Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwicki samorząd chce zagospodarować wieżę ciśnień przy stadionie [ZDJĘCIA]

Justyna Toros
Mieszkańcy Gliwic mają wiele pomysłów na wieżę
Mieszkańcy Gliwic mają wiele pomysłów na wieżę Wojciech Baran
Wieże wciąż zachwycają w śląskim krajobrazie. W samych Gliwicach jest ich aż dziesięć. Jedna z nich ma teraz szansę na drugie życie. Jakie?

- Wieża ciśnień przy ul. Poniatowskiego komponuje się z krajobrazem naszego miasta, dlatego chcielibyśmy ją wykorzystać. Trwają rozmowy, żeby miasto przejęło wieżę na własność - mówi Kamil Jany z Wydziału Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. - Zaproponowaliśmy Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji inne grunty zamiast tego obiektu.

Wieża wodna przy Stadionie Miejskim ma atut - lokalizację, nieodłącznie kojarzy się z tym obiektem. Jak się okazuje, już teraz pomysłów na nią nie brakuje, choć sprawy formalne nie zakończyły się jeszcze. Zaprosiliśmy do dyskusji Czytelników i internautów. Mamy już pierwsze opinie. - Jako że to przy stadionie, to ja bym tam najchętniej widział lokal, pub sportowy z mikrobrowarem warzącym piwo "stadionowe", takie do 3,5 proc. - proponuje Michał Zdanowicz. Podobnego zdania jest Magdalena Szejka. Zaproponowała, żeby w wieży powstała kawiarenka lub restauracja. Zresztą, do działalności gastronomicznej, okraszonej powstaniem galerii, nawiązuje wielu internautów.

O tym, że może to być strzał w dziesiątkę, przekonuje przykład pszczyński. W urokliwe i popularne miejsce zamieniła się bowiem tamtejsza wieża wodna. Prywatny przedsiębiorca Wojciech Kania zaryzykował, zainwestował i stworzył dwie restauracje i pub. Nie było to łatwe, trzeba było zmienić architekturę tego miejsca: zbudowano klatkę schodową i szyb windy.

Niestety, nie wszystkim udało się ożywić takie wieże. Przykładem są działania w Rudzie Śląskiej i w Zabrzu, ale także w Gliwicach, gdzie najpiękniejsza wieża w mieście, mieszcząca się przy ul. Sobieskiego, trafiła w ręce prywatne i od lat niszczeje.

Z kolei zabrzańskie władze miasta negocjowały z prywatnym właścicielem wieży jej odkupienie, jednak rozmowy przerwano i okazała wieża przy ul. Zamoyskiego stoi pusta.

W Rudzie Śląskiej tamtejsze PWiK, chciało wieżę wynająć. Niestety, nie zgłosił się żaden chętny. Sieci komórkowe mają tam zainstalowane nadajniki.
Na terenie woj. śląskiego znajduje się ok. 130 wież wodnych. Budowane w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej XX wieku, służyły głównie do gromadzenia zapasów wody. Każda z nich jest inna i piękna na swój sposób.

We Wrocławiu też o tym pomyśleli

Wieżę ciśnień we Wrocławiu zamieniono w restaurację. Do tego zrobiono tam bistrocafe oraz winiarnię.

Wieża ciśnień we Wrocławiu została zaprojektowana przez wrocławskiego budowniczego Karla Klimma. Została wybudowana w latach 1903-1904. Jest wysoka na 63 metry. Stoi na południowych obrzeżach miasta, u zbiegu ulic Wiśniowej i Sudeckiej. W 1906 roku, na wysokości 42 metrów, udostępniono zwiedzającym galeryjkę widokową. Wjeżdżała tam elektryczna winda. W 1995 roku wieżę odkupiła od miasta spółka Stephan Elektronik Investment i przeprowadziła gruntowny remont oraz prace konserwacyjne. Od tego momentu mieszkańcy mogą cieszyć się stylowym wnętrzem restauracji "Wieża ciśnień". Oczywiście ogromną zaletą jest piękny widok, który można zobaczyć z czynnego tarasu widokowego. JUT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto