18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Gmina Długołęka

Artykuł sponsorowany
Zrealizowane plany, spełnione marzenia Jesteśmy na dobrej drodze

Rozmowa z Iwoną Agnieszką Łebek, wójtem Gminy Długołęka

Powoli zbliżamy się do końca kadencji samorządu. Jak ocenia Pani minione cztery lata w Długołęce?

- Bardzo dobrze. Udało nam się nie tylko zrealizować prawie wszystkie nasze plany, ale również spełnić niektóre marzenia. Jednym z nich była budowa nowego Urzędu Gminy, w którym pracujemy już drugi miesiąc. Jest to budynek całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiadający nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną. Powstała również koncepcja parku wiejskiego za Urzędem. Pierwszy etap tej inwestycji został już zrealizowany. To, co z pewnością ucieszy mieszkańców, to biuro podawcze czynne aż do godziny 18. Dla ich wygody już wkrótce zostanie wprowadzony także elektroniczny obieg dokumentacji. Właśnie jesteśmy na etapie wdrażania tego projektu i mam nadzieję, że od początku 2011 roku już doskonale będzie działał profesjonalny e-Urząd. Na szkolenia, sprzęt i wdrożenie całego przedsięwzięcia, pozyskaliśmy ze środków unijnych 500 tys. złotych.

Na razie jednak widać duże zmiany w miejscowościach należących do gminy…

- Tak, i bardzo nas to cieszy. Mimo że nasza gmina jest największą polską gminą wiejską, bo liczy aż 41 wsi, w ciągu ostatnich lat udało nam się naprawdę wiele dokonać. Priorytetem jest dla nas kanalizacja i drogi. W mijającej kadencji prowadziliśmy inwestycje kanalizacyjne w czterech dużych wsiach, a dla kolejnych piętnastu trwa projektowanie sieci. Bardzo ważna jest też budowa dróg. Tam, gdzie jest już kanalizacja, budujemy drogi wraz z chodnikami, odwodnieniem i oświetleniem. Natomiast tam, gdzie jeszcze jej nie ma, utwardzamy drogi tak, aby mieszkańcy mogli wygodnie dotrzeć do swoich domów. Dużym zadaniem była również rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Mirkowie, na co w ubiegłym roku przeznaczyliśmy 14 mln złotych. Było to niezbędne , aby przyjąć ścieki z kolejnych miejscowości. W projektowaniu są także kolejne dwie zbiorcze oczyszczalnie ścieków Borowej i Łozinie. Ich budowa planowana jest w najbliższej kadencji


Samorząd Długołęki dużą wagą przywiązuje również do edukacji i ochrony zdrowia…

- Jest to dla nas ogromnie ważne. Dlatego też rozpoczęliśmy działania związane z rozbudową szkół. Jedną z nich jest placówka w Długołęce, przy której zamierzamy nie tylko dobudować salę gimnastyczną, ale przede wszystkim powstanie przy niej duże gminne przedszkole dla 200 dzieci. Rozbudowana zostanie również szkoła w Kiełczowie, która powiększy się nie tylko o dobudówkę, ale także o pełnowymiarową halę sportową. Działania te są konieczne przede wszystkim ze względu na przyrost liczby naszych mieszkańców. Dziesięć lat temu było ich niespełna 17 tys., a teraz jest już ponad 22 tysiące.
W ostatnim czasie wybudowaliśmy też sześć boisk wielofunkcyjnych. Dla młodych sportowców powstał też już jeden Orlik w Brzeziej Łące, natomiast drugi już wkrótce będzie oddany do użytkowania w Kiełczowie. Zależy nam także na tym, aby w każdej wsi był plac zabaw dla dzieci. Co roku przeznaczaliśmy na ten cel 80 tys. złotych, a w tym roku aż 230 tys. Już prawie każda wieś , której jest gminna działka ma urządzone takie miejsce, teraz będziemy tylko je rozbudowywać.

Jak widać poprawiają się warunki życia mieszkańców gminy, a co z miejscami pracy?

- U nas bezrobocie właściwie nie istnieje, bo wynosi ok. 8 proc. Nasze dobre położenie oraz aktualne plany zagospodarowania przestrzennego są doskonałym magnesem dla inwestorów. Ciągle przybywa tu nowych przedsiębiorstw. Dziesięć lat temu, gdy zaczynałam pracę na stanowisku wójta, w gminie było zarejestrowanych 860 podmiotów gospodarczych, a obecnie jest ich już ponad 2200. Prywatni inwestorzy sami się zgłaszają. Co prawda nie posiadamy już gminnych gruntów na cele inwestycyjne, ale służymy pomocą w szybkim załatwianiu wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem działalności.

Te wszystkie sukcesy zostały dostrzeżone nie tylko przez mieszkańców Długołęki…
- Rzeczywiście, jesteśmy doceniani nie tylko na Dolnym Śląsku, ale też w całym kraju. Nasza gmina otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Jest wśród nich m.in. Dolnośląski Gryf Gospodarczy, przyznany nam za szczególną efektywność i innowacyjność w pozyskiwaniu środków unijnych. Od lat mamy wysoką pozycję wśród stu najlepszych gmin w Polsce . Posiadamy „Dolnośląski Klucz Sukcesu”, tytuł „Gminy Fair Play”, godło „Teraz Polska”, a także miano „Innowacyjnej Gminy”. Daje nam to ogromną satysfakcję i mobilizuje do dalszej efektywnej pracy.

Dziękuję za rozmowę.
Katarzyna Wiązowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto