Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego zwycięzcami konkursu przyrodniczego

AS, IP
300 zgłoszonych projektów, 18 krajów z czterech kontynentów i łączna pula nagród w wysokości 200 tysięcy euro. Właśnie zakończyła się pierwsza edycja konkursu przyrodniczego Quarry Life Award, którego głównym celem jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych koncernu HeidelbergCement.

Najlepszy polski projekt przygotowali studenci z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, za co otrzymali nagrodę w wysokości 5 tys. euro. Drugie miejsce zajęli studenci z Uniwersytetu Opolskiego, natomiast ostatnie miejsce na podium przypadło Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.

Najlepsi w Polsce, wyróżnieni na świecie
Nagrody o łącznej wartości blisko 40 tys. zł wręczono młodym naukowcom podczas uroczystej gali finałowej w Centrum Konferencyjnym w Górażdżach. Szczegółowe wyniki prezentują się następująco:

I miejsce - Studenckie Koła Naukowe Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego za projekt Kompleksowa inwentaryzacja fauny i flory terenu Kopalni Surowców Mineralnych „Szczytniki” jako podstawa przygotowania wytycznych do rekultywacji przyjaznej środowisku – czek o wartości 5 000 euro.

II miejsce - Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Opolskiego, za projekt Wspomaganie rozwoju biocenozy murawy kserotermicznej Festuco-Brometea w ramach rekultywacji obszaru poeksploatacyjnego Górażdże Cement SA HeidelbergCement Group - czek o wartości 3 000 euro

III miejsce - dr hab. Adam Stebel, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa Śląskiego za projekt Mszaki Bryophyta jako indykatory wartości przyrodniczych na obszarach pozyskiwania surowców mineralnych – przykładowe studium z kopalni wapienia „Górażdże” - czek o wartości 1 500 euro

Dodatkowo projekt studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego znalazł się w gronie 5 najlepszych na świecie w głosowaniu internautów. Wszystkie finałowe projekty zostały zgłoszone pod obrady jury międzynarodowego. Rozstrzygnięcie światowej edycji nastąpi w połowie grudnia br. Co ważne, przygotowane projekty będą wykorzystane w praktyce.

Na czym polegał konkurs?
W konkursie, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku wzięli udział zarówno studenci jak i naukowcy z Europy, Afryki, Azji i Australii. Głównym celem Quarry Life Award było poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję różnorodności gatunków roślin i zwierząt na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement. Szczególnie ważna jest popularyzacja wiedzy na temat bogatych walorów przyrodniczych terenów odkrywkowych kopalni surowców mineralnych, wspieranie ekologicznych projektów naukowych
i edukacyjnych na terenach kopani odkrywkowych w zakresie biologicznej różnorodności, a także promocja proprzyrodniczych kierunków rekultywacji.

W polskiej edycji projekty konkursowe prowadzone były w trzech kopalniach należących do Grupy Górażdże: w Kopalni Wapienia „Górażdże” w województwie opolskim i w 2 kopalniach kruszyw naturalnych: Szczytniki k. Legnicy (woj. dolnośląskie) oraz Malerzowice k. Nysy na Opolszczyźnie.

Konkurs ogłoszono w październiku 2011 roku, a rywalizacja obejmowała dwa etapy.

W pierwszym etapie, który trwał do 17 lutego 2012 roku studenci, naukowcy i organizacje pozarządowe składali propozycje projektów badawczych dotyczące wybranych obszarów tematycznych. Na początku marca br. Jury w każdym kraju dokonało oceny zgłoszonych propozycji projektów i wybrało 5 najlepszych prac, które zakwalifikowały się do drugiego etapu.

Od marca do września 2012 roku autorzy realizowali swoje projekty w kopalniach i wyrobiskach udostępnionych na potrzeby konkursu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto