Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmy dokumentalne: festiwal „Docs Against Gravity” PROGRAM

Małgorzata Matuszewska
Na festiwalu zostanie pokazany m.in. film pt. Słodki blues
Na festiwalu zostanie pokazany m.in. film pt. Słodki blues Docs Against Gravity/materiały prasowe
Filmy dokumentalne – te najlepsze – prezentuje festiwal „Docs Against Gravity”. Otwarcie festiwalu w czwartek (7 maja), impreza potrwa do 17 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Filmy dokumentalne, pokazywane na festiwalu Docs Against Gravity to podróż dookoła świata, prezentacja rzeczywistości widzianej oczami dokumentalistów. We Wrocławiu impreza odbędzie się po raz czwarty, w Dolnośląskim Centrum Filmowym, od 7 do 17 maja.

– Pokażemy 50 filmów – mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Docs Against Gravity. – Zostaną wyświetlone w nowych sekcjach: Mity popkultury (to gratka dla fanów kultury komiksu), Kuchnia kręci, Kosmos patrzy na nas, Życie pod nadzorem. – Starość to radość_” to specjalny program filmowy skierowany do seniorów, który stanowi część naszego projektu – dodaje Artur Liebhart. – Nasze hasło _oderwij się od grawitacji wyznacza kierunek: oglądając te znakomite filmy, nie należy się przyzwyczajać do tego, co się myślało o sobie i o świecie – mówi.

Filmy dokumentalne i ich twórcy

Wśród zaproszonych gości będzie m.in. Hanna Polak, reżyserka filmu Nadejdą lepsze czasy. – Kilkanaście lat obserwowała swoją bohaterkę, mieszkającą na wysypisku śmieci pod Moskwą – opowiada Artur Liebhart. Gościem festiwalu będzie też Joshua Oppenheimer, autor Sceny ciszy, filmu poświęconego zbrodni ludobójstwa dokonanej w latach 60. XX wieku przez brygady śmierci w Indonezji. – Obraz został obsypany nagrodami, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji – zauważa dyrektor imprezy. Filmy będą ubiegać się o Grand Prix Dolnego Śląska (3 tys. euro). Choć filmowy festiwal to przede wszystkim wydarzenia na ekranie, to w tym roku organizatorzy zaproszą publiczność do udziału w debatach, warsztatach, happeningach i prezentacjach artystycznych nie tylko w DCF-ie przy ul. Piłsudskiego 64a, ale też w Klubie Festiwalowym – Szklarni przy Ofiar Oświęcimskich 19. Wśród rozmów interesująco zapowiada się np. ta dotycząca filmu Słodki blues. Sam film odsłania kulisy przemysłu cukrowego, a o życiu bez cukru będą rozmawiać: Agata Golonka – producentka bezcukrowych batonów, propagatorka weganizmu, świadomego stylu życia i sprawiedliwego handlu, Agnieszka Matyszczak, Bożena Olszowska – biolog i dietoterapeuta oraz Paweł Szymczak, zawodowo związany z produkcją słodyczy. Wraz z jedną z panelistek, Agnieszką Matyszczak, organizatorzy zaproszą uczestników na warsztat budowania bezcukrowej diety.

Co ciekawe, będą też propozycje dla dzieci, m.in. warsztaty ekologiczne i artystyczne w Strefie dziecka (w weekendy: 9-10 i 16-17 maja) w DCF-ie.
CZYTAJ
FILMY DOKUMENTALNE – PROGRAM DOCS AGAINST GRAVITY

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto