy złotych.
- Ludzie robili za to cuda - opowiada Rafał Plezia, koordynator. - Potworzyli eko-muzea i przygotowali wiele świetnych imprez z Oblężeniem Klasztoru w Lubiążu na czele. W Przyborowie po-wstał teatr. Rozwinęła się sprzedaż rolnych produktów.

Grupy partnerskie pozyskują na swe projekty pieniądze z zewnątrz. Czasem za składki zatrudniają fachowców (Porozumienie Kaczawskie - 2 etaty), ale ich trzon stanowią wolontariusze.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: