Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Romów. Jak Cyganie żyją w Poznaniu?

Agnieszka Świderska
Miklosz Deki Czureja upomina się o  Romów genialną muzyką
Miklosz Deki Czureja upomina się o Romów genialną muzyką Paweł Miecznik
Dzisiaj cały świat obchodzi Dzień Romów. Jak wygląda ich rzeczywistość w Poznaniu?

50 z nich pójdzie dziś na pewno do szkoły, jeszcze mniej do pracy. Mieszka tu około 300 rodzin, w sumie 1000 osób. Problemy mają te same, jak wszędzie: brak mieszkania, brak pracy, brak opieki zdrowotnej, niedostateczna edukacja... I podkreślają, że bardziej niż przysłowiowej ryby potrzebują wędki.

- A kto przyjmie Roma do pracy? - pyta gorzko Miklosz Deki Czureja, światowej sławy wirtuoz skrzypiec. - Jak długo jeszcze mamy odbijać się od muru stereotypu, że Cygan to złodziej i leń? Co mam odpowiedzieć córce, której nie chcą przyjąć do szkoły? Jak wytłumaczyć bezdusznej dyrektorce, że bez edukacji romskie dzieci czeka zaklęty krąg ubóstwa? I jak wytłumaczyć innym Romom, którzy nie chcą puszczać swoich dzieci do szkół, że to ma sens?

Z szacunków poznańskiej Fundacji Bahtałe Roma wynika, że 70 procent romskich dzieci nie chodzi do szkoły. Cieszy jednak te 30 procent oraz dorośli - w sumie 200 uczniów zapisanych do pięciu szkół - od podstawówki do uzupełniającej średniej. Z każdym rokiem przybywa nowych, a co najważniejsze rośnie frekwencja na zajęciach.

W czerwcu Rada Europejska ma przyjąć strategię w dziedzinie integracji Romów. Jednym z najważniejszych założeń jest objęcie do 2020 roku wszystkich romskich dzieci obowiązkiem szkolnym. W całej Europie żyje 10-12 milionów Romów, z czego w Polsce około 37,5 tysięcy. Do końca roku kraje członkowskie mają przyjąć narodowe plany integracji Romów, koncentrując się na czterech obszarach: dostępu do edukacji, pracy, systemu zdrowia i mieszkalnictwa. Komisja co roku będzie je rozliczać z realizacji tych planów.

- Zmiany nie mogą się jednak zaczynać od Strasburga, ale od Poznania - mówi Anna Markowska, prezes Fundacji. - Do tej pory miasto nie włączało się w żadne programy, które dotyczyły Romów. To się jednak zmienia. Pojawił się klimat współpracy, na którym można budować zaufanie - dodaje. Tylko w ten sposób będzie można na przykład wykorzystać środki unijne - obecnie 70 procent funduszy w całej UE, które można było wykorzystać na integrację Romów, pozostało nieruszonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto