Europejska Noc Literatury po raz siódmy we Wrocławiu. 9 czerwca na Przedmieściu Oławskim znani aktorzy oraz legendarny lektor telewizyjny i filmowy przeczytają fragmenty dziesięciu książek najnowszych, prawie wszystkich jeszcze niepublikowanych.

Europejska Noc Literatury to projekt prezentujący twórczość pisarzy z różnych krajów. Tematem 7. edycji Europejskiej Nocy Literatury będzie OBCY. – Pierwszą Europejską Noc Literatury zorganizowaliśmy w 2013 roku, pierwsze teksty wybieral Marcin Hamkało (dziś dyrektor Muzeum Pana Tadeusza – przyp. red.) – wspomina Dominika Kawalerowicz, dyrektor programowa Strefy Kultury Wrocław, organizatora wydarzenia. – Każde z wydarzeń to ponad 10 tysięcy słuchających – dodaje. Od tej edycji Strefa Kultury (powstała z Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016) zaprasza kuratorów. Pierwszym został Michał Nogaś, dziennikarz kulturalny. – Znalezienie tekstów to wyzwanie. Jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata jest pogłębiająca się obcość. Nie tylko ta polityczna, dzieląca Polaków jak nigdy dotąd, ale także codzienna. Nie mówimy sobie w windzie "dzień dobry", z taksówkarzami walczymy, a nie rozmawiamy, kłócimy się w kolejkach i ze sprzedawcami – dodaje. – Literatura, podobnie jak teatr, bardzo szybko reaguje na społeczne zmiany. Zapytałem wydawców, czy są autorzy, którzy napisali niedawno coś ciekawego o obcym – opowiada.

Europejska Noc Literatury: obcy, wyjątkowo opisany– Osiem na dziesięć książek usłyszymy po raz pierwszy w Polsce – opowiada Michał Nogaś. Przedpremierowo usłyszymy fragmenty "Historii przemocy" Edouarda Louisa, opartą na faktach powieść 26-letniego Francuza. – Ten młody pisarz urodził się w wiosce, której mieszkańcy popierają Front Narodowy Marie Le Pen, wszyscy pracowali w fabryce, także jego ojciec. Kiedy ojciec uległ poważnemu wypadkowi, rodzina zubożała. Sam Louis jest gejem, bardzo uzdolnionym, na koncie ma już trzy książki. "Historia przemocy" ukaże się wkrótce nakładem Wydawnictwa Pauza. Usłyszymy także fragmenty książki Marty Mazuś, której roboczy tytuł brzmiał "Outsiderzy", teraz został zmieniony na "Raz", autorka opowiada o Polakach czujących się obco we własnym kraju. Z kolei Margot Vanderstraeten w "Mazzel Tov" opisała ortodoksyjną społeczność żydowską we współczesnej Europie, opierając swoją opowieść o fakty. Zadie Smith napisała książkę, której polski roboczy tytuł brzmiał "Eseje", a książka ukaże się pod tytułem "Widzi mi się". To esej o płotach i tym, co się zdarzyło, kiedy Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE. Sąsiedzi odwrócili się od obcych w sekudnę, np. matka Zadie poszła jak codziennie do sklepu i usłyszała "no, nareszcie będziecie mogli wrócić do siebie". W programie się też fragmenty już dostępnego w księgarniach zbioru opowiadań Katalończyka Jaume'a Cabré "Podróż zimowa" oraz debiutu czarnoskórej Brytyjki Reni Eddo-Lodge "Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" – opowiada Michał Nogaś.

Europejska Noc Literatury: czytają gwiazdyDo interpretacji fragmentów książek organizatorzy zaprosili uznanych aktorów z różnych pokoleń: Zofię Wichłacz (ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki", "Miasto 44" Jana Komasy), Mateusza Kościukiewicza ("Twarz" Małgorzaty Szumowskiej), Wiktora Zborowskiego (ostatnio wybitna rola w "Pokocie" Agnieszki Holland), Magdalenę Kumorek ("Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego, znakomite kreacje w Teatrze Muzycznym Capitol), Grażynę Wolszczak ("Podatek od miłości" Bartłomieja Ignaciuka), a także legendarnego lektora filmowego i telewizyjnego Tomasza Knapika. Pełny program i wszyscy goście zostaną ogłoszeni już wkrótce.

Europejska Noc Literatury: reflektory na Przedmieście OławskieENL to nie tylko najlepsze książki i czytające je gwiazdy, ale także niezwykłe miejsca. W tym roku to Przedmieście Oławskie. – Tu mieszkańcy nie mają miejsc, w których mogliby uczestniczyć w kulturalnych wydarzeniach – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Zarządu Wrocławskiej Rewitalizacji. – Przedpokój przy ul. Hercena 13 otwieramy dla organizacji pozarządowych, instytucji, które zechcą zorganizować kulturalne wydarzenia. Wkrótce ogłosimy konkurs dla organizacji, które będą mogły pracować w tym biurze, kryterium jest pomysł na imprezy na rzecz Przedmieścia Oławskiego – dodaje.
Słuchacze spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach: Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sucharskiego (ul. Komuny Paryskiej 36-38), Muzeum Etnograficznym mieszczącym się w dawnym letnim pałacu wrocławskich biskupów (ul. Traugutta 111/113), niedostępnym na co dzień Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec (Podwale 76), kościele Chrześcijan Baptystów II Zborze we Wrocławiu (ul. Łukasińskiego 20a), kaplicy kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP (ul. Worcella 28), klasztorze bonifratrów (ul. Traugutta 57/59), Przedpokoju H13 (dawnej bibliotece przy ul. Worcella 3), dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana (ul. Traugutta 102b), Nowej Papierni (ul. Kościuszki 142), Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych (ul. Worcella 3). W każdym z 10 miejsc czytany będzie fragment wybranej przez kuratora książki. Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut. Umożliwi to uczestnikom wysłuchanie wszystkich 10 tekstów i zwiedzenie lokalizacji na co dzień niedostępnych dla szerokiej publiczności.
Godziny czytań we wszystkich miejscach: 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30. Wstęp oczywiście jest bezpłatny.

Europejska Noc Literatury: wstępRozgrzewką będzie dzisiejsze wydarzenie w DCF (ul. Piłsudskiego 64a). 14 maja o godz. 20, w ramach 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, po filmie "Lubow – miłość po rosyjsku" Halina Rasiakówna, aktorka Teatru Polskiego i Teatru Polskiego w Podziemiu przeczyta fragmenty prozy białoruskiej pisarki, noblistki Swietłany Aleksijewicz.
CZYTAJ
ŚWIETNE DOKUMENTY NA FESTIWALU W DCF-IE
8 czerwca przy Podwórku Ruska 46 – Recepcja odbędzie się spotkanie z Martą Mazuś wokół nowej książki oraz "Król kebabów i inne zderzenie polsko-obce", które poprowadzi Wojciech Szot.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!