Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławski Teatr Współczesny: premiera "Paternoster" już 14 czerwca

Małgorzata Matuszewska
Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na Paternoster
Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na Paternoster Wrocławski Teatr Współczesny/Paweł Relikowski
Wrocławski Teatr Współczesny premierą „Paternoster” przypomina Helmuta Kajzara, wybitnego dramatopisarza, reżysera, teoretyka teatru.

Helmut Kajzar, urodzony na Śląsku Cieszyńskim w 1941 roku, z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu współpracował do śmierci w sierpniu 1982 roku. Na scenie przy Rzeźniczej zrealizował pięć spektakli: Pijaków _Franciszka Bohomolca, prapremiery: _Odejścia Głodomora _Tadeusza Różewicza oraz swoich utworów +++ (_trzema krzyżykami), Villi dei misteri _i _Samoobrony.

Wrocławski Teatr Współczesny – na pograniczu

Jaki jest Londyn? – pyta ktoś z rodzinnej wsi Józia, artystę światowej sławy. – Banki, luksus, mgła – odpowiada Józio. Józio jest bohaterem najnowszej premiery we Wrocławskim Teatrze Współczesnym – Paternoster. Marek Fiedor, autor scenariusza, reżyser i scenograf przedstawienia, oprócz tytułowej sztuki, wykorzystał fragmenty innych dramatów, esejów i wywiadów Kajzara. Paternoster – debiutancki dramat Kajzara, został opublikowany po raz pierwszy w 1969 roku, a prapremiera odbyła się w 1970 roku w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, w reżyserii Jerzego Jarockiego.
Wrocławski Teatr Współczesny zaprosi na spektakl na scenę przy ul. Rzeźniczej po 44 latach od pierwszego wystawienia. Czy dramat o poszukiwaniu samego siebie, zmaganiu z własną tożsamością, wciąż pozostaje aktualny? Na czym polega wyjątkowość Helmuta Kajzara, twórcy znanego w latach 70. ubiegłego wieku, urodzonego na Śląsku Cieszyńskim, na pograniczu, jak mówił?
– Wyprzedził swój czas – mówi Marek Fiedor. – W tamtych czasach miał paszport, jeździł na Zachód, gdzie prowadził warsztaty i reżyserował, inaczej więc postrzegał wolność. Brak wolności widział nie jako opresję polityczną, ale przemoc intelektualną, przemoc płynącą z mód – dodaje. Marek Fiedor uważa, że pogranicze, z którego Kajzar pochodził, artysta uważał za element wykluczający go ze wspólnoty.
– Kajzar nie czuł się ani Polakiem, ani Niemcem, ani ewangelikiem, ani katolikiem. Nie czuł się też heteroseksualny ani homoseksualny. Dziś pogranicze jest walorem, bycie na pograniczu to wielkie bogactwo. Człowiek pogranicza czerpie z wielu systemów wartości, korzeni, doświadczeń. I to jest bliskie współczesnym Polakom – tłumaczy reżyser Paternoster. Spektakl będzie opowieścią o zderzeniu świata, w którym człowiek się rodzi, wychowuje, buduje tożsamość, ze światem, w którym funkcjonuje jako dojrzała osoba. Twórcy skontrastują wiejską mentalność (– wszystko, co w niej dobre i złe – tłumaczy Marek Fiedor) z wielkim światem, do którego trafia bohater. – Na granicy tych dwóch rzeczywistości powstaje szczególne napięcie, ale czy z tego napięcia coś wynika? Kajzar nie stawia łatwej diagnozy, nie mitologizuje dzieciństwa jako krainy szczęśliwości ani nie deprecjonuje jej jako zaścianka. A weryfikacja własnej tożsamości nie jest jednorazowym wydarzeniem, tylko permanentnym procesem – opowiada.

Wrocławski Teatr Współczesny – twórcy

W roli głównego bohatera, Józia, wystąpi Jerzy Senator, jego Ojca zagra Krzysztof Zych, Matkę – Zina Kerste, Gwiazdę – Beata Rakowska, Helgę – Jolanta Solarz, Ciotkę Walę – Renata Kościelniak, Ciotkę Izę – Anna Błaut,
Wuja Buńka – Tadeusz Ratuszniak, Wuja Jacusia – Krzysztof Boczkowski, Jakiegoś Pana/Księdza Goika/Dyrektora – Tomasz Orpiński. Kostiumy zaprojektowała Monika Jaworowska, muzykę skomponował Tomasz Hynek, reżyserem światła jest Jan Sławkowski.

Wrocławski Teatr Współczesny – kiedy do teatru?

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na premierę 14 czerwca o godz. 19 (na Scenie na Strychu przy ul. Rzeźniczej), a pół godziny przed premierą w teatrze zostanie ponownie wmurowana tablica poświęcona Helmutowi Kajzarowi, która została odsłonięta w 1983 roku, rok po śmierci artysty, a została zdjęta w czasie przebudowy teatru i trafiła do magazynu. Kolejne po premierze przedstawienia można obejrzeć: 15, 17, 18 i 20 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto