Uczniowie będą mieli mniej zajęć pozalekcyjnych Uczniowie będą mieli mniej zajęć pozalekcyjnych

Uczniowie będą mieli mniej zajęć pozalekcyjnych. Dyrektorzy szkół właśnie decydują, z których zrezygnować (© paweł relikowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Szkoły mają ograniczyć zajęcia pozalekcyjne. Urzędnicy teraz przeliczają pensje nauczycielom.

Nawet 5 mln zł do końca grudnia na wrocławskich szkołach chce zaoszczędzić Krzysztof Czaja, dyrektor wydziału edukacji w urzędzie miejskim. W 2010 roku ta kwota ma sięgnąć aż 17 mln zł.


Szefowie wrocławskich szkół już dzisiaj liczą pieniądze, etaty i koszty utrzymania placówek. Dostali pismo z magistratu z wytycznymi.
- Poprosiłem, by ograniczyli liczbę zajęć pozalekcyjnych, za które nauczycielom trzeba zapłacić - tłumaczy Czaja. - Nie mówiłem im jednak, że mają je obciąć o 30, 40 czy 50 proc. Sami muszą zdecydować.
Szkoły mają zrezygnować z części lub całości godzin nauki tańca, fotografowania, rysunku czy turystyki. Oszczędności nie dotkną na szczęście zajęć wyrównawczych i tych, które przygotowują uczniów do egzaminów na koniec wszystkich typów szkół.
Andrzej Dźwigała, dyrektor podstawówki nr 50 przy ul. Obornickiej, jednej z największych we Wrocławiu, mówi wprost:
- Nie będę już miał szerokiego gestu. Ograniczę wszystkie dodatkowe zajęcia o dwie godziny, ale oszczędności w wydatkach będę szukał też, zmieniając żarówki na energooszczędne. Będę też monitorować zużycie wody w budynku.

W IX Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Skargi kierownictwo placówki przytnie zajęcia z turystyki rowerowej czy nauki śpiewu.
- Niewykluczone, że będzie ich więcej, bo na ostateczną decyzję mamy czas do końca tego tygodnia - tłumaczy Izabela Koziej, dyrektor dziewiątki.

Anna Kuryłło, mama Jasia, który zacznie chodzić do SP nr 68 przy ul. Szczęśliwej, jest zaniepokojona. Zastanawia się, co teraz będą robili uczniowie po lekcjach.
- Powinni mieć w czym wybierać, by móc się rozwijać - przekonuje mama chłopca.
Okazuje się, że choć szykują się oszczędności, to dzieci nie powinny być pozostawione same sobie. Dyrektor Czaja chce, by nauczyciele zajmowali się uczniami, ale za darmo.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!