Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwickie ścieżki Tadeusza Różewicza i Wojciecha Pszoniaka

MAKI
Czy Gliwice znalazły swoje miejsce w literaturze? Będzie się o tym okazja przekonać podczas tegorocznej, szóstej edycji festiwalu Camera Silesia, odbywającej się pod hasłem Różewicz, Zagajewski, Kornhauser, Szuba, czyli Poetyckie Gliwice szykuje się prawdziwa uczta – nie tylko dla miłośników poezji. Festiwal rozpoczyna się w piątek o godz. 19.00

Festiwal, przypomnijmy, zainauguruje dokumentalny film w reżyserii Krzysztofa Korwina Piotrowskiego „Gliwickie lata Tedeusza Różewicza". Po raz pierwszy światowej sławy poeta opowiada w filmie o 20 latach spędzonych w Gliwicach.

Dlaczego otwierający festiwal film to taka gratka? - O Tadeuszu Różewiczu powstało kilka filmów dokumentalnych, jednak nigdy dotąd wybitny poeta (poważny kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury) nie wypowiadał się na temat 20 lat spędzonych w Gliwicach - przekonują realizatorzy tego dokumentu. A z tym miastem wiążą Różewicza ważne wydarzenia - i osobiste, i związane z jego twórczością. W 1949 roku wziął tu ślub z Wiesławą Kozłowską, tu urodzili się jego dwaj synowie: Kamil i Jan. W Gliwicach napisał setki wierszy, a także poematy i kilka dramatów, wśród nich słynną Kartotekę.

W filmie wyreżyserowanym przez Krzysztofa Korwina Piotrowskiego wypowiadają się, prócz poety, jego żona Wiesława, syn Kamil, bratanek Paweł Różewicz, a także zagraniczni tłumacze i przyjaciele Różewicza. Mówią o nim także Wojciech Pszoniak (wybitny aktor także dorastał w Gliwicach), Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Krzysztof Penderecki, Piotr Lachmann.

Wiersze, fragmenty poematów i wspomnień Różewicza prezentują Jan Peszek i Jerzy Trela. Sam poeta również czyta kilka swoich wierszy.

Premiera dokumentu Gliwickie lata Tadeusza Różewicza odbędzie się w budynku Sceny Bajka - Kina Amok 13 listopada o godzinie 19.00 w ramach festiwalu Camera Silesia, organizowanego przez Muzeum w Gliwicach oraz Gliwicki Teatr Muzyczny i Kino Amok.

Po projekcji zaplanowano spotkanie z udziałem realizatorów i osób w nim występujących. Poprowadzi je red. Ewa Niewiadomska.

W sobotę o godz. 17.30 Scena Bajka-Kino Amok zaprasza na spotkanie z książką z udziałem Wojciecha Pszoniaka, z którym będzie rozmawiał Michał Komar. Będzie okazja kupienia książki-wywiadu „Aktor" i otrzymania autografu.

Podczas festiwalu będzie także okazja do kupienia najnowszego, XXI rocznika Muzeum w Gliwicach - w promocyjnej cenie. Jest on szczególnie interesujący, ponieważ w całości poświęcony jest miejscu tego miasta w literaturze.

Szczegółowy program tej bogatej imprezy na www.muzeum.gliwice.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gliwickie ścieżki Tadeusza Różewicza i Wojciecha Pszoniaka - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto