18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół Zbawiciela, wodociąg i szubienica, czyli okolice dworca PKS na dawnych zdjęciach

Marcin Hołubowicz
Prezbiterium i ambona w kościele Zbawiciela
Prezbiterium i ambona w kościele Zbawiciela dolny-slask.org.pl
Przy dworcu PKS trwają prace archeologiczne. Odkryto już sporą część fundamentów kościoła Zbawiciela. Był to największy kościół ewangelicki we Wrocławiu. Zniszczony w czasie II wojny światowej został w końcu rozebrany. Na terenie dzisiejszego dworca PKS znajdował się także tzw. Małpi Gaj. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Ewangelicki kościół Zbawiciela (z niem. Salvator Kirche). został wybudowany w latach 1871-76 na terenie dawnej wsi Huby. Teren ten stanowił wówczas część Wrocławia. Świątynia miała 66-metrową wieżę. Po wojnie zniszczony kościół postanowiono rozebrać. Jednak na tym terenie jeszcze przez wiele lat wrocławianie korzystali z parku zwanego Małpim Gajem.

– Jeszcze po wojnie w pobliżu dzisiejszego dworca PKS funkcjonowały stawy rybne. Wrocławianie najpierw łowili tutaj ryby, a potem prawdopodobnie szli na dworzec PKP napić się piwa, które było wówczas tam sprzedawane – opowiada dr Aleksander Limisiewicz, archeolog z firmy Akme, która prowadzi w tym miejscu wykopaliska.

ZOBACZ WIĘCEJ:Wrocław: Archeolodzy odkopali fundamenty kościoła przy dworcu PKS. Metra nie znaleźli (ZDJĘCIA

Od stawów rybnych wzięła swoją nazwę ul. Stawowa. Akweny powstały, ponieważ wrocławianie wydobywali w tym miejscu glinę, czemu z kolei zawdzięcza swą nazwę pobliska ulica Gliniana.

Park Stawowy (Teichenpark) jeszcze w czasach Breslau był terenem rekreacyjnym dla mieszkańców okolicznych czynszówek i ówczesnych turystów. Na przełomie wieków XIX i XX wybudowano w okolicy gimnazjum św. Elżbiety, szkołę podstawową, gmach Dyrekcji Kolei, Miejski Dom Opieki Społecznej i budynki mieszkalne.

W latach 20. XX w. wzdłuż ul. Suchej powstała baza samochodowa mieszcząca biura, warsztaty i boksy garażowe. Były to głównie budynki jednokondygnacyjne - kompletnie zniszczone podczas wojny.

ZOBACZ KONIECZNIE: Historia Wrocławia na zdjęciach. Nasz serwis specjalny

Jednym z pomysłów na zagospodarowanie Pola Stawowego był projekt wieżowca pochodzący z 1924 r. Miał on stanąć pomiędzy ulicami Dyrekcyjną, Gajową, Dawida i Joannitów. Rozważano również wybudowanie w tym miejscu wielkiego targowiska, ale żaden plan nie został zrealizowany.

Oprócz fundamentów kościoła wokół dworca PKS archeolodzy odkryli również zabytkowy wodociąg, który prowadził m.in. do nieistniejącego już dworu na terenie dzisiejszego aquaparku. Na tym terenie prawdopodobnie znajdowała się również szubienica, na której kat wieszał nie tylko ludzi, ale i bezpańskie zwierzęta. Obok kościoła stała plebania, zniszczona w trakcie oblężenia miasta. Zaś przy ul. Joannitów 26-29 znajdowała się ewangelicka szkoła średnia dla chłopców im. Gustava Freytaga. Budynek miał wysoką wieżę z czterema tarczami zegarowymi.

Po oblężeniu Festung Breslau w tym rejonie ocalały gmachy Dworca Głównego, budynek dyrekcji kolei, gimnazjum św. Elżbiety i pojedyncze budynki wzdłuż ul. Dyrekcyjnej. Dopiero w roku 1975 w miejscu zburzonego kościoła Zbawiciela postanowiono wybudować dworzec autobusowy. Budowa ciągnęła się jednak przez wiele lat. Obiekt został oddany do użytku w 1994 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto