Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fragment muru ma być częścią Narodowego Forum Muzyki [foto, wideo]

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Mur obronny zostanie, ale nie w całości.

W ubiegłym tygodniu na placu budowy wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki archeolodzy odkryli zabytkowy mur, pochodzący z XV i XVI wieku (zobacz: Mur opóźni budowę Narodowego Forum Muzyki?). Odkrycie postawiło pod znakiem zapytania dalszą budowę największej sali koncertowej we Wrocławiu.

Dzisiaj, 19 października, mur na budowie Narodowego Forum Muzyki obejrzał Andrzej Kubik, wojewódzki konserwator zabytków. To w jego rękach leży przyszłość odnalezionego zabytku i budowy największej sali koncertowej we Wrocławiu. Czy te dwie rzeczy da się pogodzić? Zdaniem Andrzeja Kubika, tak.

- Zostawienie całego muru w takiej formie jest niemożliwe. Dlatego zależy mi na zachowaniu charakterystycznego fragmentu, w miejscu, w którym rzeczywiście istniał. W której to będzie części, jeszcze nie wiadomo. Najważniejsze, aby było to bezpiecznie wykonane i widoczne dla odwiedzających Narodowe Forum Muzyki.

To nie jedyny pomysł konserwatora na zachowanie części miejskiej fortyfikacji, która, jak sam Kubik przyznaje, dawno murem obronnym już nie jest, bo została poważnie zniszczona.

- Chciałbym też żeby na swego rodzaju makiecie pokazać wszystkie warstwy, które kiedyś tworzyły ten mur obronny. - mówi Kubik.- Byłoby to atrakcyjne zarówno w sensie poznawczym, jak i stanowiłoby element dekoracji Forum. Jednak do podjęcia ostatecznej decyzji brakuje mi jeszcze ekspertyz i koncepcji zagospodarowania, które przygotuje wrocławski magistrat.

budowa Narodowe Forum Muzykibudowa Narodowe Forum Muzyki

Mur uniemożliwia kontynuację prac NFM


Nie wiadomo kiedy konserwator podejmie ostateczną decyzję o przyszłości muru obronnego. Pewne jest tylko to, że znacznie opóźni to budowę Narodowego Forum Muzyki. Inwestor już nie może rozpocząć instalacji na ścianie szczelinowej, znajdującej się od strony północnej, czyli w miejscu odkopanego muru.

Zdaniem Aleksandra Limisiewicza, prezesa firmy Akme, która zajmuje się pracami archeologicznymi na budowie Narodowego Forum Muzyki, mur obronny to gratka dla historyków i archeologów.

- Mury pochodzą z XV i XVI wieku - mówi Aleksander Limisiewicz, archeolog z firmy Akme.- To część fortyfikacji, które biegną wokół miasta. Dlatego ich odkrycie nie jest wielką sensacją. Oczywiście, że cieszyłbym się, gdyby zostały zachowane, bo to część historii naszego miasta.

Przypomnijmy, Narodowe Forum Muzyki to projekt Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates. Oprócz sali koncertowej na ok. 1800 osób (o regulowanej akustyce), budynek pomieści także trzy sale kameralne, sale prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, studio nagrań oraz przestrzeń wystawienniczą.


Czytaj też:
Zmień swoje drogowe miasto
American Film Festival [program]
Ale obciach! Czego wstydzi się Wrocław
Twórz z nami MM Wrocław: akredytacje za relacje

**Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto