Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Kultury: spotkaj się z artystami

Małgorzata Matuszewska
Europejska Stolica Kultury udowadnia, że kultura to codzienność
Europejska Stolica Kultury udowadnia, że kultura to codzienność Europejska Stolica Kultury/materiały prasowe
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 jeszcze w środę (30 listopada) zaprasza do NOT przy ul. Piłsudskiego 74 na spotkania z artystami biorącymi udział w projekcje „Wrocław – Wejście od Podwórza”.

Europejska Stolica Kultury od 2015 roku zapraszała mieszkańców Wrocławia na… podwórka. To na często zaniedbanych terenach obok domów można dziś znaleźć artystyczne instalacje, a mieszkańcy chcą, żeby ich podwórka były miejscami spotkań z kulturą. I, oczywiście, z sąsiadami. To dzięki temu projektowi hasło „Wrocław – miasto spotkań” jest prawdziwe. - Było 30 realizacji artystyczno-społecznych w całym mieście – mówił dziś (29 listopada) na spotkaniu w budynku NOT Michał Bieniek, kurator Europejskiej Stolicy Kultury ds. sztuk wizualnych. - Odwiedziliśmy przestrzenie nieoczywiste, zapomniane, ale codzienne. Część działań miała charakter ulotny, ale wiele zostało – podkreślił. - Żaden projekt nie został zniszczony – dodała Natalia Romaszkan, koordynatorka projektu. I zaprosiła wszystkich chętnych do podsumowania pracy. - Będziemy pracować dalej, chcemy zobaczyć, co możemy wspólnie zrobić lepiej – dodała. W budynku NOT można porozmawiać nie tylko z artystami, ale też z urzędnikami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Europejska Stolica Kultury: tak było i będzie

To w ramach projektu „Wrocław – Wejście od podwórza” powstały m.in.: Jeż na Przedmieściu Oławskim, instalacja „Nieskończony zielony” na podwórku między ul. Barlickiego/Nowowiejskiej/Żeromskiego, „Brama do wszystkiego” przy ul. Hubskiej, „Trafostacja” na Niskich Łąkach, „Labirynt” między ulicami: Powstańców Śląskich, Gwiaździstą i Szczęśliwą. - Pierwszy raz w historii Wrocławia w tak krótkim czasie powstało tak wiele ryzykownych interwencji artystycznych – dodał Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. - Odkryły drzemiące tych miejscach możliwości – dodał. I zapowiedział, że wkrótce rewitalizowane będzie Przedmieście Oławskie, gdzie przy ul. Komuny Paryskiej 45 mieści się Pracownia, a w niej artyści spotykają się z mieszkańcami. Pracownia nie zostanie zamknięta wraz z końcem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, ale będzie działać dalej. - Traktujemy kulturę nie jako coś odświętnego, ekskluzywnego. Jeśli stanie się stałym elementem codziennego życia, wszystkim będzie się lepiej żyć – stwierdził Krzysztof Maj, dyrektor Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. - Pracujemy nad przyszłością podwórek – zapowiedziała Natalia Romaszkan. - Wszystkie instalacje mają być zabezpieczone – dodała. Iza Rutkowska, autorka Jeża, który zamieszkał na Przedmieściu Oławskim, powiedziała, że niedawno przyszli do niej mieszkańcy, którzy zgłosili nowe projekty. Damian Kalita, animator pracujący z mieszkańcami Przedmieścia Oławskiego, opowiadał, że przy okazji spotkań Pracowni okazało się, że Przedmieście Oławskie nie ma nawet rady osiedla, a mieszkańcy chcą to zmienić. - W 2012 roku w Berlinie powstało tysiąc miejsc przeznaczonych dla międzypokoleniowych spotkań. Warto postarać się, żeby takich miejsc było w mieście jak najwięcej – powiedział.

Europejska Stolica Kultury zaprasza

Jutro (30 listopada) na spotkania i rozmowy będzie można przyjść już od godziny 10. O godzinie 18 rozpocznie się spotkanie z artystami, a po nim impreza, na której zagrają Seb & Rodrigezz.

Europejska Stolica Kultury: program środy

Godz. 10-16 - warsztaty w dwóch grupach.
1. Nie wystarczy wymyślić, czyli jak z głową działać na podwórkach, prowadzą Urszula Hamkało i Dorota Guzowska (Zarząd Zasobu Komunalnego Wrocław)
2. Hej ludzie! Zmieńmy to. Działania artystyczne w przestrzeni publicznej jako współczesna miejska agora, prowadzą Cecylia Malik, Piotr Dziurdzia i Jakub Wesołowski (kolektyw Niedzielni)
godz. 15-16 przerwa
godz. 16-17.30 - panel tematyczny Wspólnota/miasto
paneliści: Monika Komorowska (Stowarzyszenie Odblokuj.pl, Warszawa), Kamil Lipiński (socjolog, Stowarzyszenie „Miasto jest Nasze", Warszawa), Aleksandra Szymańska (Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk), Krzysztof Ziental (historyk sztuki) i Marta Żakowska (redaktorka naczelna, „Magazyn Miasta”)
moderacja: Urszula Hamkało
godz. 17.30-18 - przerwa
godz. 18-20 - otwarte spotkanie i dyskusja z artystami uczestniczącymi w projekcie „Wrocław - wejście od podwórza”, biorą udział: Ewa Błaszak, Cecylia Malik, Robert Pludra, Joanna Rajkowska i Zuzanna Wollny. Moderacja: koordynatorzy projektu „Wrocław - wejście od podwórza”, Natalia Romaszkan, Maciej Tymorek i Bartosz Zubik.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto