Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z historią I wojny światowej. Upamiętnienie oblężenia wzgórza Kaštielik

Marek Podraza
Archiwum organizatoów
W Niżnej Poliance na Słowacji odbyła się impreza historyczna o nazwie “Spotkanie z historią dla upamiętnienia oblężenia wzgórza Kaštielik ". Impreza była ostatnim etapem wspólnego projektu realizowanego przez Gminę Sękowa i Niżną Poliankę - dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego.

Projekt miał na celu przybliżenie i upamiętnienie tragicznej historii dwóch sąsiednich narodów, które podczas I wojny światowej zostały postawione po dwóch stronach frontu i miał na celu budowanie lokalnego patriotyzmu, stworzenie okazji do poznania historii tamtych czasów w autentycznych miejscach, a ponadto wymianę doświadczeń, współpracę i ożywienie ruchu turystycznego.

Pierwsza część całego projektu pn. „Historia znana i nieznana – rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami”, zrealizowana została w maju tego roku. Był to piknik historyczny z inscenizacją batalistyczną - rekonstrukcją Bitwy pod Gorlicami. Całe zadanie obejmowało również budowę parku historycznego w Sękowej.

“Spotkanie z historią dla upamiętnienia oblężenia wzgórza Kaštielik "

- Impreza na Słowacji rozpoczęła się od przemarszu członków GRH Gorlice 1915 na cmentarz wojskowy w Niżnej Poliance, gdzie po złożeniu wieńców, w obecności miejscowych władz, przedstawicieli gminy Sękowa i miejscowej ludności, rozpoczęła się modlitwa ekumeniczna po czym oddano hołd poległym żołnierzom. Kolejnym etapem uroczystości upamiętniających oblężenie wzgórza Kastielik była prelekcja poświęcona cmentarzom wojskowym z I wojny światowej przygotowana i przeprowadzona przez Klub Vojenskej Historie BESKYDY – Humenne. Ponadto przybyli goście mogli obejrzeć przygotowaną na tę okazję w sali muzealnej urzędu ekspozycję zawierającą pamiątki z okresu Wielkiej Wojny - informuje nas Jan Szczepański z UG Sękowa.

Kolejnym punktem imprezy była rekonstrukcja wydarzeń z I wojny światowej które rozegrały się na terenie wsi, do której wkroczyli Rosjanie. - Następnie we wsi pojawiły się wojska austro - węgierskie, które po początkowo nieudanych zabiegach odbicia ludności cywilnej i pokonania Rosjan oraz dzięki pomysłowi dowództwa wojsk austro - węgieskich, zwyciężyły i ludność została oswobodzona.

Rozegrana w bardzo klimatycznym miejscu rekonstrukcja, dzięki profesjonalnemu podejściu oraz wielkiemu zaangażowaniu rekonstruktorów przyniosła spodziewany efekt tj. dała możliwość realistycznego przeżycia wydarzeń z czasów oblężenia wzgórza Kaštielik. Zwieńczeniem imprezy był okolicznościowy program przygotowany przez żeński zespół wokalny ze Stebnika “Stebnyczanka”, który nie tylko chwycił za serca ale i poderwał nogi zgromadzonych widzów - dodaje Jan Szczepański

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto