Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzika przyroda błyszczy i stroszy piórka na fotografii. Wystawa niesamowitych zdjęć

HAN
Diana Rebman/USA
Po raz kolejny można podziwiać zdjęcia przyrody na pokonkursowej wystawie „Wildlife Photographer of the Year 2013”. W Starym Ratuszu zobaczymy też wrocławski akcent. Fotografia mieszkańca naszego miasta – Mateusza Piesiaka – zatytułowana "Ostatni blask światła" została uznana za najlepszą w jednej z kategorii zdjęć wykonanych przez fotografów w wieku 15-17 lat.

Konkurs „Wildlife Photographer of the Year 2013”, organizowany jest przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide od 1965 i obecnie jest najbardziej cenionym oraz największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody.

Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach oraz w 2 nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów. W Polsce pokonkursowe ekspozycje możemy oglądać od 12 lat. I jak zwykle, miło nam się robi, kiedy okazuje się, że wśród nagrodzonych prac są fotografie wykonane przez Polaków.

W tym roku wyróżniono Łukasza Bożyckiego z Warszawy, za zdjęcie pt. Oko ropuchy w kategorii Portrety zwierząt. A fotografia wrocławianina – Mateusza Piesiaka – zatytułowana "Ostatni blask światła" została uznana za najlepszą w jednej z kategorii zdjęć wykonanych przez fotografów w wieku 15-17 lat. Warto dodać, że Mateusz Piesiak został nagrodzony już kolejny raz.

Ekspozycja, którą mamy okazję oglądać od dzisiaj do 30 listopada, jest co roku pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach. W stolicy Dolnego Śląska ekspozycja jak zwykle prezentowana jest w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, czyli w Starym Ratuszu.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, ich celem jest inspirowanie coraz to nowych pokoleń fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody. A poprzez przedstawianie najlepszych prac ludziom na całym świecie, udaje się ukazać wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi. Dzięki temu, przynajmniej w części zwiedzających udaje się pobudzić dbałość o przyszłość naszej planety.

Cele są oczywiście szczytne. I zapewne udaje się je przynajmniej częściowo zrealizować. Jednak nie da się ukryć, że widzów przyciągają przed wszystkim wspaniałe zdjęcia zwierząt. Rozczulamy się, oglądając takie fotografie, jak Złote żniwa czy zdjęcie gorylej mamy tulącej młode. Zatrzymujemy się, by spojrzeć na różnorodność przyrody, której w codziennym zabieganiu nie zauważamy. – Po prostu lubimy oglądać zwierzęta – uśmiecha się rzecznik prasowy Muzeum Miejskiego Wrocławia, Ewa Pluta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto