Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa we Wrocławiu

Arek Gołka
Arek Gołka
Przez tydzień, 11-19 września, będą obchodzone Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu przewidziano mnóstwo atrakcji.

Dolnośląskie święto to część Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się po raz osiemnasty, tym razem pod hasłem "Od pomysłu do przemysłu". Jest to największe wydarzenie kulturalne Europy. Uroczyste otwarcie EDD nastąpi 11 września w Żyrardowie.

Pojemny temat

Imprezę na Dolnym Śląsku koordynować będzie Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Weźmie w niej udział ponad osiemdziesięciu lokalnych organizatorów, przedstawiających wartość zabytków techniki i ich znaczenie dla narodowego dziedzictwa kulturalnego, a także prezentujących dawną produkcję przemysłową. Głównym założeniem jest zwiedzanie pod opieką przewodników miejsc na co dzień niedostępnych oraz odkrywanie ich historii i bogactwa kulturowego. Na prawie wszystkie prezentacje, spotkania i wykłady wstęp jest bezpłatny.

- "Od pomysłu do przemysłu" to temat bardzo pojemny. Dlatego na terenie naszego województwa program ten będzie realizować osiemdziesięciu organizatorów w 59 miejscowościach - informuje Elżbieta Berendt, dyrektor Muzeum Etnograficznego. - To największa liczba imprez kulturalnych w kraju, stąd ich koordynacja będzie dla naszego muzeum prawdziwym wyzwaniem. Chodzi o zapoznanie mieszkańców z folklorem własnego regionu i budowanie dumy, związanej z własnym pochodzeniem. Tematy projektu zostały ujęte w poszczególnych działach, Wrocław postanowiliśmy skojarzyć z rzeką i wodą - wyjaśnia.

Europejskie Dni Dziedzictwa we WrocławiuEuropejskie Dni Dziedzictwa we Wrocławiu


Napięty program

Już 11 września we Wrocławiu będzie można wybrać się na wycieczkę zabytkowym tramwajem typu N lub 102 N na trasie: pl. Powstańców Wielkopolskich-pętla Marino (trasa śladem wąskotorowej linii Kolei Wrocławsko-Prusickiej). Dodatkowo tego samego dnia obędzie się pokaz kucia artystycznego. Następnie w Muzeum Architektury odbędą się wykłady i dyskusje panelowe o architekturze przemysłowej i planach rewitalizacji zabytków przemysłowych (patrz: Czy warto odnawiać budynek kotłowni przy Paczkowskiej?). Z kolei w Muzeum Etnograficznym obejrzymy wystawę o rzemiośle wiejskim na Dolnym Śląsku oraz o papierach firmowych i rachunkach ze Śląska, Łużyc i Kraju Sudeckiego z lat 1850-1945.

Nie wolno także przegapić wykładów w Muzeum Narodowym, ze szczególnym uwzględnieniem wykładu o wieży na Grobli i sposobach, w jaki Wrocław czerpał wodę pitną w drugiej połowie XIX wieku. Do tego dojdzie projekcja filmu w Muzeum Odry FOMT Holowniku Parowym Nadbor o dziedzictwie technicznym Wrocławskiego Węzła Wodnego, a także liczne wystawy w Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Z pewnością interesujące okażą się również Dni Otwarte (18-19.09) w Wytwórni Wódek "Wratislavia" Akwawit Polmosu oraz wycieczka po terenie Pompowni "Świątniki", organizowana przez MPWiK.

Jednym z ciekawszych punktów programu będzie też wizyta w Muzeum TVP przy ul. Karkonoskiej, połączona z wykładem o sztuce dziennikarstwa telewizyjnego i prezentacją historycznych telewizyjnych eksponatów. Warto też wybrać się na spacery z przewodnikiem po leśnicki szlaku zabytków techniki w Centrum Kultury "Zamek".

Program wrocławskiego obcowania z kulturą znajdziecie na oficjalnej stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.



Czytaj też:


Ale Obciach! Czego wstydzi się WrocławPhoto Day 10.0: Wygraj kurs foto! [konkurs]
Reanimacja kotłowni na PaczkowskiejWratislavia Cantans 2010 [program]

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto