Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Warszawa Singera. Żydowska Warszawa już pod koniec sierpnia!

pw
Festiwal Warszawa Singera. Żydowska Warszawa już pod koniec sierpnia!
Festiwal Warszawa Singera. Żydowska Warszawa już pod koniec sierpnia! mat. pras.
Wspominając historię i patrząc w przyszłość. Warszaw Singera to jeden z najciekawszych festiwali w mieście. Zobaczymy tam, jak dwie kultury wzajemnie przenikały się na przestrzeni lat.

Przed wojną w Warszawie żyło ponad 300 tys. Żydów. Była to różnorodna, kolorowa społeczność, która miała nie tylko własne kluby sportowe, sklepy, ale także rozbudowaną kulturę, w której przeplatały się tradycje polskie i żydowskie. Dość powiedzieć, że narracja prowadzona w Muzeum Historii Polski pokazuje, że te dwa narody współtworzyły Warszawę.

Dziś, Warszawa nie jest już taką mieszanką kulturową jak przed wojną. Po traumie getta, holocaustu, powstania, a ostatecznie roku 1968, społeczność żydowska w Warszawie niezwykle się skurczyła. Pozostała jednak pamiątka po niezwykle bogatych dziejach Żydów w Warszawie. Jednym z najciekawszych wydarzeń przywołujących klimat dawnej stolicy, a zarazem pokazującym zmiany jakie zaszły w kulturze naszych niedawnych sąsiadów, jest Festiwal Warszawa Singera, nazwany tak na cześć Isaaca Bashevisa Singera. Ten żydowski pisarz, piszący głównie w jidysz, opisywał klimat przedwojennej warszawskiej ulicy. Później, już po przeprowadzce do USA, otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Warszawa Singera

Co roku festiwal, który odbywa się pomiędzy placem Grzybowskim i ulicą Próżną, odwiedza 60 tys. osób. Przychodzą oni, żeby zobaczyć wybitnych muzyków, literatów, aktorów i innych twórców kultury związanych z polsko-żydowską tradycją.

Największą gwiazdą będzie zapewne David D’Or, światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor, który wystąpi w ramach Jazz Singer Festiwal - muzycznej odnogi wielokulturowego święta. Po raz pierwszy na jednej scenie zobaczymy go w unikalnym połączeniu z wielką gwiazdą izraelskiej sceny muzycznej, Miri Mesiką. Poza nim będziemy mogli usłyszeć m.in. projekt „Ahava Raba”, czyli muzykę klezmerską i kantoralną; Annę Marię Jopek, która po raz pierwszy zaprezentuje płytę zespołu Kroke „Traveller” z jej gościnnym udziałem; Daniela Kahna, reżysera i poetę, który połączy punk rok z akordeonem i klarnetem w projekcie „The Painted Bird”.

Nie zabraknie również spektakli teatralnych. Pojawią się m.in. produkcje Teatru Żydowskiego, ale także „Dybuk” i „Malowany Ptak” duetu Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski. Jak co roku możemy liczyć też na warsztaty, wernisaże, wykłady, spotkania z autorami i pokazy filmów. Festiwal Warszawa Singera odbywa się od 25 sierpnia do 6 września. Organizatorem jest Fundacja Shalom. Wstęp na część wydarzeń jest wolny.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto