Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Mennicy znajdziesz złoto, srebro i brylanty

AS
MW
W niepewnych czasach złoto było i zawsze będzie nośnikiem wartości O ryzyku inwestycji w złoto z Rafałem Wojdą, wiceprezesem Mennicy Wrocławskiej, rozmawia Tomasz Zawadzki

Złoto i srebro od wieków są kruszcami przyciągającymi uwagę kupców. Jak obecnie wygląda zainteresowanie tymi surowcami?Zainteresowanie złotem i srebrem jest bardzo duże. przy czym trzeba zauważyć, że rynek ten charakteryzuje się dużą zmiennością. Wyróżniamy co najmniej dwa typy nabywców metali szlachetnych. Pierwszy rodzaj to tak zwani wierni fani, którzy dokonują regularnych zakupów, a ich historia zakupowa sięga dłuższego okresu. Charakteryzują się stałą preferencją w nabywanych walorach, bieżąca cena nie jest głównym czynnikiem, decyzyjnym oraz dokonują średnich i dużych zakupów. Druga grupa to nowi wyznawcy, którzy podążają za trendami panującymi na rynku lub z określonych względów dopiero od niedawna rozpoczynają swoją drogę inwestycyjną opartą o szlachetny kruszec. Cechują się podatnością na zmianę ceny i często próbują kupić w „dołku”. Bardzo często, na początku rozpoczynają od małych lub średnich inwestycji, rozważnie gospodarując środkami. Klientami są głównie mężczyźni w średnim lub starszym wieku. Metale szlachetne należą do inwestycji indywidualnych, zatem popyt jest głównie po stronie osób fizycznych.

Co może zaoferować więc Mennica Wrocławska potencjalnym nabywcom?
Inwestorom proponujemy złoto, srebro, a także platynę i pallad w najczystszych próbach w postaci sztabek i monet bulionowych. Monety i sztabki pochodzą z całego świata. Współpracujemy z najbardziej uznanymi i renomowanymi mennicami, między innymi z Kanady, USA, Australii, Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, RPA oraz Chin. Nasza mennica, poza sprzedażą, zajmuje się głównie pozyskiwaniem surowca oraz poddaniem go procesom rafinacji. W ofercie kamieni szlachetnych głównym produktem są brylanty inwestycyjne o różnej barwie oraz masie. Wszystkie te produkty są certyfikowane przez największą i najstarszą organizacją zrzeszającą producentów i dystrybutorów złota LBMA (London Market Bullion Association) z siedzibą w Londynie. Jest to organizacja powołana przez Narodowy Bank Anglii, w której wiele państw europejskich przechowuje złoto, w tym Polska. Mennica gwarantuje jakość oraz pochodzenie złota poprzez pełną kontrolę wszystkimi dostępnymi metodami na rynku, między innymi chemicznie oraz fizycznie.

Jaki sposób inwestowania poleciłby Pan potencjalnym klientom?
Inwestor poszukujący inwestycji w złoto o najwyższej próbie i o najniższych kosztach dodatkowych powinien wybrać sztabki. W drugiej kolejności są monety bulionowe, minimalnie droższe od sztabek o koszt wybitego stempla menniczego. Dodatkowo dochodzi zasada, że im większą sztabę złota kupimy, tym tańszy będzie w przeliczeniu jeden gram kruszcu. Oczywiście najtaniej wychodzi sztabka jednokilogramowa. Natomiast ze względu na wygodę oraz możliwość dalszej odsprzedaży po kilku latach polecane są sztabki o wielkości 1 uncji, 100 gram lub 250 gram. Wówczas w miarę potrzeb możemy sprzedawać po jednej sztabie, jako części z naszej dużej inwestycji bez konieczności sprzedaży wszystkiego. Jest to wygodne i bezpieczne dla posiadaczy. Inwestując w metale poprzez inne instrumenty finansowe, de facto kupujemy… papier lub obietnicę że nasze złoto gdzieś jest. Taki instrument nie różni się niczym od pochodnych w ropę, zboże, czy whisky i niestety jest obarczony sporymi dodatkowymi kosztami, które ukryte są w skomplikowanych regulaminach. Złoto w formie fizycznej jest bez kosztów i gwiazdek.

Osoba podejmująca decyzję o inwestycji musi brać pod uwagę podejmowane ryzyko. Jak wygląda ono w przypadku złota?
Historyczne notowania złota pokazują, że należy ono do stabilnych i zyskownych inwestycji. Oczywiście, nikt nie może zagwarantować zysku z takiej inwestycji, bo walory są notowane na giełdzie i podlegają prawom rynku. Chcąc nabyć złoto należy zwrócić uwagę również, poza możliwymi zyskami, na drugi aspekt, czyli ochronę wartości naszych pieniędzy. Otóż przez lata złoto było i będzie nośnikiem wartości w momentach niepewności i zawirowań polityczno-gospodarczych. Pieniądz papierowy czy cyfrowy na koncie w banku jest wirtualny, a złoto czy srebro jako kruszec jest pieniądzem fizycznym.

Czyli stwierdzenie, że im gorzej ma się gospodarka, tym lepiej dla posiadaczy złota nie jest wyssane z palca?
Można je poprzeć wykresem ceny złota i nałożyć na oś okresów kryzysów gospodarczych. Wówczas widać wyraźnie okresy dynamicznego wzrostu ceny złota. Do takich okresów możemy zaliczyć wielki kryzys w USA w latach trzydziestych, ubiegłego wieku, czy bańkę internetową w roku 2000, a także początki obecnego spowolnienia zapoczątkowanego w USA, w 2007 roku. Naturalnym odruchem dla inwestorów w okresach bessy rynkowej jest uciekanie z ryzykownych aktywów i przerzucanie środków do aktywów bezpiecznych i gotówki. Złoto do takich należy dzięki swojej olbrzymiej płynności, zarówno fizycznej jako pierwiastek oraz inwestycyjnej jako walor.

Istnieje jednak teoria, że cena złota jest specjalnie zbijana przez rynki finansowe. Na ile można w nią wierzyć?
Oczywiście, taki scenariusz jest prawdopodobny, gdyż na rynku jest wiele instytucji, którym nie jest po drodze z rosnącą ceną złota. Wśród nich mogą być banki centralne oraz komercyjne, którym nie zależy na odpływie kapitałuze strony dużej rzeszy inwestorów na całym świecie. Musimy pamiętać, że od czasu konferencji w Bretton Woods w 1944 r. system monetarny świata oparty jest o ustalenia rządów państw, a nie jak to było wcześniej o standard złota. W praktyce oznacza to, iż dzisiaj dodruk pieniądza papierowego jest możliwy w sposób nieograniczony. Potrzebna jest jedynie decyzja polityczna. W poprzednim systemie było to ograniczone rezerwami złota zdeponowanymi w skarbcu. Dalsze interpretacje pozostawmy czytelnikom…

Czy jest szansa, aby system monetarny znów był oparty o złoto?
Nie sądzę, żeby przy dzisiejszych realiach gospodarczych było to możliwe. Zmiana systemu mogłaby być podyktowana koniecznością rozwiązania kataklizmu gospodarczego czy wręcz prawdziwego załamania. Dzisiaj wydaję się, że Ameryka powoli podnosi się z kryzysu, rosną wskaźniki i maleje bezrobocie, a czas pokaże czy są to tylko chwilowe symptomy, czy utrzymają się w przyszłości. Sądzę, że rok, dwa lata temu, gdy Grecja stała na progu wypadnięcia ze strefy euro i zamrożenia płynności, byliśmy bliżsi takim dywagacjom. Ale nie można wykluczyć w przyszłości powrotu do standardu złota.
Mennica Wrocławska to jeden z największych dilerów złota i srebra inwestycyjnego w Polsce.
Spółka powstała w 2010 roku w nawiązaniu do wspaniałej tradycji menniczej Wrocławia, na którego terenie od IX wieku do lat 40. XIX wieku funkcjonowała renomowana mennica.
Firma zajmuje się sprzedażą sztab i monet bulionowych wykonanych z metali szlachetnych najwyższej próby oraz sprzedażą brylantów. Złote sztabki to podstawowa forma lokowania pieniędzy w złocie. Dzięki niskim kosztom produkcji jest także najefektywniejsza. Najczęściej kupowanymi produktami są sztabki o gramaturach od 1 uncji do 100 g. Złote monety bulionowe poza wartością samego kruszcu posiadają dodatkowo wartość estetyczną, a czasem nawet kolekcjonerską. Ze względu na rozpoznawalność i dużą łatwość weryfikacji autentyczności monety takie jak Krugerrand, Wiedeński Filharmonik, czy Liść Kanadyjski bez problemu można sprzedać w każdym miejscu na świecie.
W ofercie mennicy znajdują się również usługi przechowywania oraz skupu szlachetnych kruszców.
Złoto oferowane przez Mennicę Wrocławską sprzedawane jest w 10 oddziałach własnych w Polsce: we Wrocławiu, w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Białymstoku, Opolu, Katowicach i Kielcach. Dodatkowo, ofertę firmy znaleźć można również w blisko 500 placówkach partnerskich.
Mennica Wrocławska jest jedynym podmiotem w kraju, który posiada także doświadczenie w skutecznej sprzedaży złota inwestycyjnego w sieciach bankowych. Współpracuje z licznymi bankami, między innymi Alior Bankiem, Deutsche Bank PBC, czy z siecią banków spółdzielczych.
Wrocławskiej firmie udało się też nawiązać współpracę z najbardziej prestiżowymi mennicami z zagranicy: Heraeus z Niemiec, Umicore z Belgii, Credit Suisse/Valcambi ze Szwajcarii, Münze Österreich z Austrii, United States Mint ze Stanów Zjednoczonych, Perth Mint z Australii, Rand Refinery z RPA oraz Royal Canadian Mint z Kanady.
W połowie roku 2011 nastąpiło połączenie z marką Bulioner.pl dające Mennicy Wrocławskiej pozycję jednego z liderów w branży. Od kwietnia 2012 r. firma została członkiem Business Centre Club, prestiżowego klubu przedsiębiorców. BCC jest organizacją międzynarodową, wyróżnioną w siedzibie Parlamentu Europejskiego nagrodą EKES za znaczący wkład w krzewienie integracji i tożsamości europejskiej. Mennica Wrocławska współpracuje także z Międzynarodowymi Targami Numizmatów, Złota i Sztuki Jubilerskiej Coin Expo.
Z marką Mennicy Wrocławskiej związane są inne marki i serwisy sprzedażowe. Bulioner.pl oferuje mniej znane, wyszukane, oryginalne monety oraz sztaby inwestycyjne. Skupzlota24.pl prowadzi skup srebra oraz złota w dowolnej ilości oraz stanie, natomiast Numistat.pl to portal, w którym każdy numizmatyk znajdzie wiele wartościowych informacji na temat monet oraz możliwość zakupu monet okolicznościowych, kolekcjonerskich i wie-lu innych.

W Mennicy Wrocławskiej kupimy złote sztabki i monety, srebro oraz platynę, a nawet diamenty

Mennica Wrocławska, dostrzegając trendy rynkowe, już w 2011 rokurozszerzyła działalność o rynek metali szlachetnych.
Jak sugerują eksperci, inwestycja w złoto powinna polegać na zakupie waloru w formie fizycznej. Podstawową formą lokowania pieniędzy w tym kruszcu to sztabki. Dzięki niskim kosztom produkcji jest ona najefektywniejsza. Inwestycja w kilka mniejszych sztabek pozwala na stopniowe wyjście z inwestycji bez konieczności sprzedawania całości swojego złota. Natomiast złote monety bulionowe poza wartością samego kruszcu posiadają dodatkowo wartość estetyczną, a czasem nawet kolekcjonerską. Ze względu na rozpoznawalność i dużą łatwość weryfikacji autentyczności monety takie jak Krugerrand, Wiedeński Filharmonik czy Liść Kanadyjski bez problemu można sprzedać w dowolnym miejscu na świecie.
W samym ubiegłym roku Mennica Wrocławska sprzedała ponad 1,1 tony złota inwestycyjnego.
Ciekawą alternatywą dla złota jest srebro. Część ekspertów i analityków rynków surowcowych wskazuje, że srebro posiada nawet większy potencjał wzrostowy niż złoto, m.in. ze względu na coraz szersze zastosowanie w przemyśle. Mennica Wrocławska oferuje swoim klientom zarówno srebrne monety bulionowe i sztaby inwestycyjne. Diamenty zaś to jeden z najbardziej perspektywicznych i znakomicie rokujących sposobów alokacji kapitału na najbliższe lata. Na rynku tym nie występują korekty i spadki, co czyni z diamentów inwestycję stabilną i pewną.
Ze względu na niezwykłą rzadkość występowania, ich cena historycznie rosła z roku na rok. Według statystyk popytu i podaży, złoża diamentów wyczerpią się około roku 2020. Dlatego też prognozy wskazują na diamenty, jako najbezpieczniejszą i najbardziej dochodową inwestycję na najbliższe 3 lata.
Również oferowane platyna i pallad wydają się bardzo dobrze rokującymi inwestycjami na nadchodzące lata. Roczne wydobycie obu surowców wynosi zaledwie 200 ton (pallad) oraz 160 ton (platyna), a przemysłowy popyt znacznie przewyższa podaż. Wzrastają koszty wydobycia, ponieważ surowce wydobywa się z coraz niższych pokładów. Pallad i platynę jako produkty inwestycyjne możemy odsprzedać po cenie rynkowej w każdej chwili i w każdym miejscu na świecie. Warto jednak poczekać, gdyż aktualny trend obu surowców jest wzrostowy. W ostatnich czterech latach ich wartość wzrosła o ponad 300 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto