Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenna pielęgnacja ogrodu - zabiegi, które trzeba wykonać

Redakcja
Przebiśniegi, krokusy, wrzośce, oczary, zakwitłe wierzby i forsycje to pierwsze oznaki zbliżającej się dużymi krokami wiosny. Natura budzi się do życia, drzewa owocowe pokrywają się tysiącami kwiatów.

Jest to także czas kwitnienia większości krzewów ozdobnych (bez, migdałek, pigwowiec, magnolia gwieździsta, mahonia pospolita, rododendron, azalia), roślin cebulowych (szafirki, tulipany, narcyzy, hiacynty) oraz innych kwiatów takich jak fiołek wonny, bratek, stokrotka, konwalia, niezapominajka. W ogrodzie to piękna ale zarazem bardzo pracowita pora roku, w czasie której każdy ogrodnik ma pełne ręce roboty. Przegląd ogrodu po zimie, sadzenie roślin, przycinanie drzew i krzewów, pielęgnacja trawnika, ściąganie zimowych zabezpieczeń to tylko niektóre z zabiegów niezbędnych do wykonania.

Zaraz po ustaniu mrozów i stopnieniu pokrywy śnieżnej należy zwrócić uwagę w jakim stanie znajduje się trawnik. By w pełni cieszyć się jego pięknem niezbędne jest wykonanie w okresie wiosennym kilku podstawowych zabiegów. Przeważnie po zimie powierzchnia trawnika pokryta jest martwą filcowatą tkanką powstałą z obumierających pędów traw, chwastów wieloletnich oraz resztek po koszeniu. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić jest wygrabienie oraz usunięcie obumarłych części roślin. Jeżeli gleba jest zbita, niezbędna jest wertykulacja. Zabieg ten wykonuje się przy pomocy wertykulatora – urządzenia z licznymi nożami nacinającymi pionowo darń. Dzięki tej czynności uzyskuje się przewietrzanie warstwy korzeniowej i strefy krzewienia się roślin, pozwala ona także na pozbycie się uciążliwej, zalegającej warstwy filcu. Po wykonanej czynności należy usunąć resztki zwertykulowanych roślin. Wiosna to także okres, w którym należy przeprowadzić nawożenie trawnika pamiętając o równomiernym rozprowadzeniu nawozu wieloskładnikowego na powierzchni oraz zastosowaniu odpowiedniej dawki podanej przez producenta. Powstałe po zimie ubytki w trawniku należy ponownie obsiać mieszanką nasion traw.

Przycinanie drzew i krzewów jest ważnym zabiegiem, aby mogły się ładnie rozgałęziać, obficie owocować i atrakcyjnie wyglądać. Zabieg ten należy wykonywać wczesną wiosną zanim rośliny rozpoczną wegetację i wypuszczą liście. Planując przycinanie powinniśmy zwrócić uwagę na prognozowaną pogodę, aby przez kilka kolejnych dni po cięciu nie wystąpiły przymrozki, gdyż może to uszkodzić świeżo cięte rośliny. Na wykonanie tych zabiegów najlepiej wybrać dzień bezdeszczowy z dodatnią temperaturą.

Wiosną nie tniemy roślin, które wykształciły już pąki i zbliża się dla nich okres kwitnienia (np. orzech włoski, bez, migdałowiec), a także tych, u których cięcie może spowodować tzw. „płacz wiosenny” (np. brzoza, klon, grab, buk, winorośl). O tej porze roku, intensywnie pobierają wodę, która wręcz leje się z okaleczonych pędów.
Cięcia należy przeprowadzić u drzew owocowych w celu prześwietlenia korony. Do każdego miejsca powinna dochodzić spora ilość światła, gdyż tylko odpowiednie warunki zapewnią nam obfite zbiory soczystych i dojrzałych owoców.

Należy wyciąć gałęzie krzyżujące się oraz wyrastające w kierunku pnia, a także te, które wybijają pionowo w górę tzw. „wilki”. Do usunięcia kwalifikują się także wszystkie gałęzie i konary zainfekowane, chore lub przemarznięte. Rany powstałe w wyniku obcinania grubszych gałęzi powinno się zabezpieczyć maścią ogrodniczą, w celu ochrony przed chorobami grzybowymi.

Większość krzewów ozdobnych dobrze znosi cięcie i można je przycinać cały rok. Wczesną wiosną należy ciąć te drzewa i krzewy ozdobne, u których kwitnienie występuje na młodych tegorocznych pędach, są to m.in. tawuła, budleja Dawida, ketmia, lawenda, perukowiec, Bugenwilla, róża oraz krzewy intensywnie rosnące m.in. derenie, berberysy, trzmieliny, oliwniki, suchodrzewy. Tniemy także krzewy, które już przekwitły, ale jeszcze nie wypuściły liści tj. oczary, leszczynowce, derenie jadalne. Istnieją gatunki, które znacznie lepiej prezentują się bez tego zabiegu, a skracanie gałązek spowoduje marnienie roślin np. magnolie i kasztanowce.
Wiosna to również odpowiedni okres na przesadzanie roślin. Okazy młode, które nie osiągnęły jeszcze wieku pięciu lat dobrze znoszą przesadzanie nawet bez bryły korzeniowej.

W ten sposób wiosną sadzimy m. in. róże, ligustry a także drzewka owocowe. Rośliny iglaste, zimozielone oraz starsze niż pięcioletnie należy przesadzać wraz z bryłą korzeniową. Umożliwia to dobry start rośliny na nowym miejscu oraz prawidłowy późniejszy wzrost i rozwój.

Podczas wiosennych zabiegów należy także pamiętać o przeprowadzeniu oprysków interwencyjnych, zapobiegających rozwojowi szkodników oraz chorób roślin. Szczególną uwagę należy zwrócić na świerki i jałowce często atakowane przez takie szkodniki jak przędziorki, miseczniki, opuchlaki. Drzewa i krzewy owocowe szczególnie narażone są w tym okresie na szereg chorób m. in. kędzierzawość liści brzoskwiń, parch jabłoni i gruszy, zaraza ogniowa, rak bakteryjny.

Okres wiosenny to również czas, w którym porządkujemy oraz przygotowujemy glebę przeznaczoną do wysiewu nasion oraz na nowe nasadzenia. W marcu ściągamy zeszłoroczną ściółkę, przekopujemy ziemię mieszając ją z torfem i obornikiem. Zabieg ten powoduje spulchnienie gleby oraz lepsze jej ogrzanie promieniami wiosennego słońca.

Marzec jest ostatnim miesiącem wapnowania gleby jeżeli nie udało się tego zrobić w okresie jesiennym. Kwiecień to miesiąc wysiewu wprost do gruntu większości nasion warzyw, ziół, zbóż i kwiatów m. in. takich roślin jak: pietruszka, marchew, rzodkiew, koper, kminek, kolendra, nasturcja, maciejka, słonecznik.
Maj to okres tzw. „zimnych ogrodników” (12-14 maja). W polskim klimacie są to ostatnie dni, kiedy jeszcze mogą wystąpić przymrozki. Po tym czasie wysiewamy do gruntu gatunki warzyw ciepłolubnych, szybkorosnących takich jak dynia, fasola, groch.

Prawidłowe wykonanie wiosną zabiegów ogrodniczych pozwoli stworzyć roślinom takie warunki by w pełni zdobiły nasz ogród przez kolejny sezon swym pokrojem, barwą, strukturą oraz zapachem kwiatów.

mgr inż. Marzena Tomczyk
inż. Maciej Korabik

F.P.U.H. Ogród-Dom s.c.
ul. Mokra 17,
32-005 Niepołomice,
tel. (012) 281 12 49
www.ogrod-dom.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto