Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Kultury: rozmawiamy!

Małgorzata Matuszewska
BTW Photographers/Maziarz/Rajter, Jerzy Wypych
Europejska Stolica Kultury, dziś Biuro Wrocław 2016, do piątku (22 września) zaprasza na konferencję „Miasto i Kultura”. Można porozmawiać o tym, co się wydarzyło w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, o kulturze w miejskiej przestrzeni – debaty są we wrocławskiej Barbarze przy ul. Świdnickiej 8c. A przy Ruskiej 46 można obejrzeć instalacje artystyczne i wziąć udział w warsztatach.

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 co prawda już się skończyła, ale kultura w mieście nie tylko nie przestała istnieć, ale staje się coraz ważniejszą częścią codzienności. O roli mieszkańców w kulturze, o tym, co zrobić lepiej, dziś (20 września) wieczorem w Barbarze dyskutowali: Barbara Frydrych – dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku, Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana, Kamila Kamińska z Instytutu Pedagogiki UWr., Edwin Bendyk z „Polityki”, Mateusz Błaszczyk z Instytutu Socjologii UWr., a rozmowę z pasją poprowadził Max Cegielski. Dyskusja toczyła się wokół ewaluacji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Punktem wyjścia do dyskusji na temat kultury miejskiej w kontekście ESK Wrocław 2016 jest cykl raportów podsumowujących proces ewaluacji, które przygotowane zostały przez zespół Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Do dyskusji wprowadzili: prof. Katarzyna Kajdanowicz i dr Jacek Pluta z Instytutu Socjologii UWr. – Około 2 tysiące kulturalnych wydarzeń, które zorganizowała ESK w zeszłym roku sprawiły, że mieszkańcy mieli ciekawe formy spędzania czasu wolnego – mówił Jacek Pluta, cytując mieszkańców. „Nie dało się we Wrocławiu gdzieś pójść, żeby na jakąś imprezę nie wpaść” – cytował badanego mieszkańca miasta. Zaskakujące są wyniki badań. Aż 88,3 procent badanych stwierdziło, że ESK stała się czynnikiem rozwoju gospodarczego dla miast, dobrze promowała Wrocław w Europie – aż 87,9 procent. 78,5 procent badanych osób stwierdziło, że ESK pozwoliła wrocławianom spędzać czas wolny.

Europejska Stolica Kultury: mityczny czas wolny

- Doceniam spędzanie wolnego czasu z kulturą – stwierdziła Bogna Świątkowska. - Rozmowa o uczestnictwie w kulturze to rozmowa o radości uczestniczenia w wydarzeniach. Kamila Kamińska, nie tylko pedagog, ale także mama, jest orędowniczka spędzania czasu wolnego z dziećmi w muzeach, w „Kryjówce” w Barbarze, a także na seansach Wózkowni Kina Nowe Horyzonty. Mateusz Błaszczyk uważa, że dla konsumentów kultury udział w wydarzeniach jest codziennością. - W socjologii miejskość kojarzymy ze stylem życia. To pogoń za kapitałem kulturowym, miasto staje się pośrednikiem, żeby ten kapitał budować – stwierdził.
Bogna Świątkowska podkreśliła, że to kobiety są głównymi odbiorcami kultury i to one namawiają na udział w niej mężczyzn. - Jak działać, by kultura była nieodłączną częścią życia, a nie martwić się, ile biletów sprzedamy na wydarzenie? - zastanawiała się nad priorytetami.
Do dyskusji włączyli się: Rafał Koziński, koordynator wydarzeń Koalicji Miast dla Kultury i Marek Sztark, organizujący m.in. „Wtorki regionalne” koordynator współpracy ESK z regionem Dolnego Śląska. Rafał Koziński, lublinianin, opowiedział o swojej radości z wielokilometrowej kolejki na spektakl wystawiany na 750 lat Lublina. Ten sam, który oglądaliśmy we Wrocławiu na ulicy Szajnochy. - Dla mieszkańców ważne stało się utożsamienie z miastem – zauważył Marek Sztark. - „Bycie w kulturze” zaczęło znaczyć „bycie wrocławianinem, szczecinianinem i tak dalej” - dodał. Jutro (21 września) pierwsza debata zacznie się już o godz. 9 w Barbarze. Można też oglądać streaming na www.wroclaw2016.pl. Rozmawiamy o tym, co zrobić, by kultura była bardziej dostępna, a uczestniczenie w wydarzeniach stało się codziennością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto