Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Feministki nie wyjdą na ulice

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Dzisiaj obchodzimy 90. rocznicę nadania praw wyborczych kobietom w Polsce.

Polskie kobiety uzyskały prawa wyborcze 28 listopada 1918 roku. Z tym wydarzeniem wiąże się pewien mit, do dziś nie sprawdzony przez historyków. Podobno pod domem Józefa Piłsudskiego zgromadziły się wówczas feministki, żądając praw wyborczych i stukały parasolkami w jego okno tak długo, dopóki ich nie wpuścił. To jednak tylko legenda.

Dyskryminacji ciąg dalszy?

Mimo że współcześnie kobiety mają prawa wyborcze i mogą się kształcić, to wciąż mówi się o dyskryminacji płci pięknej w wielu obszarach życia społecznego. Przykładowo, kobiety i mężczyźni pracujący na tych samych stanowiskach są w różny sposób wynagradzani za pracę.

- To prawda. Kobiety zarabiają mniej, szczególnie w dużych korporacjach. Nie mają tam wystarczającej siły przebicia. Inaczej jest w przypadku własnej działalności gospodarczej. Kobiety powinny zacząć mówić o swoich problemach, bo ten temat jest wciąż ukrywany. Rozwiązaniem mogłaby być również jakaś kampania społeczna - wypowiada się dla redakcji MM Anna Krówczyńska z Partii Kobiet.

Z rozwiązaniem tego problemu przyjdzie nam chyba jeszcze trochę poczekać.

We Wrocławiu spokój

Z okazji 90. rocznicy nadania praw wyborczych kobietom można byłoby się spodziewać manifestacji feministek. Jak się okazuje, we Wrocławiu nic takiego nie będzie miało miejsca.

- Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń od ruchów feministycznych, przynajmniej do chwili obecnej - potwierdza Joanna Szczepan z Urzędu Miasta.

Akcje feministek planowane są jedynie w Łodzi i w Warszawie.

- W Warszawie przy współudziale Feminoteki i innych organizacji pozarządowych jest organizowana taka akcja. We Wrocławiu najwidoczniej zabrakło pomysłu na coś takiego - dodaje Krówczyńska.

Przewodnicząca Partii Kobiet, Anna Kornacka, tłumaczy, że dzisiaj kobiety symbolicznie chcą zdobyć serce władzy, a więc Sejm w Warszawie, bo to "stamtąd promieniują decyzje na samorządy lokalne".

Rok 1918 w kontekście praw wyborczych kobiet to i tak wcześnie w porównaniu do innych krajów. Kobiety w Stanach Zjednoczonych mogą głosować od 1920 roku, w Wielkiej Brytanii od 1928, w Turcji od 1930, we Francji od 1944, w Szwajcarii od 1971, w Portugalii od 1974, a w Kuwejcie dopiero od 2005.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto