18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezentacja rosyjskiej grupy Chto Delat w Galerii BWA Awangarda

mis
„Zanegować negację” to pierwsza prezentacja aktualnej rosyjskiej sztuki, zrealizowana we wrocławskiej galerii Awangarda po upadku muru berlińskiego i rozpadzie Związku Radzieckiego.

Rosyjska grupa Chto Delat ("Co Robić") działa od dziesięciu lat, została założona w Petersburgu. Skupia artystów, filozofów, pisarzy, aktywistów, badaczy społecznych. Po raz pierwszy prezentuje się w Polsce.
Tytuł wystawy – „Zanegować negację” – odwołuje się do terminologii do zaprzeczenia zaprzeczenia, czyli prawa dialektyki sformułowanego przez Hegla.
Grupa propaguje koncepcję twórczości aktywnie zaangażowanej w procesy społeczne i polityczne, idee suwerenności sztuki wobec panującego układu politycznego oraz opowiada się za wolnością. Ich różnorodna działalność komentuje realia funkcjonowania świata sztuki zarówno w świecie kapitalistycznego Zachodu jak i postsowieckiej Rosji.
"Filozof György Lukács powiedział kiedyś, że ortodoksyjni marksiści nie powinni wierzyć w tę czy inną tezę ani w egzegezę świętej księgi. Przeciwnie, ortodoksja odnosi się wyłącznie do metody. Przez metodę Lukács rozumiał dialektykę jako sposób analizy i reprezentacji całego społeczeństwa jako ogółu ścierających się sprzeczności. Mówienie o dialektyce ma szczególny sens we wrocławskim BWA. Jego architektura konfrontuje ruinę starego pałacu z nową modernistyczną interwencją, stawiając nas w obliczu oczywistych konfliktów pomiędzy klasyką i modernizmem, pomiędzy starymi funkcjami ekskluzywistycznej, arystokratycznej prywatności i nowoczesną instytucją publiczną. Obecna ekspozycja stanowi reakcję na tę żywą sprzeczność prezentując przegląd wielu starych i nowych projektów Chto Delat w specjalnie przygotowanej dialektycznej wystawie, której głównym punktem jest >zanegować negację...<
Wszyscy absolwenci socjalistycznych szkół i uniwersytetów pamiętają tę negację negacji jako trzecią zasadę dialektyki zaczerpniętą z >Dialektyki przyrody< Fryderyka Engelsa. Cóż owa zasada może oznaczać we współczesnej sztuce? W konfrontacji z prostym, naiwnie pozytywnym postulatem dzieła sztuki widz reaguje zadając podstawowe pytanie: co mnie to obchodzi? Wygląda na to, że artyści chcą mi zrobić pranie mózgu, ale z jakiego powodu? Nie wierzę w to, nie jestem aż tak naiwny; te postaci są aż tak schematyczne, że musi to być jakiś brechtowski zabieg. Dlaczego są skonstruowane w taki sposób? I dlaczego nadal czerpię z nich estetyczną przyjemność? Może coś kryje się pod tą prostotą? To dzięki tego typu pytaniom zaczyna się negacja negacji.
Zapraszamy odwiedzającego na wycieczkę po ekspozycji, w której dzieła sztuki komunikują się wyłącznie poprzez kwestionowanie siebie nawzajem, sprawiając, że złożone rzeczy stają się proste, a proste złożone, kiedy działanie negacji przemienia się w grę z własną negacją" – piszą Dmitri Wilenski i David Riff, zapraszając na wystawę do wrocławskiej Awangardy.
Prezentacja „Zanegować negację” czynna jest w Awangardzie przy ul. Wita Stwosza 32, do 16 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto