18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła Wioska Ognia i Wody niedaleko Wrocławia (ZOBACZ!)

Ewelina Gryniuk
W kwietniu ruszają warsztaty wypieku  chleba w oryginalnym poniemieckim piecu
W kwietniu ruszają warsztaty wypieku chleba w oryginalnym poniemieckim piecu archiwum prywatne
Mała miejscowość w gminie Trzebnica, oddalona o 35 km od północnych granic Wrocławia, ma aspiracje i zadatki stać się jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych naszego województwa. Jakim sposobem Kuźniczysko - miejscowość licząca niespełna 400 mieszkańców - chce to osiągnąć? Otóż liczy się potencjał i pomysł, a w tym wypadku zarówno jednego, jak i drugiego twórcom wioski tematycznej nie brakuje.

Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy to stary, niedziałający młyn wodny z XVIII wieku, mieszczący się w Kuźni-czysku, stał się punktem węzłowym międzynarodowej Sieci Muzeów Domowych i otworzył swoje podwoje dla zwiedzających jako Izba Tradycji Młynarskich. Od tego momentu właściciele młyna skupili się na rozwijaniu oferty turystycznej.

Wyprawa odkrywców "Sekrety Wodnego Młyna" to quest terenowy, podczas którego dzieci i młodzież poznają sekrety młynarstwa. Wyjątkowość tego questu polega na tym, że każde z urządzeń "odkrywcy" muszą ruszyć własnoręcznie, by znaleźć kolejną wskazówkę prowadzącą do skarbu.

Tę właśnie cechę różniącą młyński quest od innych działających na naszym terenie doceniono podczas konkursu na najlepszą wyprawę odkrywców po Kocich Górach i uhonorowano "Sekrety Wodnego Młyna" pierwszą nagrodą. Zapoczątkowała ona dobrą passę młyna w konkursach i plebiscytach, bo na kolejne nagrody nie trzeba było długo czekać. Posypały się kolejno: III miejsce w Plebiscycie Gazety Wrocławskiej "Wielkie odkrywanie Dolnego Śląska" w kategorii najlepsza atrakcja turystyczna, III miejsce za najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi i najcenniejsze oraz najbardziej prestiżowe jak do tej pory wyróżnienie: główna nagroda w ogólnopolskim konkursie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Te nagrody ostatecznie utwierdziły właścicieli obiektu o słuszności swej decyzji.

Jak narodziła się Wioska Ognia i Wody? Czytaj na następnej stronie

Na przełomie 2013 i 2014 roku Izba Tradycji Młynarskich nawiązała ścisłą współpracę z Agroturystyką Gozdawa i od tego momentu pomysły i plany zaczęły mnożyć się w dwójnasób.

Narodziła się Wioska Ognia i Wody, w której oprócz "Sekretów Wodnego Młyna" poznać można podczas warsztatów "Ale Sztuka!" tajniki sztuk plastycznych z zastosowaniem różnych technik artystycznych.

Z atrakcji dla ciała wioska tematyczna proponuje wiele zabaw sportowych związanych tematycznie z ogniem i wodą, i najciekawsze z nich - zawody rzutowe Casting Sport i przejażdżki konne. W kwietniu ruszają warsztaty wypieku chleba w wielkim, oryginalnym, poniemieckim piecu chlebowym. Każdego roku w czerwcu organizowana jest Noc Kupały - festyn ognia i wody, który ma szansę stać się cykliczną i sztandarową imprezą wsi tematycznej.
Kolejną ciekawą przygodę będzie można przeżyć w planowanym roślinnym labiryncie o powierzchni hektara.
I choć na zabawę w nim przyjdzie jeszcze trochę po-czekać, to już w tej chwili w Kuźniczysku możecie liczyć na 5 godzin świetnej zabawy, której kulminacją jest integracyjne ognisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto